1. Strona główna
  2. Blog
  3. Jak wybrać najlepsze buty na jesień?
obrazek wpisu

Jak wybrać najlepsze buty na jesień?

obrazek autora

25.09.2023

Buty na jesień to nie tylko element stylizacji. To także, a może nawet przede wszystkim, ochrona przed zmieniającymi się warunkami pogodowymi. 

Jesienią pogoda zmienia się jak w kalejdoskopie — rano jest chłodno, później robi się ciepło, a w ciągu dnia może nas zaskoczyć ulewa. Wybierając buty na jesień, trzeba znaleźć model, który sprawdzi się w każdych warunkach. Podpowiadamy, jak to zrobić!

Uniwersalne porady, jak wybrać buty jesienne damskie, męskie i dziecięce

Dobre buty na jesień mają kilka wspólnych cech, niezależnie od tego, dla kogo są przeznaczone. 

Warto zacząć od tego, że buty nie mogą być ciasne z żadnej strony — właściwie dobrane buty nie gniotą z góry i nie ściskają palców po bokach ani z przodu. Zazwyczaj sięgamy po modele o smukłym kształcie, ponieważ wyglądają zgrabniej. W jesiennych butach lepiej jednak postawić na wygodę i bezpieczeństwo. Więcej miejsca na palce to pewniejszy krok i łatwiejsze utrzymanie równowagi na chodniku pełnym mokrych liści.

Dobre buty jesienne damskie, męskie i dziecięce powinny być też odporne na pogarszające się warunki atmosferyczne. Wrzesień raz jest ciepły, a raz deszczowy i chłodny, buty powinny być więc choć trochę wodoodporne i lekko ocieplone.

Co więcej, dobre jesienne buty to takie, które zostały wyprodukowane z troską o ich przyszłą trwałość — tylko takie obuwie przetrwa więcej niż jeden sezon. Warto zwrócić uwagę na jakość materiałów oraz wykonania. Jeśli poszczególne elementy są solidnie zszyte, podeszwa wykrojona lub odlana bardzo starannie, a sam but trzyma fason i nie odkształca się, to znaki, że masz w ręce dobrej jakości obuwie.

W butach na jesień istotna jest również odpowiednia podeszwa. Ta o gładkiej, twardej powierzchni jest ryzykowna, bo zwiększa ryzyko poślizgnięcia się. Najlepiej wybrać model, którego podeszwa jest elastyczna, a nie sztywna oraz głęboko żłobiona. Wszystko to zapewnia pewny chód i bezpieczeństwo nawet podczas spacerów w deszczu.

Jak oszczędzić na zakupie butów na jesień?

Paradoksalnie jedną z metod oszczędzania na obuwiu jest wydanie więcej — oczywiście na buty dobrej jakości, które wykonane są trwałych materiałów i w razie potrzeby da się je reperować. Decydując się na zakup droższych butów na lata, najlepiej wybrać klasyczny model o ponadczasowym wzornictwie, który zawsze będzie w modzie. 

Druga, całkowicie inna strategia, to znalezienie niedrogiego obuwia, które może nie wytrzyma zbyt długo, jednak nie nadwyręży domowego budżetu. Buty na jesień można znaleźć nawet w supermarkecie — wszystko zależy od naszych potrzeb. To dobre rozwiązanie, zwłaszcza jeśli wiesz, że potrzebujesz butów tylko na jeden sezon — do pracy, w której się zniszczą, czy dla dziecka, które szybko z nich wyrośnie. Tanie obuwie na jedną jesień nie zawsze jest więc złym wyborem.

Jak zawsze warto też śledzić promocje i okazje. Sklepy odzieżowe i obuwnicze prześcigają się w promocjach i organizują wyprzedaże nawet w środku sezonu. Dzięki temu dużo łatwiej upolować wymarzoną parę trochę taniej. Jeśli zamierzasz polować na przeceny, zrób rozeznanie wcześniej i wybierz kilka par butów, które podobają Ci się najbardziej. Dzięki temu unikniesz impulsywnego, nieprzemyślanego zakupu.

Nie bój się korzystać z prawa do reklamacji

Pamiętaj, że na każde buty obowiązuje gwarancja — przynajmniej 2-letnia, co wynika  z przepisów lub dłuższa, co jest dobrą wolą producenta i zdarza się zazwyczaj w droższych sklepach.

Jeśli przy przeglądzie jesiennych ubrań zobaczysz, że buty kupione rok temu są uszkodzone, możesz śmiało skorzystać z prawa do gwarancji. Odklejający się obcas, rozpruty szew czy rozwarstwiająca się podeszwa mogą świadczyć nie tyle o niewłaściwym użytkowaniu, ile o niestarannym wykonaniu produktu. Co więcej, z gwarancji najlepiej skorzystać od razu, gdy zauważysz uszkodzenie, zamiast czekać, aż zrobi się większe.

Może się więc okazać, ze wcale nie musisz kupować nowych butów, bo da się naprawić lub wymienić te zeszłoroczne.