Fair Trade – czym jest sprawiedliwy handel?
Magda
25 stycznia 2018
Od pewnego czasu coraz głośniej mówi się o problemie wyzysku i niegodnego traktowania pracowników w handlu. Producenci żywności, ubrań i innych artykułów codziennego użytku nagminnie dopuszczają się łamania praw człowieka. Wzrasta jednak świadomość konsumentów, którzy nie zgadzają się na taki stan rzeczy. Czy czeka nas rewolucja ładu kapitalistycznego? Dowiedz się, na czym polega idea Fair Trade, czyli Sprawiedliwego Handlu.
Zasady Sprawiedliwego Handlu
Stosunkowo młody ruch Fair Trade zrzesza konsumentów, organizacje pozarządowe oraz firmy importowe i handlowe z całego świata, które pragną wyrazić swój sprzeciw wobec nieludzkiego traktowania pracowników w handlu. Nie jest to jedno stowarzyszenie, ale raczej ogół inicjatyw mających na celu edukację i uwrażliwienie społeczeństwa, a także zmianę obecnego modelu produkcji.
Przesłanie i wszystkie działania Fair Trade opierają się na zasadach takich jak: szacunek dla godności pracownika, troska o środowisko naturalne, uznanie praw kobiet, dzieci, mniejszości narodowych. Główną ideą jest przedkładanie dobra człowieka ponad zysk.
Fair Trade to ruch bardzo ważny i potrzebny we współczesnym świecie, gdzie pragnienie kupowania i sprzedawania sięga zenitu, przy jednoczesnym braku poszanowania dla ludzi i przyrody. Sprawiedliwy Handel niesie nadzieję na odbudowanie prawdziwych wartości w konsumpcjonistycznej rzeczywistości.
Jak działa Fair Trade?
Do najważniejszych zadań Fair Trade należy polepszenie warunków pracy na najniższych szczeblach produkcji poprzez właściwe dostosowanie miejsca pracy, godną płacę i ograniczenie wysiłku ponad potrzebę. Wiąże się to z dodatkowymi pieniędzmi, które przekładają się na koszty dla pracodawcy, ale także dla konsumenta.
System certyfikacji Fair Trade wyróżnia produkty, które powstały w zgodzie z zasadami Sprawiedliwego Handlu. Kupując artykuły z tym certyfikatem zapłacimy więcej, ale zyskamy pewność, że dany producent stosuje się do etyki handlu. W ten sposób możemy osobiście przyczynić się do działalności Fair Trade.
Polityka Sprawiedliwego Handlu dotyczy głównie produktów importowanych – żywności (kawa, herbata, orzechy, kakao, cukier trzcinowy, egzotyczne owoce) oraz odzieży (wszelkie ubrania z hurtowni i popularnych sieciówek).
Fair Trade na co dzień
Obecnie artykuły Fair Trade nie są jeszcze powszechnie dostępne w Polsce, ale jest ich coraz więcej. Certyfikowane produkty można kupić w Internecie, a także w mniejszych sklepach takich jak Millano Group, Fairpants, Bio Planet, Batom. Bywają dostępne również w ramach akcji tematycznych w supermarketach. Ostatnio jednak do akcji dołączyła się jedna z największych sieci handlowych na rynku – Tesco. Być może będzie to przykład dla innych wielkich graczy, którzy wkrótce zaangażują się w inicjatywę.
Fair Trade prowadzi także rozmaite kampanie społeczne i organizuje wydarzenia promujące ideę Sprawiedliwego Handlu, aby dotrzeć do jak największej liczby konsumentów. Pod koniec zeszłego roku odbył się Fair Trade Film Festival w trzech polskich miastach, podczas którego można było obejrzeć filmy o sytuacji drobnych rolników i pracowników najemnych z krajów Globalnego Południa. Wcześniej Fair Trade pojawił się ze swoimi produktami na łódzkich Targach Natura Food & Be Eco.
Chociaż niektórzy ekonomiści krytykują Sprawiedliwy Handel, zarzucając mu nadmierną ingerencję w wolny rynek i tym samym hamowanie rozwoju gospodarczego, nie ma wątpliwości co do tego, że idea jest słuszna. Być może Fair Trade z czasem będzie przyjmował inne formy, ale jego wpływ na świadomość konsumencką jest nieoceniony.
Nie masz jeszcze Mojej Gazetki?–> Pobierz teraz, za darmo w Google Play lub App Store. |