Весняне прибирання. Екологічно, просто та дешево. Ці засоби є в кожному домі.
Irina Yovenko
10.04.2023
Екологічне прибирання помешкання – завдання зовсім не складне. Засоби, які не завдають шкоди довкіллю, є практично в кожному будинку. Варто звернути увагу до них, а не віддати перевагу хімії з магазину.
Настав час для весняного прибирання. Виявляється це може бути екологічно, просто та дешево. Отже, що вам потрібно для ефективного та екологічного прибирання вашого будинку чи квартири? Вам знадобляться лише оцет, харчова сода і лимонна кислота або лимонний сік.
Екологічні методи прибирання стають дедалі популярнішими. І ось чому!
- все більше людей страждає на алергію (за даними Всесвітньої алергологічної організації 30-40% населення планети має принаймні одне алергічне захворювання), які не переносять традиційні засоби для чищення.
- ми все більше усвідомлюємо шкідливий вплив деяких хімічних речовин на наш організм, тому підходимо до контакту з ними більш розумно.
- наша обізнаність і «екологічний інтелект» постійно зростають, тому ми намагаємося обирати рішення, які є екологічно чистими.
- натуральні замінники миючих засобів – це реальна економія домашнього бюджету, адже ми використовуємо недорогі та широкодоступні засоби.
Домашні засоби для екологічного прибирання
Перебувачи в магазині у відділі побутової хімії, ми бачимо, що зростає кількість різноманітних миючих засобів – для миття вікон, для миття підлоги, для прибирання різних поверхонь і т.п. А це в свою чергу призводить до зростання наших витрат на побутову хімію. Але ми можемо очистити будинок «до блиску» не тільки дешевше та безпечніше для навколишнього середовища, але й так само ефективно, як і традиційними методами. В якості екологічних засобів відмінно підійдуть оцет, харчова сода, бура (натрієва сіль борної кислоти), рослинне мило або лимонна кислота, лимонний сік та сіль.
Харчова сода
Вона очищає, видаляє наліт від кави та чаю, усуває неприємні запахи та пом’якшує воду, а кілограмову упаковку ми можемо купити майже за копійки. Також содою можна замочувати одяг перед пранням – потрібно просто додати ½ склянки до теплої води і замочити в цьому розчині одяг або рушники на 30 хвилин. Щоб позбутися неприємного запаху з відра для сміття, можна, наприклад, насипати на його дно ½ склянки засобу. Слід, однак, пам’ятати, що сода, хоч і відноситься до екологічних засобів, також може подразнювати шкіру, тому варто користуватися рукавичками – обов’язково з бавовняною підкладкою.
Кухонна сіль для прибирання
Сіль буде корисною для видалення стійких забруднень. За її допомогою легко почистити духовку. Достатньо приготувати пасту на основі 1/4 склянки соди, 2 чайних ложок солі, гарячої води і нанести її на 5 хвилин на забруднені поверхні. Це також хороший спосіб для швидкого втручання, коли червоне вино пролито на скатертину або одяг. Завдяки своїм гігроскопічним властивостям сіль вбере рідину. Звичайна кухонна сіль чудово підійде і для чищення срібла: насипте 2/3 солі в пластиковий контейнер (наприклад, з-під вітамінів) і покладіть срібні ланцюжки, а потім сильно струсіть. Якщо ми хочемо відбілити штори, можна замочити їх у розчині води та солі перед пранням у співвідношенні: 4 столові ложки солі на 3 літри води.
Оцет – багатофункціональний засіб
Оцет чудово справляється з видаленням накипу, жиру чи неприємних запахів, а півлітрової пляшки вистачає на кілька раундів чищення. І коштує мало. Слід визнати, що його запах може перешкоджати його використанню. Варто, однак, пам’ятати, що цей запах настільки нестійкий, що досить короткого провітрювання квартири, щоб ефективно його позбутися. Тим більше, що кліщі домашнього пилу не люблять свіже повітря, тому варто регулярно провітрювати оселю.
Як можна використовувати оцет під час чищення? Коли раптово відразливий запах сповіщає нас про забуту каструлю з-під супу, в якій протягом кількох днів (за потрібної температури) зародилося нове життя, полийте її оцтом і залиште на кілька хвилин. Стійкий вапняний наліт на мийці з нержавіючої сталі, з яким не впораються спеціально засоби, також видалить оцет. Просто просочіть ним тканину та залиште на кілька хвилин на потрібному місці та … насолоджуйтесь результатом.
Проблема з накипом в чайнику або в пральній машині? У першому випадку потрібно закип’ятити воду з оцтом у співвідношенні 2:1, у другому приготувати пасту на основі оцту і соди, нанести на прокладки в пралці, а потім включити прання (програма 90) з додавання оцту (що важливо, такий розчин також допоможе прибрати цвіль і неприємний запах з машини). Для чищення вікон і дзеркал ми можемо використовувати засіб, приготований з літра теплої води і 2 чайних ложок оцту – це допоможе уникнути розводів. Достатньо витерти насухо серветкою з мікрофібри.
Лимон або лимонна кислота в домашньому господарстві
Лимонний сік або лимонна кислота, в свою чергу, корисні в боротьбі з жиром і каміним осадом. Вони діють як освіжувач і ополіскувач. Лимон має антибактеріальні властивості і добре вбирає запахи, тому з успіхом може замінити готові поглиначі з полиці магазину. Це також чудовий освіжувач повітря, тому замість того, щоб викидати шкірку, ви можете розкласти її на пергаментному папері поблизу джерел тепла, наприклад, на радіаторах.
Також цей цитрус допоможе очистити посуд з нержавіючої сталі, замінить відбілювач (бавовняну білизну потрібно прокип’ятити з кількома скибочками лимона) і гарно впорається з очищенням підошв.
Використання пари під час прибирання
Парові швабри підходять не тільки для підлоги. Завдяки спеціальним накладкам ними легко очистити вікна, дзеркала, сантехніку для ванної кімнати, позбавитися стійкого жиру з духовки, варильної панелі чи гриля, очистити шви на плитці та навіть видалити плями та складки з одягу. Наприклад, багатофункціональний пристрій для чищення Duo має цілих 11 різних наконечників, коштує вигідно, а вода нагрівається до 90-100°C всього за 25 секунд.
Таке широке використання одного продукту має ще одну перевагу – економить дорогоцінний простір, оскільки зменшує кількість інструментів і речей, необхідних для підтримки чистоти (всілякі губки, ганчірки, щітки та пляшки з миючими засобами). Тому це гарне рішення не тільки для алергіків, а й для людей з маленькими квартирами, де цінується кожен сантиметр.
Як приготувати самому екологічні засоби для чищення
Екологічний засіб для миття посуду можна зробити, наприклад, використовуючи ложку хазяйського мила, ложку оцту, соди та теплої вода.
Замінимо популярний препарат для прочищення труб на засіб на основі оцту (1/2 склянки) і харчової соди (1/4 склянки), який через 15 хвилин залийте 2 літрами окропу. Універсальну рідину для чищення кухні або ванної можна приготувати з 1 чайної ложки хазяйського мила, 1 чайної ложки бури, 2 столових ложок оцту, 2 склянок гарячої води, 3 крапель олії чайного дерева і суміші екстрактів: ¼ чайної ложки евкаліпта і ¼ чайної ложка лаванди.
Хоча перехід від зручних у використанні традиційних миючих засобів спочатку може бути складним, особливо для зайнятих людей, які цінують зручність, ми запевняємо вас, що через деякий час виявиться, що екологічні методи не тільки ефективні, але й зручні та економні.