1. Strona główna
  2. Blog
  3. Jak się ochłodzić bez klimatyzacji? 5 sprawdzonych sposobów
obrazek wpisu

Jak się ochłodzić bez klimatyzacji? 5 sprawdzonych sposobów

obrazek autora

23.06.2022

Nie każdy ma możliwość zainstalować sobie klimatyzację. Poniżej opisaliśmy 5 sprawdzonych sposobów na schłodzenie domu czy mieszkania, które wymagają znacznie mniej pracy i pieniędzy, a dają naprawdę zadowalające efekty.

Większość prezentowanych rozwiązań znajdziesz w gazetkach sklepów budowlanych.

Metoda chałupnicza: zamrożona butelka + wiatrak

Prosta metoda, która wymaga jedynie wiatraka i zamrożonej butelki wody.

Butelkę trzeba postawić bezpośrednio przed tarczą wiatraka — najlepiej na talerzu lub tacce — i uruchomić urządzenie. Podmuch będzie przesuwał powietrze zgromadzone wokół butelki, ochładzane przez lód.

Wiatrak z mgiełką na taras lub balkon

Już za kilkanaście złotych można kupić wiatraki z funkcją mgiełki. Ich działanie jest proste — napełniamy zimną wodą zbiorniczek ze spryskiwaczem, a wiatrak rozpraszam niewielkie cząsteczki wody nawet na odległość kilku metrów.

To rozwiązanie idealne na taras, balkon czy do altany. Niestety nie sprawdzi się wewnątrz domu ani mieszkania.

Klimatryzer — nie mylić z klimatyzacją

Kliemtyzer to urządzenie, które przepuszcza ciepłe powietrze przez wkład chłodzący. W zależności od modelu, elementem chłodzącym może być dodany do zestawu filtr, który należy namoczyć, zbiornik z zimną wodą lub kostkami lodu albo popularne wkłady do lodówek turystycznych.

Klimatyzery sprawdzają się w pomieszczeniach o powierzchni nie większej niż 30 mkw i obniżają temperaturę o ok. 4°C.

Zasłaniaj okna, zanim zrobi się ciepło

Nie czekaj z zasłanianiem okien do momentu, gdy słońce zacznie razić Cię przez szybę. Jeśli nie chcesz nagrzewać mieszkania, wywietrz je nocą lub z samego rana i jeszcze przed 9:00 zamknij i zasłoń okna.

Jeśli możesz pozwolić sobie na wymianę rolet, zdecyduj się na jasne i w pełni zaciemniające. Dzięki temu ilość ciepła, jaka dostanie się w ciągu dnia do wnętrza, będzie minimalna.

Nie gotuj w ciągu dnia

Jeśli tylko masz taką możliwość, gotuj wieczorem, a następnie dobrze wywietrz kuchnię.

Gdy w ciągu dnia będziesz odgrzewać obiad, wyciągnij go z lodówki odpowiednio wcześniej, aby najpierw ogrzał się trochę sam. Dzięki temu kuchenka czy mikrofalówka będą mogły pracować krócej, a tym samym trochę mniej nagrzeją kuchnię.

Podczas ogrzewania jedzenie czy nawet gotowania wody w czajniku zawsze włączaj okap.