1. Головна
  2. Блог
  3. Jak jeść sezonowo wiosną? Warzywa i owoce, które wzbogacą wiosenną dietę
зображення входу

Jak jeść sezonowo wiosną? Warzywa i owoce, które wzbogacą wiosenną dietę

зображення автора

28.05.2019

Coraz lepiej zdajemy sobie sprawę z tego, jak ważne dla naszego zdrowia jest jedzenie produktów sezonowych. I o ile jesienią czy zimą możemy spotkać się z niedoborem świeżych warzyw i owoców, o tyle wiosną zaczynamy mieć coraz więcej możliwości. Zobacz, jakie owoce i warzywa można kupić nawet w supermarkecie, aby jeść sezonowo wiosną!

Agrest – Owoc znany z wysokiej zawartości przeciwutleniaczy, których tym więcej, im późniejszy zbiór. Zawiera także sporo ułatwiającego trawienie błonnika oraz potasu, który odpowiedzialny jest m.in. za pozytywnym wpływ na ciśnienie krwi.

Truskawki – Jeden z najbardziej oczekiwanych owoców! Pierwsze polskie truskawki można dostać już w maju. Lista cennych składników, które zawierają, jest bardzo długa! Witaminy A, B1, B12 i C oraz sole potasu, żelaza, fosforu i wapnia to tylko niektóre z nich. Warto sięgać po truskawki, aby zmniejszyć ryzyko chorób jamy ustnej oraz raka jelita grubego.

Bób – Bób to przede wszystkim doskonałe źródło białka. Poza nim zawiera także nienasycone kwasy tłuszczowe, co czyni z niego świetną bazę wegetariańskich i wegańskich posiłków.

Botwinka – Zawiera magnez, sód, mangan, żelazo, fluor, kwas foliowy i witaminę C. Młode listki i korzenie buraka ćwikłowego pobudzają apetyt, poprawiają nastrój i koją nerwy. Sezon na nią trwa dość krótko, więc trzeba się spieszyć, by wykorzystać go w 100%.

Cebula dymka – Tak niepozorny dodatek, jak pędy cebuli, wzbogacają posiłek nie tylko w smak. Cebula dymka jest bogata w witaminy A, C, PP, B1, B2, kwas foliowy, potas, wapń, magnez, żelazo, krzem, siarkę i cynk. Bogactwo mikroelementów wzmacnia organizm i układ odpornościowy. Spożywanie dymki ma również obniżać cholesterol i zapobiegać depresji.

Kalarepa – Niskokaloryczna, chrupiąca przekąska, uwielbiana przez dzieci i dorosłych. Jako przedstawicielka warzyw kapustnych wykazuje właściwości przeciwnowotworowe. Podobnie, jak kapusta, kalafior, jarmuż, brokuły i brukselka obniża ryzyko zachorowania m.in. na raka piersi. Zawiera także niezbędną dla prawidłowego funkcjonowania oczu luteinę.

Marchew – Marchew, zwłaszcza młoda, to również jedna z ulubionych warzywnych przekąsek wielu osób. Poza orzeźwiającym, słodkim smakiem oferuje nam coś jeszcze – niespotykane nigdzie indziej pokłady karotenoidów! W marchewce można znaleźć wszystkie ich rodzaje – alfa-karoten, luteinę, zeaksantynę, likopen i, oczywiście, beta-karoten. Składniki te są niezbędne do pozyskania dla organizmu witaminy A.

Rzodkiewka – Królowa nowalijek oraz bogate źródło witamin i minerałów. Rzodkiewka m.in. wspomaga trawienie, wzmacnia włosy i paznokcie, pomaga na kaszel a także, podobno, łagodzi bóle reumatyczne. Nic, tylko chrupać!

Sałata masłowa – Miękkie, aksamitne, delikatne w smaku liście sałaty masłowej skrywają w sobie wiele skarbów. Przede wszystkim, dzięki sporej ilości przeciwutleniaczy, chroni organizm przed działaniem wolnych rodników.

Szpinak – Uznawany błędnie za bogate źródło żelaza, szpinak ma inne – potwierdzone naukowo – zalety. Zaliczany jest do roślin o właściwościach antynowotworowych, dzięki zawartości beta-karotenu, luteiny oraz witaminy C. Badania wykazały, że regularne spożywanie liści szpinaku chroni także przed miażdżycą.

Szczaw – Spożywanie szczawiu jest szczególnie polecane z uwagi na właściwości bakterio- i grzybobójcze. Wykazują działanie przeciwbakteryjne wobec gronkowca złocistego i laseczki siennej. Szczaw zawiera sporo kwasu szczawiowego, który ogranicza wchłanianie wapnia. Powinny zatem ograniczyć go m.in. osoby zagrożone osteoporozą.

Szparagi – Kolejny wiosenny przysmak, na który wielu z nas czeka z utęsknieniem. Jedzenie szparagów wyjdzie na zdrowie zwłaszcza osobom skarżącym się na infekcje dróg moczowych, choroby nerek, zbyt wysoki poziom złego cholesterolu czy wysokie ciśnienie krwi.

Wiosna przynosi nam nie tylko piękną pogodę, ale też duże możliwości urozmaicenia diety. Korzystajcie więc z tego dobrodziejstwa i jedzcie na zdrowie!