1. Strona główna
  2. Blog
  3. Jaka woda jest najlepsza do picia?
obrazek wpisu

Jaka woda jest najlepsza do picia?

obrazek autora

23.11.2023

Woda wodzie nierówna, ale jak rozpoznać wartościową wodę na półkach supermarketów i czy można pić wodę z kranu? Lepsza gazowana, a może przegotowana? Jaką wodę najbardziej lubią Polki i Polacy? Zanurkuj w wartkim strumieniu informacji o wodzie!

Czy źródlana i mineralna to ta sama woda?

Nie, woda mineralna i źródlana to dwa różne rodzaje wody. W wodzie mineralnej ilość różnych składników mineralnych wynosi 500-1000 mg/l lub min. 250 mg/l naturalnego dwutlenku węgla, lub do 20 mg/l sodu. Natomiast woda źródlana zawiera dużo mniej minerałów, bo do 500 mg/l. Co więcej, wodę źródlaną pobiera się z głębszych ujęć niż wodę mineralną.

Zdrowym, aktywnym, dorosłym osobom zaleca się zazwyczaj picie wody mineralnej, która wspomaga utrzymanie prawidłowej gospodarki elektrolitowej w organizmie.

Jednak nie zawsze woda mineralna jest najlepszym wyborem — małe dzieci, kobiety w ciąży, osoby starsze czy zmagające się z niektórymi schorzeniami powinny sięgać po wodę źródlaną.

Lepsza woda gazowana czy niegazowana?

Woda gazowana przez wiele osób uważana jest za mniej korzystną dla organizmu. Inni jednak uważają, że jest smaczniejsza i lepiej gasi pragnienie.

Prawda jest taka, że zdrowe, dorosłe osoby nie muszą rezygnować z wody gazowanej.

Faktem jest, że zawarte w niej bąbelki szybciej wywołują wrażenie zabicia pragnienia, jednak nie zmienia to faktu, że człowiek powinien wypijać ok. 2 litrów płynów dziennie.

Na wodę gazowaną powinny uważać jednak osoby, które mają problemy m.in. z podrażnieniami przełyku czy chorobami układu pokarmowego.

Jaką wodę najchętniej piją użytkownicy Mojej Gazetki?

W ankiecie przeprowadzonej w aplikacji Moja Gazetka zapytaliśmy użytkowników, jaką wodę lubią najbardziej i dlaczego.

Najczęściej wymienianymi markami były Muszynianka oraz Żywiec Zdrój. Użytkownicy chwalili je głównie za smak, który trafia w ich gusta oraz skład mineralny, który odpowiada ich potrzebom.

Czy woda alkaliczna jest zdrowa?

Woda alkaliczna, inaczej zasadowa, to woda o podwyższonym pH. Jej producenci sugerują, a nawet twierdzą, że wpływa ona na poziom pH w organizmie. Niestety, nie jest to prawda. Dlaczego?

W żołądku człowieka znajduje się silnie kwaśny sok żołądkowy, zawierający m.in. kwas solny. Każdy produkt, który zjemy czy wypijemy, trafia tam i niezależnie od swojego odczynu, jest trawiony. W trakcie tego procesu jony zasadowe zawarte m.in. w wodzie alkalicznej są szybko neutralizowane, dlatego picie jej nie ma żadnego wpływu na poziom pH w organizmie.

Czy można pić wodę z kranu?

Odpowiedź jest prosta i brzmi: tak. Woda w wodociągach podlega stałym kontrolom Państwowej Inspekcji Sanitarnej i zgodnie z obowiązującymi przepisami musi być zdana to spożycia na surowo.

Lepiej pić wodę gotowaną niż surową?

Gotowanie wody ma na celu zabicie żyjących w niej drobnoustrojów, jednak woda z wodociągów jest ich pozbawiona, więc nie ma takiej potrzeby.

Co więcej, podczas gotowania, z wody wytrącają się cenne minerały, które zostają na dnie czajnika, zamiast wspomagać nasz organizm.

Dlatego, pijąc wodę z kranu, najlepiej pić ją nieprzegotowaną.

Czy twarda woda jest szkodliwa dla organizmu?

Twarda woda kojarzy się negatywnie, ale gównie za sprawą marketingu firm produkujących środki do odkamieniania AGD. Dlaczego?

W skład wody wchodzą różnorodne, rozpuszczone składniki mineralne, niezbędna dla zdrowia — sód, potas, magnez, wapń, siarczany i inne. Woda o wysokim poziomie minerałów nazywana jest twardą, bo powoduje powstawanie osadów na sprzętach gospodarstwa domowego.

Jednak ten kamień, który widzimy w czajniku, to nic innego jak właśnie dobroczynne minerały. W rzeczywistości więc woda miękka jest w dużym stopniu pozbawiona cennych dla zdrowia składników i najlepiej stosować ją jedynie w czajniku czy ekspresie do kawy.

Twarda woda nie ma też wpływu na powstawanie kamieni nerkowych, które wynika m.in. z zaburzeń metabolizmu.

A może najlepsza będzie woda filtrowana?

Wbrew obiegowej opinii wody z kranu nie trzeba dodatkowo filtrować, aby była zdatna do spożycia.

Chlor, który jest dodawany do niej jako środek dezynfekujący, ma ściśle monitorowane, bezpieczne stężenie. Nie trzeba więc pozbywać się ani chloru, ani mikroorganizmów, bo ten pierwszy nie jest szkodliwy, a tych drugich zwyczajnie w wodzie z kranu nie ma. W kranówce nie ma też żadnych metali ciężkich ani innych szkodliwych substancji.

Oczywiście wodę można przefiltrować np. w dzbanku, jeśli nie odpowiada nam jej smak lub potrzebujemy miękkiej wody do czajnika.