1. Головна
  2. Блог
  3. Historia Aldi i Deichmanna – znane sieci handlowe na przestrzeni lat

Historia Aldi i Deichmanna – znane sieci handlowe na przestrzeni lat

зображення автора

Magda

17 stycznia 2018

historia aldi

Zapraszamy na kolejną odsłonę cyklu o historiach popularnych sieci handlowych. Tropimy ciekawostki na temat marketów, odkrywamy tajemnice ich założycieli. Nawet nie podejrzewasz, jakie wydarzenia mogą kryć się za popularnymi markami sklepów.
W poprzedniej części skupiliśmy się na dziejach polskiego handlu, przytaczając historię Społem z patriotycznym motywem oraz burzliwe okoliczności powstania Biedronki i Żabki. Tym razem sprawdzamy, jak rozwijały się znane sieciówki naszych sąsiadów i przenosimy się do Niemiec.

Aldi – genialny pomysł braci

Sieć dyskontów Aldi nie jest bardzo rozpowszechniona na polskim rynku, zdominowanym przez marki Biedronki i Lidla. Raczej rzadko widuje się u nas charakterystyczne logo z literką A. Zdecydowanie większą popularnością sklep cieszy się w Niemczech, gdzie też zaczyna się jego historia.
Bracia Karl i Theo Albrecht, pochodzący z górniczej rodziny, jeszcze w okresie przedwojennym prowadzili działalność handlową, najpierw sprzedając na straganach, potem we własnym sklepie spożywczym. Po wojnie, w roku 1946, otworzyli swój pierwszy dyskont Aldi, którego nazwa jest skrótowym połączeniem słów „Albrecht” i „Discount”. Był to ich nowy pomysł na biznes – bardzo lukratywny, jak się wkrótce okazało. Polityka promocyjna typowa dla dyskontów szybko przyciągnęła klientów i sieć sklepów zaczęła się rozrastać, przynosząc braciom zyski idące w miliardy dolarów.
O osobistym życiu Albrechtów niewiele wiadomo, prywatne sprawy załatwiali poza mediami. Mimo swojej wielkiej fortuny, pozostali ludźmi skromnymi i raczej unikali bycia w centrum uwagi. Głośno o braciach zrobiło się w 1971 roku, kiedy to porwano Theo Albrechta, przetrzymywano w zamknięciu przez 17 dni i wypuszczono dopiero po zapłaceniu okupu w wysokości 3 milionów dolarów. Od tej pory Albrechtowie wycofali się z życia publicznego niemal całkowicie.
Wcześniej, w roku 1960 doszło do konfliktu między braćmi w sprawie sprzedaży papierosów. Sieć podzieliła się na Aldi Nord i Aldi Süd, które działają jednak na zasadach partnerskich i nie konkurują ze sobą. Dzisiaj obie sieci mają łącznie ponad 8 200 sklepów na całym świecie i są prawdziwym gigantem wśród dyskontów. W 2010 roku w wieku 88 lat zmarł Theo Albrecht. Drugi z braci, Karl, wciąż żyje i z powodzeniem zarządza biznesem.

Wielopokoleniowa historia Deichmanna

Historia jednej z największych sieci obuwniczych sięga początków XX wieku. W 1913 roku Heinrich Deichmann wraz z żoną Julią założył w swoim rodzinnym miasteczku Essen-Borbeck warsztat szewski. Zlokalizowany w dzielnicy robotniczej, zakłąd czerpał zyski głównie na sprzedaży butów dla górników. Początkowo nie były to duże pieniądze, działalność gospodarcza była utrudniona zwłaszcza w czasie wojennym. Sytuacja szewca z Essen-Borbeck, jako przeciwnika obecnych rządów, przedstawiała się raczej niepewnie.
W 1940 roku Heinrich Deichmann nagle zmarł, pozostawiając cały swój dobytek żonie i synowi Heinzowi-Horst. Nikt nie spodziewał się, że studiujący medycynę i teologię młody Deichmann zaangażuje się w rodzinny biznes. Wkrótce jednak przyszły lekarz porzucił swoją praktykę zawodową, by zająć się sprzedażą butów. To właśnie on przyczynił się do rozwoju sieci, otwierając kolejne zakłady. W ciągu trzydziestu kilku lat był już właścicielem 100 oddziałów przedsiębiorstwa, które stało się rozpoznawalne na rynku obuwniczym.
Następcą Heinza-Horsta oraz obecnym zarządcą firmy jest jego syn Heinrich. Dzięki niemu sieć Deichmann przeżyła prawdziwy rozkwit, rozszerzając swoją działalność za granicą. Idea marki – produkcja tanich i dobrych butów dla ludzi – jest wciąż żywa. Deichmann zajmuje się nie tylko handlem, ale także angażuje w rozmaite akcje społeczne. Niewątpliwie możemy spodziewać się, że ciągłość rodzinnego biznesu zostanie zachowana także przez kolejne pokolenia.

To już wszystko na temat historii sklepów z Niemiec. Wypatrujcie kolejnych części cyklu – z pewnością jeszcze wiele pozostaje do odkrycia.

Poznaj też historię Społem, Biedronki i Żabki.

Nie masz jeszcze Mojej Gazetki?

–> Pobierz teraz, za darmo w Google Play lub App Store.