1. Головна
  2. Блог
  3. Jak oszczędzać na codziennych zakupach?

Jak oszczędzać na codziennych zakupach?

зображення автора

Magda

31 października 2017

Wybieranie się do sklepu na zakupy bez konkretnego planu może zakończyć się wydaniem sporej ilości gotówki. W dzisiejszym artykule podpowiadamy jak przygotować się do codziennych zakupów i zaoszczędzić przy tym pieniądze.

Zróbmy listę zakupów

Jeżeli pójdziemy na zakupy bez przygotowania to będziemy kupować „oczami”. Oznacza to, że do zakupowego koszyka będziemy wrzucać to, co nam się spodoba. Efektem tego może być wysoka cena na rachunku przy kasie. Pierwszym i podstawowym krokiem na drodze oszczędzania jest przygotowanie konkretnej listy tego, co chcemy zakupić. Przed wyjściem do sklepu zajrzyjmy do lodówki i do szafek, by móc określić czego nam brakuje w domu. Dzięki temu sporządzimy listę, na której będą się znajdowały tylko i wyłącznie potrzebne nam rzeczy.

Zaplanujmy posiłki

Kolejnym krokiem, dzięki któremu oszczędzimy sporo pieniędzy jest zaplanowanie swojego menu jedzeniowego. Niezależnie od tego czy chcemy kupić jedzenie na jeden dzień czy na tydzień zastanówmy się co będziemy jedli. Pod uwagę weźmy również przekąski. Mając zapisane menu wiemy co konkretnie musimy kupić.

Zjedzmy coś przed zakupami

Dokładnie tak. Sklepy wiedzą jak działać na zmysły swoich klientów, dlatego przed spacerem do sklepu zjedzmy posiłek. Kiedy jesteśmy głodni to automatycznie wszystko wygląda dla nas apetycznie, co może zakończyć się tym, że na liście zakupów znajdzie się wiele niepotrzebnych przekąsek. Wydawać by się mogło, że dodatkowe kilka złotych na rachunku nic nie znaczy, jednak patrząc z większej perspektywy te parę złotych dziennie w skali tygodnia wynosi kilkanaście złotych, a miesiąca – kilkadziesiąt, co jest już sporą kwotą.

Rozglądajmy się

Sklepy umieszczają na linii wzroku tylko markowe i drogie produkty. Wiadome jest, że większość ludzi ocenia dany produkt wzrokowo. Skutkuje to tym, że najczęściej wybieramy ładnie opakowaną i wyróżnioną rzecz, ale niestety też drogą. Warto więc spojrzeć na niższe oraz wyższe półki szukając czegoś dla siebie, ponieważ tam znajdują się mniej markowe rzeczy, co nie znaczy, że są one gorsze od tych droższych zamienników.

Pozbądźmy się złych nawyków

Większość batoników, cukierków czy ciastek to puste i niestety drogie kalorie. Rezygnując z ich kupowania zaoszczędzimy sporo gotówki. Przykładowo, jeżeli na codziennych zakupach wydajemy 5 zł na słodycze to w skali tygodnia przeznaczamy na to 35 zł. To bardzo duża kwota, którą przeznaczyć moglibyśmy np. na wartościowe jedzenie lub napoje.

Sprawdzajmy promocje

Popularne dyskonty często wprowadzają czasowe promocje na dane produkty. Przeglądając półki sklepowe rozglądajmy się za aktualnymi promocjami. Często będziemy mogli kupić dwa produkty w cenie jednego, lub na przykład mleko innego producenta będzie tańsze o 30% ze względu na promocję. Jeżeli nie mamy na to czasu to warto na swoim telefonie zainstalować aplikację Moja Gazetka, która pokaże nam gazetkę wybranego sklepu, w której znajdziemy aktualne promocje i zniżki na konkretne produkty.

Oszczędzać można także na produktach dla dzieci – dowiedz się jak!

Nie masz jeszcze Mojej Gazetki?

–> Pobierz teraz, za darmo w Google Play lub App Store.

Zobacz też naszą infografikę z informacjami, jak oszczędzać na robieniu zakupów!

jak oszczedzac na zakupach - infografika mg

Dane nt. Zakupów Polaków na podstawie http://www.tnsglobal.pl/coslychac/files/2015/09/K.059_Zakupy-po-polsku_O08a-15.pdf.