1. Головна
  2. Блог
  3. Zakaz handlu w niedzielę 2018 – co warto wiedzieć?

Zakaz handlu w niedzielę 2018 – co warto wiedzieć?

зображення автора

Magda

15 grudnia 2017

zakaz handlu w niedziele

1. stycznia 2018 roku w życie wejdzie projekt Solidarności mówiący o zakazie handlu w niedzielę. Nowe poprawki obowiązywać mają od  1 marca 2018 roku. W poniższym artykule przedstawiamy najważniejsze informacje dotyczące owego zakazu wraz ze spisem niedziel wolnych od handlu.

Zakaz handlu w niedzielę czy jego ograniczenie?

Niezwykle kluczową kwestią projektu Solidarności jego zrozumienie pod kątem tego, czy wprowadzony zostanie całkowity zakaz handlu, czy tylko jego ograniczenie. Branża handlowa mówi w tym przypadku o zakazie, ponieważ handel w dane niedziele będzie zakazany. Solidarność twierdzi jednak, że mowa tutaj o ograniczeniu, ponieważ przepisy nie będą obowiązywały wszystkich. Projekt dopuszcza wyjątki, czyli sytuacje, w których niektóre punkty handlowo-usługowe mogą być otwarte.

Zakaz handlu w niedzielę nie dotyczy:

  • Sklepów z pamiątkami i dewocjonaliami,
  • Małych kiosków,
  • Aptek,
  • Stacji benzynowych (normalnych – do powierzchni 80m2, przy autostradach – do 150m2)
  • Piekarni i cukierni pod warunkiem, że dany punkt handlowy zlokalizowany jest przy zakładach produkcyjnych i będzie otwarty tylko do godziny 13;
  • Sklepów, w których właściciele będą obsługiwać klientów (nie dotyczy punktów działających w oparciu o franczyzę i ajencję);

Kara za złamanie zakazu handlu w niedzielę

Pierwsza wersja projektu przewidywała, że ktokolwiek dopuści się czynności sprzedażowych w niedzielę oraz Wigilię Bożego Narodzenia podlega grzywnie, karze ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do lat dwóch. Zamysł tego podpunktu był taki, by ukarać wyłącznie sprzedawców, jednakże Prokuratura Krajowa oznajmiła, że z tej racji karać będzie można także klientów. Solidarność oraz posłowie Prawa i Sprawiedliwości ogłosili, że ten przepis zostanie z projektu usunięty i zastąpiony nowym, mówiącym o sankcji pieniężnej uzależnionej od obrotu sklepu.

Czas zniesienia zakazu

Ważne jest również to, kiedy zakaz handlu przestaje obowiązywać. Według projektu dopiero w poniedziałek o godzinie 6 rano będzie można podjąć się czynności sprzedażowych. Autorzy nie chcieli, by pracownicy rozpoczynali swoją pracę już o północy w niedzielę.

W które niedziele miesiąca obowiązywał będzie zakaz handlu?

Przy początkowych wersjach projektu zakładano, że w drugą i czwartą niedzielę miesiąca będzie obowiązywał zakaz handlu. Po wielu poprawkach ustalono jednak, że handel będzie dozwolony w pierwszą i ostatnią niedzielę miesiąca.

niedziele handlowe 2018

Handel w niedziele w internecie

Największą kontrowersję wśród wszystkich zapisów wywołał ten, mówiący o zakazie e-handlu. Pracownicy przyjmujący zlecenia internetowe oraz te przygotowujące paczki w konkretne niedziele mieli mieć dzień wolny od pracy. Posłowie po namysłach zdecydowali, że zmienią te zapisy w taki sposób, by zakaz handlu nie dotyczył sprzedaży internetowej.

Kiedy projekt wejdzie w życie?

Tak jak zostało to wspomniane powyżej – nowe prawo ma zacząć obowiązywać od 1 stycznia 2018 roku, jednakże z dniem 1 marca w życie wejdzie wiele nowych poprawek. Od 2020 r. ma obowiązywać całkowity zakaz handlu we wszystkie niedziele.

Zakaz handlu w niedzielę 2018 – podsumowanie

W tym artykule przedstawiliśmy najważniejsze rzeczy na temat zakazu handlu w niedzielę, o których warto wiedzieć. Projekt ma wejść w życie bardzo szybko, jednakże wymaga on wprowadzenia wielu poprawek, ponieważ na ten moment budzi on wiele kontrowersji. Jeśli chcesz lepiej zaplanować zakupy, skorzystaj z przydatnych aplikacji.

Nie masz jeszcze Mojej Gazetki?

–> Pobierz teraz, za darmo w Google Play lub App Store.