1. Strona główna
  2. Blog
  3. Jak się przygotować na Black Friday?
obrazek wpisu

Jak się przygotować na Black Friday?

obrazek autora

08.11.2023

Black Friday to dzień, który przynosi wiele kuszących ofert, a sklepy czarują konsumentów atrakcyjnymi obniżkami. W powszechnej opinii to moment, gdy można zrobić duże zakupy, kupić w końcu wymarzone produkty i nieźle na tym zaoszczędzić.

Niemniej jednak, podczas gorączkowych zakupów warto pamiętać, że ta bogactwo promocji może skłonić do wydania znacznej sumy pieniędzy na oferty, które wcale nie są tak opłacalne, jak się wydają na pierwszy rzut oka.

Podczas tego dorocznego święta zakupów ważne jest zachowanie umiaru i rozsądnego podejścia. Właśnie dlatego postanowiliśmy podzielić się z Wami poradami, jak w tym gorącym okresie robić zakupy z głową.

Black Friday jak w supermarkecie — lista zakupów jest niezbędna

Możliwe, że od dawna masz gdzieś spisaną listę rzeczy, które chcesz kupić. Może to nowe buty na zimę, a może robot kuchenny, który zastąpi wyeksploatowany już blender. 

Natomiast jeżeli nie masz listy zakupów na czarny piątek, stwórz ją jak najszybciej. Przemyśl, co nowego przydałoby się Tobie i Twoim domownikom. Sprawdź też stan techniczny domowej elektroniki, ubrań czy sprzęty AGD.

Gdy lista będzie gotowa, obiecaj sobie, że nie kupisz nic spoza spisanej grupy artykułów. Lista pomoże Ci trzymać się planu i zapobiec kompulsywnym zakupom.

Weryfikowanie cen na kilka tygodni przed Black Friday

Już teraz zacznij się rozglądać za wymarzonymi produktami i sprawdzaj, w jakich cenach możesz je dostać. Przydadzą się tutaj gazetki promocyjne, serwisy aukcyjne i porównywarki cenowe.

Nie musisz weryfikować cen codziennie, ale zanim przyjdzie „ten dzień”, sprawdź je kilka razy, aby umieć rozpoznać prawdziwą okazję, gdy na nią trafisz. Nie jest tajemnicą, że rabaty na Black Friday są często mniejsze, niż wynikałoby to z cenówki.

W tym roku weryfikowanie promocji będzie łatwiejsze dzięki obowiązkowi podawania przez sprzedawców najniższej ceny w ciągu ostatnich 30 dni. Warto zwracać na to uwagę!

Zapisz się na newslettery

Wiele sklepów oferuje specjalne oferty dla zarejestrowanych użytkowników lub subskrybentów newsletterów. Sprawdź, czy robi to również sklep, w którym chcesz zrobić zakupy.

Na jakie dodatkowe bonusy można liczyć? Najczęściej pojawiają się m.in. wcześniejszy dostęp do przecenionej oferty, dodatkowy rabat lub gratisy do zamówienia.

Pamiętaj, żeby dzień i dwa dni przed czarnym piątkiem sprawdzać pocztę, aby nie przegapić ewentualnej oferty.

Załóż konkretny budżet na zakupy

Dobrze jest także wiedzieć, jakie kwoty zamierzasz przeznaczyć na zakupy, aby uniknąć nadwyrężenia domowego budżety. Podsumuj ile kosztowałoby Cię kupienie wszystkich wymarzonych rzeczy i zastanów się, czy możesz sobie na to pozwolić.

Zarezerwuj sobie trochę czasu na zakupy

W końcu, warto także zarezerwować trochę czasu tego dnia, by móc śledzić oferty oraz szybko podejmować decyzje o zakupach. Będzie to łatwiejsze, jeśli masz możliwość pracy zdalnej lub umówisz się z domownikami, że po powrocie z pracy masz czas na zrobienie zakupów i nikt nie będziecie Ci przeszkadzał.

Skąd się w ogóle wziął Black Friday?

Black Friday to amerykańskie święto handlowe, które ma miejsce dzień po Święcie Dziękczynienia. Rozpoczyna ono sezon zakupowy przed Bożym Narodzeniem i słynie z wręcz legendarnych obniżek w sklepach stacjonarnych oraz internetowych. 

Początki Black Friday sięgają lat 60. XX wieku i miały związek z amerykańskim zwyczajem przedłużania weekendu z okazji Święta Dziękczynienia. Wtedy władze Filadelfii używały terminu „Black Friday” w kontekście ogromnego ruchu turystycznego i handlowego. Nazwa zaczęła być używana powszechnie, a odnotowane zyski z tego dnia skłoniły sklepy do organizowania specjalnych promocji, co stopniowo stało się tradycją w całych Stanach Zjednoczonych.