1. Strona główna
  2. Blog
  3. Na pewno wiesz, co oznaczają daty ważności na produktach? Sprawdź!
obrazek wpisu

Na pewno wiesz, co oznaczają daty ważności na produktach? Sprawdź!

obrazek autora

30.09.2021

Na pewno wiesz, co oznaczają daty ważności na jedzeniu i kosmetykach? Czy produkty „po terminie” zawsze trzeba wyrzucać do kosza? Przeczytaj nasz artykuł — prawdopodobnie będziesz zaskoczona, zaskoczony!

Najlepiej spożyć przed… 

Napis „najlepiej spożyć przed…” oznacza datę minimalnej trwałości, czyli czas, do którego produkt na pewno nadaje się do spożycia.

No dobrze, a co potem? Potem trzeba sprawdzić, bo przekroczenie daty minimalnej trwałości nie oznacza automatycznie, że produkt jest zepsuty. Wręcz przeciwnie — jeśli termin minął niedawno, produkt najprawdopodobniej wciąż jest wystarczająco świeży, by go zjeść.

Na produktach mogą jednak pojawić się zmiany, takie jak jasny nalot na czekoladzie, obeschnięte brzegi czy mniej puszysta konsystencja.

Należy spożyć do… 

„Należy spożyć do…” dotyczy natomiast produktów, które po upływie daty ważności mogą z dużym prawdopodobieństwem być zepsute.

Takie sformułowanie można najczęściej spotkać na świeżym mięsie i wędlinach, nabiale czy produktach niepasteryzowanych. Zjedzenie ich „po dacie” może grozić konsekwencjami dla zdrowia, jak np. zatrucie pokarmowe.

Zarówno data minimalnej trwałości, jak i bezwzględna data ważności są wiążące, jeśli produkty są przechowywane zgodnie z zaleceniami producentów.

PAO, czyli symbol otwartego słoiczka

Kosmetyki mają dwie daty ważności i ważne jest, aby zwracać uwagę na obie.

Pierwsza, standardowa, to data obowiązująca niezależnie od tego, czy kosmetyk został kiedykolwiek otwarty. Najczęściej znajduje się na zgrzewie tubki, na dnie słoiczka lub na etykiecie.

Druga, bardziej tajemnicza, to PAO, Period of Time After Opening, czyli czas po otwarciu. Przedstawia się ją w postaci nadruku z otwartym słoiczkiem, na którym widnieje cyfra i litera M. Oznaczenie to mówi nam, w jakim czasie po otwarciu kosmetyku należy go zużyć. Np. 3 M to 3 miesiące, 6 M to 6 miesięcy itd.

Po otwarciu kosmetyku data PAO jest nadrzędna w stosunku do standardowej daty ważności.

Przykład: PAO kremu wynosi 3 M, a standardowa data ważności zamkniętego kosmetyku to 4.2025. Oznacza to, że krem trzeba zużyć w ciągu 3 miesięcy od otwarcia, bez względu na to, kiedy go otworzymy.  Co więcej, aby zdążyć zużyć krem w terminie, trzeba otworzyć go nie później niż w styczniu 2025.

Spróbuj, zanim wyrzucisz!

W upływie daty ważności nie ma żadnej magii — produkt nie psuje się nagle, w ciągu sekundy po wybiciu północy.

Dlatego zawsze warto sprawdzić, czy jedzenie lub kosmetyk rzeczywiście nadają się wyłącznie do kosza. Jak to zrobić?

  • Sprawdzić konsystencje — np. czy zgęstniała, rozwarstwiła się
  • Sprawdzić kolor — np. czy ściemniał, rozjaśnił się, jest jednolity
  • Sprawdzić smak (oczywiście w przypadku produktów spożywczych) — np. czy jest gorzki, kwaśny, zwietrzały
  • Sprawdzić zapach — np. czy czuć stęchliznę, pleśń, zgniliznę
  • Sprawdzić inne cechy — np. czy mięso jest śliskie, czy na powierzchni jogurtu jest pleśń

Często wyrzucasz przeterminowane produkty?

Planuj lepiej swoje zakupy! Przed każdym wyjściem do sklepu sprawdź, co jeszcze masz w szafkach i lodówce. Na co dzień obserwuj, jakie produkty wyrzucasz najczęściej i zapisuj te obserwacje — dzięki temu będziesz wiedzieć, czego następnym razem kupić mniej. A gdy wyrzucasz produkt do kosza, wyobrażaj sobie, że wyrzucasz jego równowartość w gotówce lub wrzucaj ją do specjalnej skarbonki. Dzięki temu łatwiej uświadomisz sobie, ile pieniędzy marnujesz każdego dnia.

Więcej o zrównoważonych zakupach i oszczędności przeczytasz tutaj: