1. Strona główna
  2. Blog
  3. Podajesz kasjerowi kod pocztowy? Przeczytaj, co może Cię czekać!
obrazek wpisu

Podajesz kasjerowi kod pocztowy? Przeczytaj, co może Cię czekać!

obrazek autora

29.03.2021

Czy kasjer lub kasjerka pytał/ pytała Cię kiedyś o kod pocztowy? Wiele osób nie zastanawia się, do czego jest on potrzebny i podaje go bez zastanowienia. Czasami jednak warto zastanowić się, jak przetwarzane są nasze dane. 

Przeczytaj, czy musisz podawać kod pocztowy podczas zakupów i do czego może zostać wykorzystany.

Po co kasjer pyta o kod pocztowy?

Sklepy zbierają dane o kodach pocztowych, aby usprawnić swoje działania sprzedażowe i marketingowe. Informacja o tym, ilu klientów pochodzi z konkretnego regionu czy dzielnic pozwala m.in. podejmować decyzje co do lokalizacji kolejnych sklepów czy wprowadzenia opcji dostawy.

Dane statystyczne, jak miejsce zamieszkania konsumentów, są więc wykorzystywane do działań marketingowych. Umożliwiają sieciom lepsze targetowanie komunikatów reklamowych, pozyskiwanie kolejnych klientów, a tym samym zwiększenie sprzedaży.

Co sklep może zrobić z Twoimi danymi?

Niektórzy specjaliści twierdzą, że podanie kodu przy płatności kartą umożliwia identyfikację klienta i ustalenie jego miejsca zamieszkania. Sklep teoretycznie może takie dane gromadzić, przetwarzać, wykorzystywać w celach marketingowych a także sprzedać je innym podmiotom.

Serwis gazetaprawna.pl przytacza wypowiedź eksperta, który uważa, że połączenie numeru karty płatniczej i kodu pocztowego “może umożliwić zewnętrznemu analitykowi, który miałby dostęp do numerów kart bankomatowych czy kredytowych oraz adresów zamieszkania ich posiadaczy, ustalenie, o jakiego klienta dokładnie chodzi”.

Co więcej, taka baza nie zawierałaby danych osobowych chronionych w świetle prawa, więc sprzedanie ich innym podmiotom nie byłoby nielegalne.

Jeśli bazy danych stworzone w ten sposób kupi firma, która dysponuje możliwością połączenia numeru karty z kodem pocztowym, może wiele informacji o konsumencie. W ten sposób firma może tworzyć profil osobowy klienta, co już jest niezgodne z prawem, jeśli odbywa się bez wiedzy osoby, której dotyczy.

Czy sklepy rzeczywiście przetwarzają i sprzedają nasze dane?

Utworzenie baz danych, o jakich mowa powyżej, brzmi jak dużo pracy. Z punktu widzenia zwykłego konsumenta może się wydawać, że podanie kodu pocztowego to nic takiego. Jednak dane osobowe to najcenniejszy zasób, jakim dysponuje dzisiejszy świat. Profilowanie konsumentów i precyzyjne celowanie reklam, które przekonają ich do zakupu, to biznes wart miliardy.

Przetwarzanie danych nie zawsze służy dobremu – wystarczy obejrzeć filmy jak “Hakowanie świata” czy “The social dilemma”, by się o tym przekonać.

Czy można odmówić podania kodu pocztowego?

Tak, możesz odmówić podania kodu pocztowego i nie musisz tego w żaden sposób uzasadniać. Sprzedawca nie może z tego powodu odmówić Ci sprzedania towaru.

Kiedy kod pocztowy jest konieczny?

Kod pocztowy jest niezbędny w sytuacji, gdy np. potrzebujesz faktury lub robisz zakupy na raty.

W takich sytuacjach masz możliwość określić, jak mogą być przetwarzane Twoje dane. Obowiązkowa zgoda to m.in. ta na finalizację transakcji czy przesłanie dokumentów, jednak zgody marketingowe zazwyczaj są dobrowolne.