1. Strona główna
  2. Blog
  3. Coraz więcej sklepów rezygnuje z jajek „trójek”. Dlaczego to dobrze?
obrazek wpisu

Coraz więcej sklepów rezygnuje z jajek „trójek”. Dlaczego to dobrze?

obrazek autora

11.03.2022

Polska Grupa Supermarketów, której częścią jest sieć sklepów Top Market, rezygnuje ze sprzedaży jajek z chowu klatkowego, czyli tzw. „trójek”. Ma zamiar wycofać je najdalej do 2023 roku.

Top Market nie jest pierwszą sieciówką, która podjęła taką decyzję. Jaka jest więc przyszłość jajek z chowu klatkowego w Polsce? Przeczytaj!

Jakie mamy typy jajek i co oznaczają?

Na początek szybko przypomnijmy sobie, jakie typy jajek dostępne są w polskich sklepach:

3 — jajka z chowu klatkowego

2 — jajka z chowu ściółkowego

1 — jajka z wolnego wybiegu

0 — jajka z chowu ekologicznego

Co jest złego w jajkach „trójkach”?

Jajka „trójki”, wbrew obiegowej opinii, nie są szkodliwe dla zdrowia. Nie zawierają pozostałości sterydów, antybiotyków ani żadnych innych substancji, które zgodnie z przepisami UE i wymaganiami Sanepidu nie mogą znajdować się w jedzeniu.

O ile jajka ekologiczne czy z wolnego wybiegu rzeczywiście mogą mieć dużo więcej walorów smakowych, o tyle pod względem wartości odżywczej czy trwałości nie ma różnicy między 0, 1, 2 i 3.

Dlaczego więc należy unikać jajek z chowu klatkowego? Z uwagi na dramatyczne warunki kur, które je niosą. Ptaki przez całe życie trzymane są w ciasnych klatkach, mając do dyspozycji powierzchnię zbliżoną do kartki A4. Nigdy nie widzą słońca ani nie nawiązują relacji z innymi kurami, które są im potrzebne, gdyż kura to zwierzę stadne. Po ok. 2 latach kury są „utylizowane”, bo są już „wyeksploatowane”.

Nie tylko Top Market rezygnuje z trójek

Największe sieci handlowe deklarują, że zrezygnują z jajek „trójek”, a niektóre już wcieliły swoje zapowiedzi w życie.

Od początku tego roku nie znajdziemy ich już w Biedronce, Makro i Netto. Do wyboru zostają jajka z chowu ściółkowego, z wolnego wybiegu i jajka ekologiczne.

Do 2025 roku „trójek” chcą pozbyć się Lidl, Aldi, Intermarche, Piotr i Paweł oraz Auchan.

Z wątpliwych etycznie jajek rezygnują też producenci żywności. Do tej pory zrobiły to m.in. Nestle, Starbucks czy Lubella, planuje to również Grycan.

Serwis ngo.pl uzupełnia te informacje o jeszcze więcej firm:

Wśród producentów, zadeklarowali rezygnację z jaj z chowu klatkowego są m.in. Unilever, Wawel, Wytwórnia Spółdzielcza Pracy “SPOŁEM”, Wytwórnia Octu i Majonezu OCETIX, Mars-Waldi czy Piekarnia Familijna. Część z nich potwierdziła, że już dziś nie używa “trójek” 

Wśród producentów żywności, którzy wycofali już “trójki”, są też Danone, FROSTA, Mars, Barilla, Grupa Colian, Kühne, Elma oraz Cukiernia Sowa.

 Z kolei portalspozywczy.pl informuje, że 85% firm, które zadeklarowały rezygnację z jaj z chowu klatkowego do 2020 roku, dotrzymało danego słowa.

Co na to Polki i Polacy?

Wyniki badań Biostat pokazują, że ponad 70% Polek i Polaków przyznaje, że ważne są dla nich warunki, w jakich żyją kury, których jajka kupują. 71% zapłaciłoby więcej za jajka, których producenci zapewniają kurom dobre warunki życia. Ponad 40% deklaruje, że nigdy nie kupuje „trójek”.