1. Strona główna
  2. Blog
  3. Zero Waste – ekologiczna rewolucja na skalę świata?
obrazek wpisu

Zero Waste – ekologiczna rewolucja na skalę świata?

obrazek autora

Magda

11 czerwca 2018

Ziemia każdego dnia zalewana jest przez tony szkodliwych odpadków, czego główną przyczyną jest nasza nadmierna i bezrefleksyjna konsumpcja dóbr. W odpowiedzi na to ekologiczne zagrożenie powstał ruch Zero Waste – idea życia bez śmieci. Aktywiści wypowiedzieli otwartą wojnę plastikowym opakowaniom, foliowym reklamówkom i wyrzucaniu żywności. Czy uda im się wpłynąć na świadomość społeczeństwa?

Na czym polega ruch Zero Waste?

Pojęcie Zero Waste można przetłumaczyć dosłownie jako „zero marnowania”. Takie też jest główne założenie tej inicjatywy. Chodzi o to, aby zwrócić uwagę ludzi na fatalne skutki nadużywania tworzyw sztucznych i braku poszanowania dla naturalnych surowców. W ten sposób niszczymy nasze środowisko oraz własne zdrowie, a także przyczyniamy się do pogłębiania kryzysów społecznych w biedniejszych częściach świata. Ruch Zero Waste bowiem ma nie tylko zredukować ilość produkowanych odpadków, ale również przeciwdziałać agresywnej polityce konsumpcjonizmu. Mówiąc krótko, jest to nowy pomysł na ultra-minimalistyczny styl życia w duchu zasad etycznych i dbałości o przyszłość naszej planety oraz kolejnych pokoleń, które będą ją zamieszkiwać.

5 prostych zasad Zero Waste

Wokół ideologii Zero Waste skupia się cała społeczność osób zaangażowanych w propagowanie „świata bez śmieci”. Jest to grupa niezwykle kreatywna i chętna do działania – na stronach social mediów i blogach można znaleźć niezliczone porady oraz pomysłowe rozwiązania, które ułatwiają praktykowanie Zero Waste na co dzień. Powstał także krótki i przejrzysty spis podstawowych zasad, od których każdy z nas może zacząć, z języka angielskiego tzw. 5R:

Refuse. Odmawiaj. Pierwszym krokiem do ograniczenia marnotrawstwa jest zrezygnowanie z niepotrzebnych opakowań, foliowych torebek, słomek do napojów itp. Ludzie mechanicznie sięgają po to wszystko, podczas gdy zazwyczaj wystarczy jedna materiałowa torba na zakupy. Warto zadać sobie czasem pytanie: czy naprawdę muszę każdą pomarańczę pakować do osobnej reklamówki?

Reduce. Redukuj. Wdrożenie tej zasady do codziennego życia przyniesie pozytywne skutki nie tylko dla środowiska, ale także dla naszych finansów. Im mniej kupujemy, tym mniej marnujemy. Spróbuj nie wykraczać na zakupach poza niezbędne minimum, a szybko zauważysz, jak niewiele ci potrzeba do normalnego funkcjonowania. Przy okazji zaoszczędzisz.

Reuse. Użyj ponownie. Zanim wyrzucimy coś do śmieci, zastanówmy się, czy nie zasługuje na drugą szansę. Jeżeli już wzięliśmy reklamówkę w sklepie, zabierzmy ją tam też przy następnej okazji, zamiast od razu posyłać na śmietnik. Podobnie można wykorzystywać inne opakowania. Dotyczy to także ubrań – coraz więcej miłośniczek mody chwali sobie zakupy w lumpeksach i własnoręczne przeróbki odzieży.

Recycle. Przetwarzaj. Okazuje się, że istnieje coś takiego domowy recykling i nie ma w tym nic trudnego. Nawet nie domyślasz się, jaki potencjał drzemie w starych meblach, puszkach po kawie czy płytach CD. Wystarczy odrobina pomysłowości i rzemieślniczego zacięcia, aby nieużywane rzeczy przetworzyć na coś przydatnego. Radzimy poszukać inspiracji w internecie.

Rot. Kompostuj. Odpadki zielone to też śmieci, a ich spalanie powoduje zanieczyszczenie atmosfery. Warto sprawdzić w stronach kulinarnych Zero Waste, jakie pyszne potrawy wykonuje się z użyciem liści rzodkiewki albo obierków ziemniaczanych. Oczywiście niektóre części organiczne są niezjadliwe – te można umieścić w domowym kompostniku na balkonie. Jeśli hodujesz cokolwiek, rośliny na działce czy kwiatki w doniczce, naturalny kompost będzie najlepszym nawozem dla ziemi.

Wielu ludzi patrzy sceptycznie na ideę Zero Waste i puka się w głowę, słysząc o noszeniu własnego kubka do kawiarni. Wielkie zmiany nie zachodzą jednak natychmiast. Zresztą nikt nie zmusza nas do całkowitego przyjęcia modelu życia według radykalnych zasad minimalizmu. Zacznijmy choćby od noszenia własnej torby na zakupy – zobacz, dlaczego nie powinniśmy nadużywać reklamówek. Nawet małe kroki prowadzą nas do celu, jakim jest ochrona zdrowia i środowiska. Sprawdź również, na czym polega kontrowersyjny freeganizm.