1. Головна
  2. Блог
  3. Polskie produkty regionalne – co kupować w górach, nad morzem i nie tylko
зображення входу

Polskie produkty regionalne – co kupować w górach, nad morzem i nie tylko

зображення автора

Magda

19 lipca 2018

Polska to wprawdzie niezbyt duże państwo, ale za to bardzo zróżnicowane pod względem kulturowym, co możemy zaobserwować podczas dalszych podróży po kraju. Kaszuby, Podhale, Mazury, tereny górzyste i nadmorskie… Wszędzie tam doświadczymy odmiennych zwyczajów, posmakujemy tradycyjnej kuchni, a także kupimy wyjątkowe produkty regionalne. Zobacz nasz przewodnik po lokalnych targach i sklepach.

Małopolski Szlak Oscypkowy – sery i nie tylko

Wyroby z mleka owczego to specjalność Podhala, Pienin i Beskidów. Niemal każdy turysta wraca z tych okolic z przynajmniej jedną porcją oscypka, bryndzy, bundzu, żentycy czy redykołek. Mają unikalny smak, konsystencję i lekko kremową barwę – można dostać je na stoiskach ulicznych sprzedawców w miasteczkach albo w bacówkach zajmujących się ich wytwarzaniem. Powstał nawet tzw. Małopolski Szlak Oscypkowy, który łączy 31 punktów produkcji serów. Oprócz tego w Małopolsce spróbujemy kiełbasy lisieckiej oraz jagnięciny podhalańskiej, skosztujemy śliwowicy lub nalewki jarzębinowej, a na deser – kurtosz kołacz. Nie można pominąć też Krakowa, które słynie z pachnących precli i obwarzanków, a także puszystych bajgli prosto z żydowskiej dzielnicy Kazimierz.

Warmia i Mazury – folklor tłusty i smaczny

Województwo warmińsko-mazurskie może poszczycić się bogatą tradycją wiejską, a tym samym również oryginalną sztuką kuchni. Na stołach dominują produkty mleczne i mięsne takie jak zsiadłe mleko i ser welski, wędzony baleron i boczek, kiełbasa jałowcowa, słonina czy szynka dylweska. Dla amatorów luksusu polecamy kawior ze szczupaka łowionego w lokalnych zbiornikach. Na słodko przygotowuje się sękacze, olsztyneckie jagodzianki, gofry pruskie, fefernuszki oraz pierniki zwane brukowcami mazurskimi. Z napojów alkoholowych warto wybrać niedźwiedziówkę mazurską albo miodową okowitę warmińską. Jeżeli wybieramy się na wczasy w te rejony, warto zapomnieć o liczeniu kalorii i pozwolić sobie na spróbowanie przynajmniej kilku z tych lokalnych rarytasów.

Lublin i Zamość – kresowe klimaty

Lubelszczyzna położona we wschodniej części Polski nasiąkła w dużej mierze zwyczajami kresowej Rosji i Białorusi. Cechą charakterystyczną tego regionu jest szeroki przekrój produktów spożywczych – od skromnego jadła wiejskiego po wykwintne delikatesy arystokracji. W karczmach i restauracjach zjemy pierogi wszelkiego rodzaju: ruskie, z kapustą, z owocami, z kaszą i wiele więcej. Lubelskie Stare Miasto oferuje nam różnorodne pieczywo, w tym znane na całą Polskę cebularze – pszenne placki pokryte mieszanką cebuli i maku. W innych miejscach kupimy racuchy turowskie, pączki żakowolskie albo zawijaki wygnanowskie. Do tego dochodzą przetwory z Krasnegostawu: kefiry oraz sery w popiele. Dobrze rozwinięte rolnictwo na tym terenie zaowocowało smakołykami takimi jak suszona gruszka kraśnicka, kwaszona kapusta, syrop malinowy i powidła śliwkowe z Mikołajówki oraz różne rodzaje powideł. Na Lubelszczyźnie można też znaleźć różne odmiany miodu pitnego.

Kaszuby – kulinarna perła Pomorza

Kuchnia pomorska jest zazwyczaj kojarzona z regionem kaszubskim, gdzie jada się przysmaki takie jak śledzie na słodko i na kwaśno, pulki czy ziemniaki zasmażane z maślanką. Ale pyszne wyroby lokalne znajdziemy w sklepach na całym Pomorzu. Z nabiału polecamy zwłaszcza ser topiony na parze z kminkiem oraz miód z maślanki z okolic Borów Tucholskich. Na uwagę zasługują też wędliny: szynka w cieście, wątrobianka, karbonada albo czarny salceson, inaczej zwany blutką. Z racji wieloletniej tradycji rybołówstwa możemy kupić tutaj wyjątkowe produkty rybne, takie jak: surowy łosoś bałtycki z solą, wędzony węgorz, smażona ikra, wątroba miętusa lub dorsza czy pasztet z pomuchla. Ale to nie wszystko – Pomorzanie zapraszają również na borówki, jagody oraz żurawinę w różnych odsłonach, pikle kociewskie albo banię kociewską, czyli dynię po królewsku. Miłośnicy słodkości mają szeroki wybór delicji, m.in. mleko gdańskie, krem jajeczny o nazwie szpazja, drożdżówka kiszona, sernik z ziemniakami, amoniaczki, grochowinki kociewskie albo kaszubski kuch. Koniecznie trzeba spróbować też nalewki bursztynowej i kawy po kaszubsku. Pomorze to jeden z najbardziej urozmaiconych pod względem kulinarnym regionów w Polsce.

Produkty regionalne bardzo często uznawane są również za ekologiczną. Czy jest tak naprawdę? Dowiedzie się z tego artykułu.