1. Strona główna
 2. Blog
 3. Czy na pewno wiesz, jak bezpiecznie płacić gotówką?
obrazek wpisu

Czy na pewno wiesz, jak bezpiecznie płacić gotówką?

obrazek autora

18.03.2021

Pytanie “Czy wiesz, jak płacić gotówką?” brzmi śmiesznie. Ale… czy na pewno wiesz, jak to robić bezpiecznie? Banknoty i monety, które na co dzień nosisz w portfelu, kryją parę tajemnic. Przeczytaj i upewnij się, czy je znasz!

Przeczytaj też pozostałe artykuły z serii o bezpiecznych płatnościach i sprawdź, czy na pewno wiesz… 

Czy wciąż opłaca się płacić gotówką?

Nie ulega wątpliwości, że są wygodniejsze i bezpieczniejsze metody płatności, niż gotówka. W czasach, gdy możesz płacić kartą lub telefonem, potwierdzać transakcje odciskiem palca, a w razie potrzeby zablokować konto w kilka sekund, noszenie przy sobie banknotów wydaje się być przeżytkiem.

Zaletą płacenia fizycznym pieniądzem jest jednak większa kontrola nad wydatkami. Liczne badania udowodniły, że ostrożniej rozdysponowujemy fizyczną gotówkę niż wirtualne środki na karcie.

Gotówka to dobry wybór także wtedy, gdy uczymy się kontrolować domowy budżet. Nawet dorośli ludzie z różnych powodów często nie potrafią zarządzać swoimi pieniędzmi w optymalny sposób. Łatwiej ułożyć im rozsądny plan wydatków i trzymać się go, gdy widać, ile pieniędzy jest w rzeczywistości do dyspozycji.

Czy gotówką można płacić wszędzie?

Gotówką można płacić niemal wszędzie, ale nie wiadomo, czy ten stan będzie trwał w nieskończoność. W wielu miejscach już teraz można płacić wyłącznie elektronicznie i niektóre trendy wskazują, że takich sytuacji będzie przybywać.

Gotówką nie da się zapłacić np. w niektórych biletomatach, parkomatach czy paczkomatach, a także w kasach samoobsługowych.

Czy odmowa przyjęcia gotówki jest zgodna z prawem?

Gotówka to pełnoprawny środek płatniczy w Polsce. Czy sprzedawca może w ogóle odmówić nam możliwości płacenia w ten sposób?

Okazuje się, że tak. Według Ministerstwa Finansów nie ma żadnych podstaw prawnych, by zmusić przedsiębiorcę do przyjmowania płatności gotówką. Ministerstwo powołuje się przy tym na przepisy Kodeksu Cywilnego, które określają swobodę zawierania umów.

Czy płacenie gotówką jest bezpiecznie?

Gotówka ma tę wadę, że łatwo ja stracić, a trudno odzyskać. Jeśli ktoś ukradnie Ci kartę lub zwyczajnie ją zgubisz, wystarczy szybki telefon na infolinię i Twoje środki będą bezpieczne, jeśli zablokujesz ją na czas. Ale gdy ktoś ukradnie Ci z kieszeni 100 zł, możesz się z nimi pożegnać na zawsze.

Jedną z najbardziej ryzykownych sytuacji związanych z operowaniem gotówką może być wyciąganie jej z bankomatu. Korzystając z tego urządzenia, pamiętaj o zasadach bezpieczeństwa:

 • Nie korzystaj z bankomatu, jeśli wygląda dla Ciebie podejrzanie
 • Zakrywaj klawiaturę drugą ręką, gdy wpisujesz PIN
 • Zawsze bierz potwierdzenie transakcji
 • Pamiętaj o zabraniu karty i gotówki!
 • Nie wymachuj gotówką, tylko schowaj ją dyskretnie w bezpieczne miejsce
 • Nie wyciągaj więcej niż potrzebujesz

Czy bezpiecznie płacić gotówką podczas pandemii?

Monety i banknoty są w obiegu przez całą dobę, 7 dni w tygodniu. W tym czasie przechodzą z rąk do rąk tysięcy osób. To jeden z najbrudniejszych przedmiotów codziennego użytku – i pandemia bynajmniej tego nie zmieniła.

Koronawirus wywołujący COVID-19 może osiąść na powierzchni banknotu lub monety. Może trafić do Twojego organizmu, jeśli po dotykaniu gotówki np. nieopatrznie potrzesz oko lub podrapiesz się w nos. Dlatego niezbędne jest zachowanie absolutnej higieny, tak samo jak przy dotykaniu wszystkich innych przedmiotów, z którymi kontakt mają dziesiątki obcych, potencjalnie chorych osób.

Czy Polacy w ogóle jeszcze używają gotówki?

ING Bank zlecił przeprowadzenie badania na temat popularności gotówki w 13 krajach Europy (Polska, Niemcy, Hiszpania, Rumunia, Austria, Francja, Czechy, Wielka Brytania, Włochy, Turcja, Luksemburg, Belgia i Holandia).

Jaki stosunek do gotówki zadeklarowali Polacy? Prawie co trzeci ankietowany nie ma jej przy sobie nigdy lub ma ją rzadko. 67% przyznało, że obecnie płaci gotówką rzadziej niż rok wcześniej. Jednak aż 73% nie zgadza się, aby gotówka całkowicie zniknęła z naszego życia.

O czym warto pamiętać?

 • Przeliczaj resztę przed odejściem od kasy
 • Przeliczaj wyciągnięte pieniądze przed odejściem od bankomatu
 • Trzymaj gotówkę po trochu w różnych kieszeniach
 • Wyciągaj z bankomatu tyle, ile jest Ci potrzebne – nie noś za dużo pieniędzy przy sobie, ale też nie wyciągaj co chwilę po 20 czy 50 zł jeśli wiesz, że w najbliższym czasie będziesz potrzebować więcej