1. Strona główna
  2. Blog
  3. Czas na przetwory! Zobacz, gdzie warto zrobić zakupy
obrazek wpisu

Czas na przetwory! Zobacz, gdzie warto zrobić zakupy

obrazek autora

25.06.2020

Sezon na przetwory już się zaczął i potrwa do końca lata. Warto wykorzystać ten czas na przygotowanie zapasów, które jesienią i zimą będą cieszyć smakiem i przypominać ciepłe dni. Dziś podpowiadamy, gdzie kupić nie tylko warzywa i owoce, ale też przyprawy i akcesoria niezbędne do ich przygotowania.

Przy okazji, zobacz też gdzie zrobić zakupy na grilla — pisaliśmy o tym w tym artykule.

Warzywa

Kiszone ogórki to niekwestionowani władcy polskiego stołu. Cisi bohaterowie wielu dań i przekąsek, którzy wzbogacają smak mięs i sałatek. Każdy, kto ma na to czas, powinien latem ukisić chociaż kilka słoików.

Jednak na kiszonych ogórkach świat przetworów się nie kończy. Zakisić można także kapustę, rzodkiew, kalarepę, a nawet pomidory. Same ogórki można też zakonserwować pod różnymi postaciami — marynat, sałatek czy plasterków na kanapki.

Poza kiszeniem i marynowaniem, warzywa można zakonserwować w oleju lub oliwie. Tak przetrzymywane dają podwójną korzyść — same warzywa, pełne smaku i aromatu oraz aromatyzowany tłuszcz, idealny do makaronów i sałatek ze świeżych warzyw.

Owoce

Smażone jabłka, konfitury i dżemy z ulubionych owoców, powidła śliwkowe, soki i owoce w zalewie — z owoców można zrobić tak wiele! Nawet te, które nie kojarzą się z przetworami, można zamknąć w słoikach i cieszyć się ich smakiem zimą. Przykładem mogą być np. konfitura melonowa czy dżem z arbuza. Warto dać się ponieść wyobraźni i nie ograniczać wyłącznie do tradycyjnych receptur. W sieci roi się od oryginalnych przepisów, którymi można się zainspirować.

Na przetwory wybieraj mocno dojrzałe owoce najwyższej jakości, aby mieć gwarancję, że przetrwają wiele miesięcy. Dużą zawartość cukru w dojrzałych owocach działa konserwująco. Z kolei brak obić, pęknięć i oznak psucia minimalizuje ryzyko dostania się do przetworów substancji wywołujących pleśń.

Nie znaczy to, że owoce gorszego sortu należy wyrzucać — jeśli nie są zepsute, a tylko poobijane lub zeschnięte, można zrobić z nich kompot.

Słoiki, butelki i pojemniki

Słoiki warto zbierać przez cały rok. Jeśli jednak nie zgromadzisz wystarczającej ilości, można bez problemu kupić je w wielu marketach, a nawet osiedlowych sklepach. O ile szklane słoiki mogą służyć przez lata, o tyle zakrętki należy zmieniać co roku. Dlaczego? Każde podważanie czy stukanie w wieczko, aby je odkręcić, powoduje niewielkie uszkodzenia. Choć małe, są wystarczające, aby wpuścić do przetworów powietrze, zwiększając drastycznie ryzyko pojawienia się pleśni.

Jeśli nie lubisz smażyć konfitur i pasteryzować kompotów, postaw na prostsze rozwiązanie — mrożenie. Mrożone owoce i warzywa zachowują swoje wartości odżywcze, a ich smak najbardziej przypomina te świeże.

Cukier i przyprawy

Podstawą przetworów owocowych jest cukier lub cukier żelujący. Można pokusić się jednak o wersję bardziej rozbudowaną i dodać do nich pasujące przyprawy — wanilię, cynamon, skórkę cytrynową czy kardamon.

Do przetworów warzywnych przyda się przede wszystkim sól i ewentualnie ocet. Kiszonki i marynaty można wzbogacić chilli, laurem, zielem angielskim, koperkiem, gorczycą, cebulą, chrzanem lub pierzem, koniecznie w ziarnach.

https://mojagazetka.com/najnowsze-gazetki-promocyjne