1. Strona główna
  2. Blog
  3. Jak pozbyć się kurzu i alergenów?
obrazek wpisu

Jak pozbyć się kurzu i alergenów?

obrazek autora

Iwona Karczmarczyk

12 maja 2023

W końcu przyszły dni na tyle ciepłe, że od rana do wieczora można mieć otwarte okna. Przyjemne, pachnące wiosną powietrze od razu wprawia w lepszy nastrój.

Niestety, przez otwarte okno wpada nie tylko zapach kwitnących kwiatów, ale też kurz, pyłki i inne, liczne alergeny. Jak pogodzić potrzebę świeżego powietrza z alergią i walką o czyste meble? Przeczytaj!

Odkurzenie i mycie podłóg

Jeśli w Twoim domu mieszkają alergicy, albo zwyczajnie masz już dość zalegającego wszędzie kurzu, odkurzaj i myj podłogi codziennie.

Czy kurz z podłogi może znaleźć się na meblach i innych przedmiotach? Tak! Za każdym razem, gdy przechodzimy przez pokój lub otwieramy okno, kurz z podłogi wzbija się w powietrze, choć często tego nie widać. Potem osiada na wszystkim, co stanie mu na drodze.

Jeśli zniechęca Cię myśl o codziennym myciu i odkurzaniu podłóg, pomyśl nad zakupem robota sprzątającego z funkcją mopa. Większość modeli można ustawić, aby zaczynała sprzątać automatycznie o wybranej godzinie, np. gdy nikogo nie ma w domu.

Sprzątaj zakamarki

Kurz i zawarte w nim alergeny najczęściej zalegają w miejscach, które są rzadko sprzątane, i roznoszą się po mieszkaniu dzięki ruchom powietrza. Regularnie przecieraj szmatką takie miejsca, jak:

  • Górne krawędzie okien
  • Górne krawędzie luster, obrazów itp.
  • Szczyty szaf, regałów, wiszących szafek
  • Linię zakończenia kafelków w kuchni i łazience
  • Górne krawędzi skrzydeł drzwi i ościeżnic

Oczyszczacz powietrza

Oczyszczacz powietrza przydaje się nie tylko zimą. Wyłapuje cząsteczki smogu, więc doskonale poradzi sobie także z kurzem i alergenami, których cząsteczki są dużo większe.

Warto zadbać o to, aby oczyszczacz stał w pomieszczeniach, gdzie spędzamy najwięcej czasu oraz nocą w sypialni. Należy uruchamiać go po zamknięciu okna.

Suszarka do ubrań

Użytkownicy automatycznych suszarek do ubrań potwierdzają, że to urządzenie pozwala skutecznie walczyć z kurzem.

To dlatego, że suszarka wyłapuje z tkaniny nie tylko wodę, ale też zdecydowaną większość luźnych drobinek, oddzielających się od ubrań. A to właśnie z nich powstaje duża część domowego kurzu. Suszarka zatrzyma je w filtrze, który trzeba regularnie czyścić – najlepiej po każdym suszeniu.

Moskitiera

Moskitiery w oknach w pewnym stopniu ograniczają wnikanie do domu alergenów. Większe cząsteczki pyłków czy kurzu zatrzymują się na siatce, która im gęściejsza, tym więcej zanieczyszczeń zatrzyma.

Moskitiery należy jednak regularnie czyścić. Warto wybrać model w ramie, który można spłukać pod prysznicem lub moskitiery na rzep, które można prać w pralce i jeszcze mokre przyczepić z powrotem do okna.

Czesanie zwierząt domowych

Domowe zwierzaki niestety są źródłem kurzu i alergenów. Można jednak zdecydowanie ograniczyć ich wkład w zakurzanie mieszkania. Jak?

Trzeba je regularnie wyczesywać odpowiednią szczotką. W okresie, gdy kot czy pies gubi więcej sierści niż zazwyczaj, należy to robić nawet codziennie.

Najskuteczniejszą szczotką do wyczesywania sierści są modele typu furminator. Wyczesują sierść bardzo efektywnie, jednak nie można używać ich codziennie, aby nie pozbawić zwierzaka zbyt dużej ilości owłosienia. Naprzemiennie z taką szczotką wato używać innej, delikatniejszej, aby zwierzak każdego dnia był wyczesany.

Należy pamiętać, aby wyczesywać zwierzaki na zewnątrz – na balkonie, na podwórku lub podczas spacerów.