1. Strona główna
  2. Blog
  3. Czym zastąpić napoje słodzone i płacić mniej?
obrazek wpisu

Czym zastąpić napoje słodzone i płacić mniej?

obrazek autora

05.03.2021

Opłata cukrowa wcale nie oznacza, że wszystkie słodkie napoje będą kosztować krocie. Choć w naszym raporcie widać, że wiele cen znacznie wzrosło, wciąż można znaleźć w sklepach tańsze, a często też zdrowsze zamienniki.

Przeczytaj, czym zastąpić napoje gazowane, energetyczne i słodzone.

Czym zastąpić napoje gazowane?

Przyzwyczajenie do napojów gazowanych trudno zwalczyć z dnia na dzień. Mimo że opłata cukrowa zniechęca do kupowania Coca-Coli, wciąż możesz cieszyć się ulubionymi smakami „bez podatku”.

Jeśli nie chcesz rezygnować ze smaku Pepsi, Mirindy czy 7up, wypróbuj syropy gastronomiczne. Są dostępne w smakach chyba wszystkich popularnych napojów gazowanych. Ceny najpopularniejszych wariantów zaczynają się od ok. 30 zł za 440 ml syropu, z których można zrobić najczęściej 8-10 litrów gotowego napoju. Wszystko zależy od marki oraz Twoich indywidualnych preferencji.

Kupując syropy, warto zastanowić się również nad syfonem gastronomicznym na naboje CO2. Urządzenie można dostać już za kilkadziesiąt złotych. Syfon zmieni w gazowany napój zarówno wodę, jak i gotową mieszankę wody z syropem

Jeśli uważasz, że podwyżka cen napojów słodzonych to dobry moment na zmianę nawyków żywieniowych, zacznij eksperymentować z… wodą. Do gazowanej lub niegazowanej wody dodaj np. sok z cytryny lub pomarańczy, rozgniecione gałązki mięty, mrożone owoce leśne, plasterki ogórka lub  świeży imbir. 

Możesz dodać też plasterki świeżych owoców – te dobrze posypać wcześniej odrobiną soli i zalać wodą dopiero po kilku minutach. Dzięki soli owoce intensywniej wydzielają sok, więc woda będzie bardziej aromatyczna.

Aby przygotowanie napoju było szybkie i proste, warto zamrozić na zapas kilka porcji ulubionej mieszanki. Później wystarczy wrzucić ją do dzbanka i zalać wodą.

Czym zastąpić energetyki?

Najpopularniejszym energetykiem jest kawa, ale przecież nie zawsze są warunki, by ją zaparzyć, a potem jeszcze czekać aż przestygnie. Można jednak przygotować sobie domowe napoje energetyczne z wyprzedzeniem i zabrać ze sobą np. w termosie.

Pierwsza opcja to kawa cold brew, czyli „parzona” na zimno. W podstawowej wersji wystarczy zalać 3-4 łyżki mielonej kawy litrem wody i odstawić na kilka-kilkanaście godzin do lodówki. Po tym czasie napar należy przelać przez sitko lub papierowy filtr i orzeźwiający energetyk gotowy.

Kolejna propozycja to yerba mate. Można zalewać ją gorącą lub zimną wodą, a także np. sokiem pomarańczowym. Zaletą ekonomiczną yerby jest fakt, że jedne „fusy” zalewa się kilka razy. Jej specyficzny smak dla wielu wymaga przyzwyczajenia, lecz rodzajów yerby jest tyle, że każdy znajdzie odpowiednią dla siebie.

Zielona herbata również zawiera substancje pobudzające. Ma delikatny smak, często można dostać mieszanki wzbogacone o suszone owoce. Ją także można przygotować metodą cold brew.

Matcha, czyli sproszkowane liście zielonej herbaty. Choć kilkadziesiąt gramów zielonego proszku kosztuje od 20-30 zł w górę, wbrew pozorom jest ekonomiczny. Do przyrządzenia jednej porcji napoju wystarczy mniej niż pół płaskiej łyżeczki. Matchę można mieszać z wodą, jogurtem lub mlekiem, pić na ciepło lub na zimno, posłodzić.

Czym zastąpić napoje słodzone?

Jeśli wolisz niegazowane napoje słodzone, możesz zastąpić je herbatkami smakowymi. Dzbanek naparu wystarczy posłodzić i masz zapas na kilka godzin. Wybór smaków herbatek jest ogromny – od klasycznych, jak malinowa, przez mniej oczywiste owoce, jak brzoskwinia czy cytrusy i mango, bo całkiem nietypowe, jak karmel czy landrynki.

Herbaty smakowe można przygotowywać także metodą cold brew – wystarczy zalać kilka torebek zimną wodą i odstawić na kilka godzin do lodówki.

Soki NFC czyli wyciskane, tłoczone, nie z koncentratu, nie zostały objęte podatkiem cukrowym. Choć nie należą do najtańszych, są dużo lepszym wyborem niż nektar czy „napój owocowy” w kartonie. Soki NFC zazwyczaj nie są dosładzane, zawierają wyłącznie te substancje, które występują w owocach. Są źródłem witamin, a soki z miąższem dodatkowo zawierają błonnik.

Pamiętajcie, że najlepsze promocje na wszelkiego rodzaju napoje zawsze znajdziecie w aplikacji Moja Gazetka!