1. Strona główna
  2. Blog
  3. 50% rodziców nie kupi dzieciom pełnej szkolnej wyprawki | RAPORT
obrazek wpisu

50% rodziców nie kupi dzieciom pełnej szkolnej wyprawki | RAPORT

obrazek autora

30.08.2023

Edukacja w Polsce w teorii jest bezpłatna, jednak w praktyce rozpoczęcie roku szkolnego może kosztować rodziców nawet ponad 1000 zł za każde dziecko. A to dopiero początek wydatków! Na liście znajdują się nie tylko odzież i przybory szkolne, ale też rosnące z roku na rok opłaty za komitet rodzicielski, pomoce naukowe, posiłki na stołówce, dojazdy do szkoły i wiele innych!

Zakupy związane z wyprawką szkolną robią głównie kobiety, ponad połowa z nich nie kupi w tym roku całej wyprawki, a rządowy program tylko w niewielkim stopniu odciąża domowy budżet — tak w dużym uproszczeniu wyglądają przygotowania do nowego roku szkolnego w polskich rodzinach. Jeśli interesują Was szczegóły, przeczytajcie nasze najnowsze badanie, które powstało we współpracy z redakcją Fakt.pl.

Czy rodzice odczuwają wzrost kosztów szkolnictwa?

Prawie 64% ankietowanych we wrześniu posyła dzieci do szkoły. Najwięcej z nich jedno dziecko (ok. 54%) lub dwójkę (ok.33%).  

Ponad 80% z nich ujawniło, że skompletowanie wyprawki szkolnej było dla nich w tym roku bardziej kosztowne niż jeszcze rok wcześniej. Rok temu odczucia rodziców były podobne, bo wyprawka w 2022 była droższa niż w 2021 według ponad 86% ankietowanych.

Co więcej, aż 59% wyznało, że z powodu inflacji i wysokich cen, tegoroczna wyprawka ich dziecka lub dzieci będzie skromniejsza.

Ponad 51% rodziców rezygnuje z niektórych produktów, bo zwyczajnie musi zacisnąć pasa i nie kupi swoim dzieciom pełnej szkolnej wyprawki. Część wydatków zostawią na później, częściowo wykorzystają też to, co ich dzieci mają już z zeszłych lat.

Jak rodzice szukają oszczędności wśród szkolnych wydatków?

Jakich sposobów na oszczędzanie szukają rodzice polskich uczniów? Podobnie, jak w zeszłym roku, ankietowane najchętniej wykorzystują to, co nadaje się z zeszłego roku szkolnego (ok. 75%) oraz częściej szukają promocji (ok. 68%). Kilka procent więcej niż rok temu ma też zamiar kupować używane ubrania czy plecak.

Zainteresowało nas także, jakie produkty rodzice uważają za najkosztowniejsze. Zwróciliśmy się do nich z prośbą o wskazanie, które artykuły szkolne stanowią dla nich największe finansowe wyzwanie.

Najczęściej wymieniane były odzież i buty, plecak oraz podręczniki. Niektórzy wskazali także m.in. opłaty szkolne (komitet rodzicielski itp.) i materiały na plastykę, pojedyncze odpowiedzi wskazywały na mundurek szkolny czy smartwatch.

Dla porównania rok temu najczęściej również wymieniano odzież i buty, plecak oraz podręczniki, jednak padały także takie odpowiedzi, jak laptop, drukarka czy zajęcia dodatkowe, których zabrakło w tegorocznym badaniu. Możemy wiązać to z możliwością nauki zdalnej oraz koniecznością nadrabiania zaległości po okresie pandemii, który wielu uczniów przypłaciło gorszymi wynikami w nauce.

Jak wspomnieliśmy już wyżej, z powodu oszczędności duża część (ok. 51%) rodziców całkiem rezygnuje z zakupu niektórych rzeczy. Najczęściej wymieniane były nowy plecak i piórnik, nowe buty i ubrania oraz część artykułów plastycznych.

Ile kosztuje wyprawka szkolna w 2023?

Badane chętnie odpowiedziały także na pytanie o to, ile zamierzają wydać lub wydały na niezbędne elementy wyprawki szkolnej dla każdego dziecka. Najczęściej (u ponad 45%) budżet mieści się w granicach 300-500 zł.

Niecałe 8% ma zamiar wydać ponad 1000 zł na wyprawkę dla każdego dziecka, a prawie 22% chce przeznaczyć na to mniej niż 300 zł.

A czy rządowy program Dobry Start rzeczywiście odciąża domowy budżet? Zdaniem większości badanych jest to przydatna pomoc, choć niewielka w stosunku do wielkości wydatków — uważa tak ponad 55% ankietowanych.

Demografia

92% ankietowanych to kobiety.

Prawie 57% badanych to osoby w wieku 35-44 lat.

Największa grupa ankietowanych mieszka w miejscowościach poniżej 10 tys. mieszkańców — 36%.

Szczegóły badania

Ankieta została przeprowadzona na grupie 341 użytkowników aplikacji Moja Gazetka w dniach 21-29.8.2023

Dane porównawcze z 2022 roku pochodzą z ankiety przeprowadzonej na grupie 132 użytkowników aplikacji Moja Gazetka w dniach 23.9-13.10.2022, której opracowanie można znaleźć tutaj.

Badanie powstało we współpracy z redakcją Fakt.pl.