1. Strona główna
  2. Blog
  3. Jak wybrać dobre okulary przeciwsłoneczne?
obrazek wpisu

Jak wybrać dobre okulary przeciwsłoneczne?

obrazek autora

14.07.2022

Okulary przeciwsłoneczne to skuteczny sposób dbania o wzrok. Ale tylko wtedy, gdy nosimy odpowiedni model!

Dziś piszemy o tym, jak wybrać okulary przeciwsłoneczne, aby działały na naszą korzyść i nie szkodziły oczom. Przeczytajcie!

Lepsze okulary z bazaru niż żadne? Nie!

Trzeba zacząć od tego, że tylko dobrej jakości okulary przeciwsłoneczne naprawdę chronią. Okulary z bazaru mogą wyrządzić więcej szkody niż pożytku!

Dlaczego? Bo ciemne okulary bez odpowiednich filtrów sprawiają, że nasze źrenice rozszerzają się, a do oka trafia więcej promieniowania UV, niż gdybyśmy okularów nie mieli wcale. W odpowiednich okularach szkodliwe promieniowanie jest zatrzymywane właśnie przez wspomniane filtry, dlatego nasze oczy są bezpieczne.

Co więcej, okulary z popularnych sieciówek czy ze straganu przy plaży nie mają wystarczającej jakości, aby zapewnić naszym oczom odpowiedni komfort. Nawet jeśli mają filtr UV, ich soczewki (czyli szkła) są naprężone, co powoduje nieregularne krzywizny i załamania. Nie są one widoczne gołym okiem, ale mogą powodować bóle głowy, zawroty głowy czy nudności. W zwyczajnej drogerii czy sieciówce można za to z czystym sumieniem kupić dobry krem z filtrem UV.

Filtry w okularach przeciwsłonecznych

Tylko skąd wiedzieć, czy nasze okulary mają odpowiedni filtr? To całkiem proste — wszystko powinno być jasne opisane na okularach.

Siła filtra — oznacza, ile promieniowania UV pochłania filtr. Należy wybierać okulary z filtrem UV 400, który pochłania 100% szkodliwego promieniowania, bo tylko taka wartość zapewnia pełną ochronę oczu. Informacja o sile filtra znajduje się najczęściej na naklejce umieszczonej na okularach.

Kategoria filtra — od 1 do 4; oznacza, ile procent światła przepuszcza soczewka. Informacja o niej znajduje się zazwyczaj na zauszniku. 1 i 2 zapewniają niską i średnią ochronę, 3 będzie idealna na lato w mieście czy na wakacjach, 4 to kategoria obowiązkowa np. w górach.

Okulary przeciwsłoneczne z polaryzacją

Jeśli uprawiasz sport lub jeździsz samochodem, zdecydowanie warto zastanowić się nad okularami z polaryzacją.

Powłoka polaryzacyjna eliminuje odblaski świetlne, które mogą m.in. oślepić kierowcę. Zwiększa też kontrast, dzięki czemu widziane otoczenie jest wyraźniejsze.

Jaki kształt powinny mieć okulary przeciwsłoneczne?

Choć moda się zmienia i co sezon mamy do wyboru nowe kształty okularów przeciwsłonecznych, na zakupach warto kierować się nie tylko trendami, ale i radami specjalistów. Według nich dobrze dobrane okulary powinny:

  • mieć duże oprawki, zasłaniające oczy i ich okolicę;
  • nie powinny ograniczać pola widzenia na boki;
  • kończyć się powyżej policzków i się na nich nie opierać;
  • być wystarczająco dopasowane, aby się nie zsuwać i nie spadać;
  • być wystarczająco luźne, aby nie uciskać twarzy i głowy.

Czy dzieci też muszą nosić okulary przeciwsłoneczne?

Tak, i to od najmłodszych lat! Narząd wzroku kształtuje się u dzieci do 6 roku życia, więc potrzebuje szczególnej ochrony, by rozwijać się prawidłowo.

Co więcej, źrenice dzieci są większe niż źrenice dorosłych osób, więc wpuszczają do oczu więcej szkodliwego promieniowania.

Jakie okulary przeciwsłoneczne wybrać więc dla malucha?

  • Po pierwsze, z pełną ochroną UV — o takiej samej kategorii i sile filtra, jak dla dorosłych.
  • Po drugie, bez wspomnianych wyżej, szkodliwych naprężeń soczewek.
  • Po trzecie, odpowiednie do stylu życia dziecka — wygodnie, dobrze trzymające się na twarzy, nieprzeszkadzające w zabawie, odporne na zarysowania i takie, które się maluchowi podobają.

Nie mam 500 zł na okulary przeciwsłoneczne!

Nie szkodzi, bo nie musisz. Tak, po okulary przeciwsłoneczne należy wybrać się do optyka. Nie, nie trzeba wydawać na nie majątku. Dziś w salonach optycznych promocje są praktycznie cały czas, a okulary przeciwsłoneczne można dostać nawet za mniej niż 100 zł. Wystarczy przejść się do kilku miejsc i poszukać.

Czy można kupić okulary przeciwsłoneczne w drogerii albo sklepie odzieżowym? Tak, ale tylko w ostateczności, np. w awaryjnej sytuacji i tylko tymczasowo, aż kupimy coś lepszej jakości.

Kupując okulary, warto też zwrócić uwagę na oznaczenie symbolem CE, które gwarantuje zgodność z dyrektywami Unii Europejskiej. Trzeba jednak uważać na podróbki certyfikatu — od oryginału różni je odstęp pomiędzy literami:

znak Conformité Européenne vs znak Chinese Export