1. Strona główna
  2. Blog
  3. Najpopularniejsze marki własne sieci handlowych w Polsce
obrazek wpisu

Najpopularniejsze marki własne sieci handlowych w Polsce

obrazek autora

Magda

30 sierpnia 2018

Zdecydowana większość konsumentów kupuje produkty marek należących do popularnych sieci handlowych. Co ciekawe, produkty te nie są już wybierane wyłącznie jako tańszą alternatywę dla innych artykułów – marki własne nie ustępują jakością, a klienci mają do nich zaufanie. Dlatego sieci handlowe zwiększają asortyment swoich marek. Według raportu Nielsena, w Polsce w 2017 roku marki własne, zarówno w segmencie spożywczym i chemicznym, osiągnęły 19,6% udziałów w rynku.

marki własne

Marki własne to się opłaca

Popularność marek własnych w Polsce rosła w latach 90, kiedy to po upadku systemu komunistycznego klienci zaczęli mieć większe potrzeby i możliwości konsumenckie, ale nie zawsze wystarczające fundusze. Tanie produkty private labels  przemawiały do konsumentów ze względu na przystępność cenową. Towar był jednak podawany bez rozbudowanej identyfikacji wizualnej i działań marketingowych. Do rozwoju marek własnych przyczynił się również rozwój sklepów dyskontowych. Marki własne zostały powiązane komunikacyjnie z wizerunkiem sprzedawcy, co ograniczało działania marketingowe. Z czasem zauważamy, że produkty własne są ważną częścią asortymentu sieci handlowych. Sieci zaczęły inwestować w swoje marki, a konsumenci przestali kojarzyć je z towarami niższej jakości.

Najpopularniejsze marki własne w Polsce

Z badań opinii publicznej prowadzonych dla On Board PR Ecco Network przez SW Research wynika, że największą popularnością wśród Polaków cieszyły się produkty marki:

  • Tesco (64% kupiło jej produkty)
  • Carrefour (61%)
  • Pilos (34%, marka własna Lidla)
  • Isana (34%, marka własna sieci Rossmann)

Na kolejnych miejscach znalazły się marki TiP, Auchan (logo z kciukiem), Domol (Rossmann), Krakowski Kredens (Alma), Auchan (logo z ptaszkiem), BabyDream (Rossmann) i Quechua (Decathlon).
Badani konsumenci deklarują, że skład oraz jakość produktu determinują ich zwyczaje zakupowe. Można z tego wywnioskować, że klienci chcą dokonywać świadomych wyborów, a marka ma dla nich znaczenie drugorzędne.

Innowacyjność

Obserwowany rozwój marek własnych na świecie jest swego rodzaju rewolucją, która istotnie wpłynie na handel detaliczny. Sieci sklepów wprowadzają nowe produkty, żeby odpowiadać na nowe potrzeby konsumentów. Konsumenci natomiast coraz częściej wybierają marki własne, ponieważ spełniają ich wymagania. Klient szukając szybkiego i zdrowego posiłku, znajduje rozwiązanie w postaci zupy z krótką listą składników czy płatków bez cukru. A gdy dodatkowo szuka wegańskiego mleka w dobrej cenie, również może znaleźć je w dostępnej ofercie.

Marki własne stają się innowacyjne, oferując szeroki zakres produktów, które wpasowują się w wartości wyznawane przez konsumentów. Dodajmy do tego atrakcyjną cenę i mamy przepis na sukces.

W Polsce ciągle możemy się jeszcze spotkać z nieprzychylnymi opiniami, jakie wytworzyły się wokół marek własnych. Coraz częściej dostrzega się jednak dobry stosunek ceny do jakości. Private labels stają się nieodłącznym elementem budowania oferty sklepów, ich obecność jest bowiem opłacalna i może przyczynić się do zwiększenia lojalności klientów.

Więcej o markach własnych – w kontekście produktów dla maluchów – dowiesz się z naszego zestawienia asortymentu dla najmłodszych.