1. Strona główna
  2. Blog
  3. Dlaczego palimy znicze i jak dbać o nagrobki, czyli przygotowania do Święta Zmarłych
obrazek wpisu

Dlaczego palimy znicze i jak dbać o nagrobki, czyli przygotowania do Święta Zmarłych

obrazek autora

18.10.2019

Słowo „znicz” wywodzi się z języka litewskiego i oznaczało znachora, wieszcza, kapłana, a później — z powodu błędnego tłumaczenia — „święty ogień”. Palenie zniczy na grobach bliskich to wielowiekowa tradycja, jednak niewiele osób wie, jakie są jej korzenie. Wyjaśniamy to w pierwszej części artykułu.

Druga część tego wpisu poświęcona jest sprawom przyziemnym — temu, jak zadbać o nagrobki bliskich, by w tym ważnym dniu prezentowały się wyjątkowo.

Dlaczego palimy znicze na grobach bliskich?

Zwyczaj stawiania zniczy na nagrobkach jest dla nas czymś tak naturalnym, że najczęściej nawet się nie zastanawiamy, skąd się wziął i co oznacza.

Nie powinno dziwić, że tradycja ta wywodzi się z obrzędów pogańskich. Jak wiele innych tradycji, została przejęta przez religię chrześcijańską i zaadaptowana na jej potrzeby. Ten konkretny zwyczaj pochodzi ze znanego nam głównie za sprawą dramatów Adama Mickiewicza obrzędu — Dziadów.

Podczas odprawiania Dziadów na grobach stawiano jedzenie, napoje oraz rozpalano niewielkie ogniska, by dusze mogły bez trudu znaleźć miejsce, w którym mogą się posilić. Ogień miał za zadanie także odstraszać upiory.

Dziś płomień zniczy jest symbolem wiecznego życia oraz naszej pamięci o bliskich, którzy odeszli.

Czy dzień Wszystkich Świętych to to samo, co Dziady?

1. i 2. listopada to dwa święta, w których czcimy pamięć o zmarłych, jednak obydwa dni zdecydowanie się od siebie różnią. 1. listopada, czyli Wszystkich Świętych, poświęcony jest duszom, które zostały zbawione. 2. Listopada, czyli Dzień Zaduszny, to moment dla całej reszty zmarłych wiernych.

Wbrew obiegowej opinii, to nie Wszystkich Świętych jest odpowiednikiem pogańskich Dziadów. Jest nim drugi dzień, czyli „Zaduszki”.

https://mojagazetka.com/najnowsze-gazetki-promocyjne

Sprawy przyziemne, czyli jak zadbać o nagrobek

Jak każde inne święto, również Święto Zmarłych wiąże się także z przyziemnymi sprawami. Wielu z nas chce, aby nagrobki zmarłych członków rodziny były w tym okresie wyjątkowo zadbane i przyozdobione. Pierwszym krokiem ku porządkowi jest dokładne umycie nagrobka. Na rynku jest szeroki wybór środków do ich czyszczenia — jak wybrać odpowiedni? Wszystko zależy od materiału:

  • Granit — najlepiej sprawdzi się woda z odrobiną płynu do naczyń. Mocne środki mogą uszkodzić jego powierzchnię!
  • Marmur — tu także najbezpieczniej sięgnąć po wodę z płynem, a zaschnięte zabrudzenia można usunąć miękką szczotką.
  • Lastriko — ten materiał ma dużo większe wymagania. Aby dokładnie wyczyścić wykonany z niego nagrobek, przyda się specjalistyczna pasta. Należy pamiętać, aby po jej użyciu dokładnie spłukać nawet najmniejsze resztki.
  • Beton — jest podatny na zabrudzenia, więc wymaga dokładnego szorowania. Plusem jest to, że nie potrzebne są do tego żadne specjalistyczne detergenty.

W hipermarketach i sklepach budowlanych dostępny jest również szeroki wybór impregnatów do nagrobków. Warto pomyśleć o tego rodzaju zabezpieczeniu — efekty sprzątania utrzymają się dłużej, a kolejne porządki będą łatwiejsze.

Drobne naprawy na własną rękę

Jeżeli nagrobek wymaga odświeżenia w innym sposób, nie trzeba od razu dzwonić po fachowca. Wiele drobnych napraw jesteśmy w stanie wykonać sami, z niewielkim nakładem czasu i pieniędzy.

  • Wyblakłe napisy można poprawić złotym lub srebrnym pisakiem do nagrobków, lub farbką w jednym z tych kolorów.
  • Niewielkie ubytki w betonowych nagrobkach można uzupełnić szpachlą cementową.
  • Odłamane kawałki marmuru lub granitu można przykleić za pomocą zaprawy klejącej przeznaczonej do kamienia.