1. Strona główna
  2. Blog
  3. Jak zrobić zapasy na zimę i uniknąć wielkich podwyżek cen żywności?
obrazek wpisu

Jak zrobić zapasy na zimę i uniknąć wielkich podwyżek cen żywności?

obrazek autora

13.06.2022

Już teraz coraz więcej osób szuka oszczędności, a końca podwyżek cen nie widać. Specjaliści jednogłośnie twierdzą, że tegoroczna zima może być rekordowa pod względem drożyzny w sklepach spożywczych, więc codzienne zakupy będą nas słono kosztować. Nie da się też nie myśleć o świętach Bożego Narodzenia, które już ostatnio, zdaniem wielu Polaków, były dużo skromniejsze niż zazwyczaj.

O tym, dlaczego wszystko drożeje, pisaliśmy niedawno w tym artykule na naszym blogu. Dziś natomiast możecie przeczytać o tym, jakie produkty można kupić na zapas i jak je bezpiecznie przechowywać.

Ceny zimą będą dramatycznie wysokie

Na wzrost cen produktów spożywczych mają wpływ różnorodne czynniki. To m.in. epidemia ptasiej grypy, spadek opłacalności hodowli trzody chlewnej, wzrost cen paliw i nawozów, osłabienie złotówki oraz sytuacja w Ukrainie, która do tej pory była 5. na świecie producentem pszenicy.

Nic nie zapowiada, by ceny miały się wkrótce zatrzymać, a nawet przeciwnie — specjaliści przewidują, że zimą podwyżki skumulują się w postaci jeszcze większej drożyzny. Warto pomyśleć o tym już teraz i latem zrobić zapasy, które pomogą nam zaoszczędzić za kilka miesięcy. 

Zakupy na zapas: owoce i warzywa

Owoce i warzywa latem są przepyszne i pełne witamin, a przede wszystkim tańsze niż poza sezonem. Można zatrzymać je na dłużej w postaci mrożonek, kompotów, dżemów, kiszonek czy marynat.

Mrożone owoce i warzywa oraz kiszonki są przydatne do spożycia przez ok. 12 miesięcy.

Marynowane warzywa i przetwory na bazie cukru  są przydatne do spożycia nawet przez ok. 2 lata.

Zakupy na zapas: mięso

Mięso to jedna z najszybciej drożejących grup produktów. W tym roku drób podrożał średnio o 33%, wieprzowina o 18%, a wołowina o 12%. Zimą, zwłaszcza w okresie przedświątecznym, różnice mogą być jeszcze większe.

Mięso, w zależności od rodzaju, można przechowywać w zamrażarce do ok. 12 miesięcy.

Zakupy na zapas: cukier, kasze, makarony i mąka

Z powodu wojny, Ukraina wyeksportuje w tym roku znacznie mniej pszenicy niż zazwyczaj. Jako że jest jednym z jej głównych producentów w Europie i na świecie, braki będą mocno odczuwalne. W górę poszybują ceny wszelkich produktów zbożowych, a więc m.in. makaronów i pieczywa.

Warto zastanowić się nad wypiekaniem własnego chleba i zrobić zapasy mąki.

Mąka przechowywana z dala od wilgoci jest przydatna do spożycia ok. 12 miesięcy, a zamrożona przynajmniej przez 2 lata.

Cukier, makarony i kasze należy przechowywać w suchym, zacienionym, chłodnym miejscu. W takich warunkach są przydatne do spożycia niemal bezterminowo.

Zakupy na zapas: masło, olej i inne tłuszcze

Nie da się nie zauważyć stale rosnących cen tłuszczy spożywczego w niemal każdej formie. Zarówno masło, jak i oleje, osiągają coraz wyższe ceny. Warto kupić zapas już teraz, korzystając z aktualnych promocji.

Masło można z powodzeniem zamrozić. Zamrożone masło jest ważne przez ok. 9 miesięcy.

Oleje roślinne należy przechowywać w suchym, zacienionym, chłodnym miejscu. W takich warunkach jest przydatny do spożycia przez ok. 12 miesięcy.