1. Strona główna
  2. Blog
  3. Przecena, promocja, wyprzedaż — czym się różnią?
obrazek wpisu

Przecena, promocja, wyprzedaż — czym się różnią?

obrazek autora

16.01.2020

Przeceny, promocje i wyprzedaże mają kojarzyć się z wyjątkowymi okazjami, jednak w rzeczywistości towarzyszą nam podczas każdego wyjścia do sklepu. Czy jest między nimi różnica? Czy obejmują je sprecyzowane przepisy? Przeczytajcie!

Czym jest przecena?

Przecena to obniżka ceny towaru, której powodem są wady produktu. Przecenione mogą być np. produkty spożywcze o krótkim terminie przydatności do spożycia, koszula z urwanym guzikiem czy kosmetyki z uszkodzonym opakowaniem.

Sprzedawca ma obowiązek w jasny sposób poinformować klientów, co dokładnie jest powodem obniżki cen.

Można spotkać się z opinią, że produkt kupiony na przecenie nie podlega reklamacji. Czy to prawda?

Reklamacja produktu z przeceny

Żadne przepisy nie mówią o tym, że kupowanie przecenionych produktów pozbawia konsumenta jego praw względem reklamacji kupionego towaru. Sprzedawca nie może wymusić na konsumencie zrzeczenia się prawa do reklamacji, a nawet, jeśli to zrobi, umowa taka jest nieważna w świetle prawa.

Prawa do reklamacji w przypadku promocją są jednak ograniczone. Art. 7 ustawy stanowi, że sprzedawca nie ponosi odpowiedzialności za niezgodność towaru, gdy kupujący w chwili zawarcia umowy o tej niezgodności wiedział. Wciąż jednak można reklamować wszystkie inne uchybienia, które wynikają z praw konsumenta.

Przykładowo, jeśli kupujesz telefon przeceniony z powodu rys na ekranie, nie możesz tych rys zareklamować. Możesz jednak zwrócić się z reklamacją z każdego innego powodu — niedziałającego głośnika, słabej baterii itp.

Czym jest promocja?

Promocja dotyczy pełnowartościowego towaru i może być praktykowana w różnych formach. Promocje polegają więc zarówno na obniżce cen, jak i dodawaniu gratisów, zniżek na kolejne produkty, większych opakować w tej samej cenie itp.

Sprzedawcy używają promocji, by pozbyć się zalegających towarów przed wprowadzeniem nowej kolekcji, szybko sprzedać produkty sezonowe czy zwyczajnie namówić do zakupu większej liczby produktów.

Czy produktów kupionych na promocji dotyczą specyficzne prawa?

Reklamacja produktu z promocji

Odpowiedź jest jasne i krótka. W przypadku zakupu pełnowartościowego towaru na promocji konsument ma takie same uprawnienia jak przy reklamacji produktu nieprzecenionego.

Co więcej, jeśli w ramach promocji otrzymujemy drugi produkt gratis lub w symbolicznej cenie, można reklamować go tak samo, jak towar właściwy.

Czy wyprzedaż to to samo, co promocja?

Wikipedia mówi, że wyprzedaż to sprzedaż towaru, zazwyczaj po obniżonych cenach, w celu pozbycia się go, najczęściej pod koniec sezonu lub w ramach likwidacji sklepu. Z punktu widzenia przepisów wyprzedaż jest formą promocji.

Wyprzedaż różni się od promocji tym, że zazwyczaj objawia się obniżką cen, zwiększaniem rabatu wraz z rosnącą liczbą kupionych produktów itp. Na wyprzedaże najczęściej trafiamy pod koniec sezonów — np. letniego czy zimowego, ale też świątecznego, walentynkowego itp.

Reklamacja produktu z wyprzedaży

Jako że w świetle prawa wyprzedaż jest rodzajem promocji, tu również obowiązują nieograniczone prawa konsumenta. Sprzedawca odpowiada za zgodność towaru z umową aż przez 2 lata i w tym czasie można śmiało reklamować wszelkie wady produktu.