1. Strona główna
  2. Blog
  3. Co zrobić, by w mieszkaniu było cieplej?
obrazek wpisu

Co zrobić, by w mieszkaniu było cieplej?

obrazek autora

23.09.2022

Ten okres grzewczy ma być wyjątkowy pod względem opłat za ogrzewanie. Tej jesieni szczególnie warto zainteresować się sposobami na oszczędzanie ogrzewania. Poniżej spisaliśmy kilka porad, które pomogą maksymalnie wykorzystać możliwości ogrzewania, a  tym samym choć trochę obniżyć rachunki.

Szczelne okna i drzwi

Nawet niewielkie nieszczelności okien i drzwi sprawiają, że ciepło z mieszkania ucieka na zewnątrz. Usunięcie ich nie wymaga wiele pracy i najczęściej nie jest też kosztowne. Co zatem należy zrobić, aby drzwi i okna były maksymalnie szczelne?

Zamówić serwis okien. Okna mają tendencję do opadania, dlatego należy regulować i konserwować je przynajmniej raz w roku, nawet jeśli naszym zdaniem działają jak należy. Rozpoczęcie okresu grzewczego to dobry moment na wizytę specjalisty, który m.in. zwiększy siłę docisku skrzydła do ramy, nałoży nowy smar i sprawdzi stan okuć.

Zadbać o uszczelki. Uszczelki zarówno w drzwiach, jak i w oknach, zużywają się i brudzą. Dobrą praktyką jest regularne przecieranie ich wilgotną szmatką z odrobiną płynu do naczyń, aby usunąć nagromadzony kurz i inne zanieczyszczenia. To ważne, ponieważ brudne uszczelki nie przylegają do siebie tak dobrze, jak czyste, a zatem przepuszczają więcej zimnego powietrza. A jeśli zauważymy, że uszczelki są wygięte, sparciałe, odkształcone, nie przylegają prawidłowo, najlepiej wymienić je na nowe.

Wietrzenie przed ogrzewaniem

Wietrzenie w okresie grzewczym powinno być krótkie i intensywne. Oto prosta instrukcja, jak prawidłowo wietrzyć dom i mieszkanie jesienią:

  • Wyłączyć ogrzewanie
  • Otworzyć okna na oścież, by zrobić przeciąg
  • Wietrzyć przez kilka minut
  • Zamknąć okna
  • Włączyć ogrzewanie

Nie zaleca się wietrzenia przez dłuższy czas uchylonym oknem. Wymiana powietrza jest wtedy mało efektywna, ale na tyle duża, aby „wykraść” całe ciepło na zewnątrz. Zwłaszcza w przypadkach, gdy grzejnik znajduje się pod oknem.

Wykorzystaj słoneczne dni

To proste rozwiązanie. Gdy dzień jest słoneczny, warto odsłonić firanki, zasłony i żaluzje, aby wpuścić przez szybę jak najwięcej ciepła.

Zadbaj o grzejniki

Jeśli okres grzewczy w pełni, a grzejniki są ledwo ciepłe, mogą być zapowietrzone. Kaloryfer, do którego dostało się powietrze, nie działa wydajanie, a tym samym nie nagrzewa pomieszczenia w wystarczającym stopniu. Na szczęście odpowietrzenie go nie wymaga specjalistycznej wiedzy ani sprzętu i można je przeprowadzić samodzielnie!

Jak odpowietrzyć grzejnik? Wszystko zależy od tego, czy kaloryfer posiada odpowietrznik. Na YouTube jest pełno video-instrukcji, w  których fachowcy krok po kroku pokazują całą procedurę.

Załóż ekrany zagrzejnikowe

Ekrany zagrzejnikowe obijają ciepło, które grzejniki emitują w kierunku ścian. Dzięki temu nie ogrzewamy niepotrzebnie ściany, tylko pozwalamy ciepłu rozejść się po pomieszczeniu.

Producenci deklarują, że dzięki ekranom można wykorzystać nawet 95% ciepła, które bez nich wniknęłoby w głąb ściany. Gra jest warta świeczki! Zwłaszcza że montaż jest szybki, czysty i prosty — ekran wystarczy wsunąć za grzejnik i przymocować elementami dołączonymi do zestawu.

Ekrany zagrzejnikowe można znaleźć w większości sklepów budowlanych — ich aktualne oferty można sprawdzić tutaj.