1. Strona główna
 2. Blog
 3. Jak NAPRAWDĘ zmieniały się ceny materiałów budowlanych w 2021?
obrazek wpisu

Jak NAPRAWDĘ zmieniały się ceny materiałów budowlanych w 2021?

obrazek autora

17.02.2022

2021 upłynął pod znakiem informacji o stale rosnących cenach materiałów budowlanych. Styropian, drewno, stal czy płyty OSB drożały z tygodnia na tydzień, siejąc panikę wśród inwestorów i uruchamiając lawinę zakupów „na zapas”, bo „taniej już było”.

Okazuje się jednak, że budowlana panika w przynajmniej kilku przypadkach była mniej uzasadniona, niż może się wydawać. Wiele materiałów budowlanych wcale nie podrożało tak bardzo, a część jest nawet tańsza niż przed podwyżkami cen. Jakie produkty znalazły się w tej grupie?

Poniżej przedstawiamy wyniki krótkiej analizy cen wybranych materiałów budowlanych, którą przeprowadziliśmy we współpracy z HiperCom.

Jak przeprowadziliśmy badanie?

W raporcie wzięliśmy pod lupę średnie ceny kilku grup materiałów budowlano-wykończeniowych w 2020 i 2021 roku. Ceny, które poddaliśmy analizie, pochodzą z gazetek promocyjnych dostępnych w ww. latach.

Produkty podzieliliśmy na 8 kategorii:

 • Farby i lakiery kolorowe 2,5 l
 • Farby i lakiery kolorowe 5 l
 • Cement
 • Gładź
 • Beton
 • Drzwi wewnętrzne
 • Umywalki łazienkowe
 • Kabiny prysznicowe

Do badania wybraliśmy kategorie DIY, które najczęściej pojawiały się w gazetkach, aby móc zbadać, czy występował trend przy zmianach cen. Dane udowodniły jednak, że w przeciwieństwie do FMCG, nie występował on. W niektórych kategoriach ceny rok do roku wzrosły znacznie powyżej inflacji, a w innych nawet nie zbliżyły się do jej poziomu. Również zaobserwowaliśmy duże wahania miesiąc do miesiąca, co tylko potwierdza dużą sezonowość materiałów budowlanych i wykończeniowych — komentuje Julita Pryzmont, Business Development and Communication Director w HiperCom Polska.

Średnie wzrosty cen nie są spektakularne!

Wnioski z analizy są zaskakujące. O ile średnio w ciągu roku zmieniły się ceny produktów budowlanych? Oto dane:

Zmiana cen w 2021 w stosunku do cen w 2020

Okazuje się, że kupując produkty objęte promocjami, można było właściwie nie odczuć wzrostów cen.

Były oczywiście miesiące, gdy wzrosty były bardziej zauważalne. Jednak obniżki w kolejnych sprawiły, że średni roczny wzrost wcale nie jest dramatyczny. 

Największe wzrosty zanotowały:

 • Gładzie — 69% w lutym 2021
 • Umywalki łazienkowe — 63% w sierpniu, 65% w grudniu i 74% w październiku 2021

Natomiast największe spadki cen dotyczyły takich produktów, jak:

 • Farby i lakiery kolorowe 2,5 l — -32% w grudniu 2021
 • Farby i lakiery kolorowe 5 l — -23% w sierpniu 2021
 • Umywalki łazienkowe — -22% w listopadzie 2021
 • Beton — -20% w sierpniu 2021

Miniony rok upłynął pod znakiem wzmagającej się inflacji i wzrastających cen. W przekazie medialnym dominował temat zakupów spożywczych, jednak podwyżki cen nie ominęły innych branż. W wydawnictwach branżowych bez problemu odszukać można informacje o wzrastających cenach artykułów budowlanych. Okazuje się jednak, że w przypadku klientów detalicznych kupujących niewielkie ilości wybranych materiałów i odpowiednio planujących zakupy podwyżki mogą nie być aż tak dotkliwe. Za sprawą gazetek promocyjnych możliwe jest bowiem znalezienie ciekawych okazji na interesujące produkty z branży budowlanej. Świadomi są tego także sami konsumenci — kategoria gazetek sieci budowlanych była drugą najpopularniejszą kategorią w aplikacji Moja Gazetka w roku 2021 (ustępując jedynie gazetkom sklepów spożywczych/supermarketów) — mówi Michał Machniak, współzałożyciel Mojej Gazetki.

Farby i lakiery kolorowe

Wzięliśmy pod lupę kategorię „Farby i lakiery kolorowe 2,5 l”. W gazetkach dominowało 5 popularnych marek, których ceny zmieniały się z miesiąca na miesiąc. Czy jednak zmieniły się znacznie na przestrzeni roku?

Zmiana cen w 2021 w stosunku do cen w 2020

Analiza kategorii Farby i lakiery kolorowe naświetliła z kolei agresywną strategię promocyjną marki Dekoral w minionym roku. Promocje na jej produkty były korzystniejsze niż rok wcześniej, a także niż promocje konkurencji — zauważa Julita Pryzmont.

Jak należy interpretować to badanie?

Badanie pokazuje, jakie promocje były dostępne w gazetkach w latach 2020 i 2021. Z tego powodu badanie nie świadczy o tym, że ceny wszystkich materiałów budowlanych pozostały bez zmian.

Badanie ma pokazać, że szukanie promocji ma sens. Promocje pozwalają zaoszczędzić znaczące kwoty nawet w sytuacji, gdy ogólna tendencja cen danej grupy produktów jest mocno rosnąca. Udowadnia też, bardziej opłaca się podchodzić do zakupów „na chłodno”, zamiast ulegać presji i kupować na zapas, bo „taniej nie będzie”.