1. Strona główna
 2. Blog
 3. Jak wybrać dobrą karmę i przysmaki dla psa?
obrazek wpisu

Jak wybrać dobrą karmę i przysmaki dla psa?

obrazek autora

25.08.2022

Organizm psa ma specyficzne wymagania żywieniowe, których nie spełnia dieta pt. „resztki ze stołu”. Jak w takim razie wybrać odpowiednią karmę dla psa? Na co zwrócić uwagę? Jakie przekąski można podawać psu, a co jest absolutnie zabronione? Wszystko wyjaśniamy poniżej!

Jak wybrać dobrą karmę dla psa?

Po pierwsze, wybierając karmę dla psa, należy wziąć pod uwagę jego stan zdrowia, ewentualne alergie, wagę, wiek i poziom aktywności fizycznej.

Po drugie, trzeba pamiętać, że nie ma jednej, najlepszej karmy, która będzie odpowiednia dla potrzeb każdego psa. Czasami wybór karmy wymaga przetestowania kilku marek, bo może się okazać, że np. mimo rewelacyjnego składu pies po prostu nie będzie chciał jej jeść.

Po trzecie, dobra karma dla psa powinna zawierać przede wszystkim mięso i podroby, bo to najlepsze źródło białka dla psa. Inne składniki, jakie powinny się w niej znaleźć, to dodatek roślin strączkowych, warzyw, owoców, tłuszczu czy ryżu. Słowo-klucz to „dodatek” — te składniki nie mogą przeważać w składzie karmy.

Warto spojrzeć także na składniki analityczne, którymi są białko, tłuszcze, włókna pokarmowe oraz tzw. popiół. Składniki analityczne podawane są zawsze jako wartość procentowa. Jako że nie ma obowiązku podawania przez producentów kaloryczności na opakowaniach karmy dla psa, składniki analityczne pozwolą tę kaloryczność policzyć.

Zobacz, jakie karmy i przysmaki dla psa są dostępne w gazetkach promocyjnych.

Czego unikać w karmie dla psa?

Przede wszystkim należy unikać karm z dużą zawartością zbóż. Zboże nie jest naturalnym psim pokarmem, dlatego jego wysoka zawartość nie pozwoli na odpowiednie, odżywcze karmienie zwierzaka.

Kolejne na „czarnej liście” są sztuczne barwniki i nadmiar konserwantów. To składniki, które często powodują alergie.

A jeśli jesteśmy już w temacie alergii — nie podawaj psu karmy zawierającej substancje, na które pies jest uczulony. Często występujące uczulenie to np. alergia na mięso kurczaka. Nie można kierować się argumentem „bo on przecież tak go lubi” — wyrządzisz psu więcej szkody, niż zaserwujesz mu przyjemności.

Jak wybrać dobre przysmaki i przekąski dla psa?

Jeśli chodzi o skład przysmaków i przekąsek, należy kierować się podobnymi zasadami, co przy wyborze karmy. Ale są jeszcze dodatkowe zasady, które też należy mieć na uwadze:

 • Przysmaki nie mogą być za twarde — to ważne zwłaszcza w przypadku starszych psów oraz szczeniaków z zębami mlecznymi.
 • Przysmaki wielkością powinny być dostosowane do psa, aby było mu je wygodnie obgryzać — np. wielka kość na małego yorka to niekoniecznie dobry wybór.
 • Trzeba wziąć pod uwagę kaloryczność przysmaków oraz przekąsek i odjąć odpowiednią ilość karmy od posiłku.

Przekąskami dla psów mogą być także produkty spożywcze, które dostaniemy w każdym sklepie. Jakie „ludzkie” przysmaki można podawać psu?

 • Masło orzechowe — idealne do tzw. lickmaty, toppla lub konga, czyli zabawek do wylizywania. Z uwagi na dużą zawartość tłuszczu nie można podawać go dużo ani często!
 • Suszone mięso — wołowina pokrojona w cienkie paski i suszona w piekarniku lib suszarce do grzybów.
 • Owoce — psy mogą jeść w ograniczonych ilościach m.in. borówki, jabłko, truskawki, arbuza, banana.
 • Warzywa — psy mogą jeść w ograniczonych ilościach m.in. marchewkę, brokuła, dynię, buraka, zarówno na surowo jak i gotowane (oczywiście bez soli i przypraw!).
 • Kości wołowe lub cielęce — to jedyny rodzaj kości, jaki zdrowe psy mogą jeść bez obaw o problemy z trawieniem. Kość jednak koniecznie musi być surowa i cała (nie krojona) aby pies się nią nie skaleczył. Pamiętaj, że kość nie służy do jedzenia, tylko do obgryzania. Pies powinien oczyścić ją z mięsa, ścięgien, tłuszczu, ale samą, ”nagą” kość należy wyrzucić.

Czego unikać w przysmakach dla psa?

Są produkty, których pies nie może jeść, bo są zagrożeniem dla jego zdrowia, a nawet życia! Bezwzględnie nie można podawać psu takich rzeczy, jak:

 • Czekolada i kakao, rodzynki i winogrono, cebula i czosnek, orzechy makadamia, awokado — to wszystko jest toksyczne dla psa i może skutkować ciężkim zatruciem i śmiercią.
 • Mleko i produkty mleczne — mogą powodować niestrawność i biegunki.
 • Małe kosteczki, np. ze skrzydełek — małe kości łatwo przegryźć, a taką kością pies może pokaleczyć nie tylko wnętrze pyska, ale też przełyk i jelita.
 • Kości pieczone, smażone, gotowane itp. — pies może bezpiecznie obgryzać tylko duże, surowe kości. Kości poddane obróbce termicznej zmieniają swoją strukturę, łatwo się kruszą i zamieniają w drzazgi, które mogą pokaleczyć przewód pokarmowy psa lub doprowadzić do zaparć.
 • Solone lub przyprawione „ludzkie” jedzenie — pies nie powinien jeść większości przypraw ani tym bardziej soli, ponieważ może to skutkować wystąpieniem szeregu chorób i dolegliwości. Nie wolno więc dawać psu smażonych kotletów, mięsa ani warzyw z rosołu, kabanosów, wędlin itp.

Jeśli masz jakiekolwiek wątpliwości odnośnie do diety swojego pupila, warto skorzystać z wiedzy profesjonalistów. Lekarz weterynarii lub zoodietetyk z pewnością pomogą opracować odpowiedni plan żywieniowy dla psiaka.