1. Strona główna
  2. Blog
  3. Jak sprawdzać jakość kupowanych produktów?
obrazek wpisu

Jak sprawdzać jakość kupowanych produktów?

obrazek autora

11.11.2020

Kogokolwiek nie zapytać, każdemu zależy na wysokiej jakości — produktów, usług, podejścia do klienta. Wysoka jakość wydaje się być celem każdego z nas, jednak jak wiele osób tak naprawdę zadaje sobie trud, by ją zweryfikować?

12 listopada to Światowy Dzień Jakości. Z tej okazji postanowiliśmy zebrać w jednym miejscu porady, jak weryfikować jakość ubrań, produktów spożywczych i zabawek. Mamy nadzieję, że z nich skorzystasz!

Jak sprawdzać jakość ubrań

Jeśli chcesz, aby ubrania służyły Ci przez długi czas, podczas zakupów zwracaj uwagę na tkaniny, z których zostały wykonane. Wybieraj bawełnę, różne rodzaje wełny, jedwab, wiskozę, len. Unikaj akrylu i poliestru. Niewielka domieszka sztucznych włókien do naturalnych jest w porządku, ale nigdy na odwrót.

Wybierając ubrania, sprawdzaj również jakość splotu. Czy jest ścisły, gęsty? Czy tkanina nie rozciąga się przesadnie? Czy po zgnieceniu w dłoni wraca do właściwej formy?

Na zakupach zwracaj uwagę także na jakość wykonania. Czy szwy na rękawach i nogawkach są proste, czy może skręcają się wokół ręki lub nogi? Czy ubranie jest idealnie symetryczne?

Czy obszycia są wykonane starannie? Abu to sprawdzić, policz, ile razy złożono materiał na obszycie i zobacz, jaka jest jego długość — minimum to 2 cm.

To wszystko pozwoli Ci określić, czy nowy ciuch przetrwa więcej niż kilka prań.

Jak sprawdzać jakość produktów spożywczych

Zbilansowana, zróżnicowana dieta w połączeniu z regularnym ruchem to klucz do zdrowia. Niestety, oferty sklepów i marketing producentów żywności często nie ułatwiają zdrowego trybu życia. Co zatem zrobić, aby w koszyku lądowały jedynie zdrowe przysmaki?

Po pierwsze, należy czytać etykiety. Niestety wiele osób wciąż nie zaprząta sobie głowy składem kupowanych produktów. To duży błąd, bo kilka dodatkowych minut spędzonych w sklepie może zaowocować dłuższym i zdrowszym życiem. Warto wyrobić sobie ten nawyk.

Składniki produktu wymieniane są w kolejności od największej ilości. Przykładowo, jeżeli kupujesz jogurt, którego skład to: mleko, cukier, truskawki, kultury bakterii, oznacza to, że cukru w jogurcie jest więcej niż owoców. 

Ogólna zasada brzmi: im dłuższy skład produktu, tym większe prawdopodobieństwo, że znalazły się w nim zbędne substancje. Najlepiej wybierać więc te z krótką, prostą listą składników, która nie budzi wątpliwości.

W wolnych chwilach warto zaglądać do internetu i edukować się na temat prawidłowych składów produktów. Z czego powinien składać się dobry dżem? Czy mleko w proszku jest niezbędnym składnikiem serka kanapkowego? Czy barwnik w serze żółtym jest szkodliwy? Ilość wiedzy do przyswojenia może być na początku przytłaczająca, jednak małymi krokami można się wiele nauczyć.

Jak sprawdzać jakość zabawek

Zabawki to wrażliwy temat, któremu należy poświęcić dużo uwagi. Od jakości wykonania i zastosowanych materiałów zależy zdrowie dzieci, dla których je kupujemy.

UOKiK radzi, by przy wyborze zabawek kierować się następującymi poradami:

  • Wybór zabawki odpowiedniej do wieku dziecka, zgodnie z informacją na opakowaniu.
  • Upewnienie się, że zabawka nie ma ostrych krawędzi, sztywnych, wystających, kłujących elementów lub elementów drobnych, które łatwo odpiąć czy oderwać.
  • Sprawdzenie, czy do zabawki jest dołączona instrukcja obsługi, jeśli korzystanie z niej tego wymaga.
  • Jeśli elementem zabawki są sznurki, sprawdź, czy nie są zbyt długie, by dziecko nie zaplątało w nie szyi.

Co jeszcze? Najlepiej wybierać zabawki z oznaczeniem CE, które jest deklaracją producenta, że produkt spełnia wymagania dyrektyw tzw. „Nowego Podejścia” w Unii Europejskiej, związane z bezpieczeństwem użytkowania, ochroną zdrowia i ochroną środowiska.

Ważne są także materiały, z których wykonano zabawkę. Trzeba zwracać uwagę m.in. na rodzaje używanych farb, barwników, tworzyw sztucznych i klejów.