Swobodny przepływ osób na terenie Unii Europejskiej oraz coraz bardziej atrakcyjne ceny podróży sprawiają, że wyjeżdżamy już nie tylko w celach służbowych czy turystycznych, ale również…na zakupy.
Często okazuje się bowiem, że krótki wyjazd może być okazją do nabycia wielu interesujących towarów w bardzo przystępnych cenach.
Wyprzedaże — głównie latem i zimą
Czasem, kiedy najbardziej opłaca się robić większe zakupy zarówno w naszym kraju, jak i poza jego granicami, jest okres wyprzedaży. W większości krajów Europy ma on miejsce dwa razy do roku: latem oraz zimą. Musimy jednak mieć świadomość, że terminy wielkich obniżek cen są różne w poszczególnych krajach. W przypadku tych, które sąsiadują z naszym państwem wyglądają one następująco:
- Niemcy: letnia wyprzedaż zaczyna się tu w ostatnich dniach sierpnia i trwa do września. Zimowa to czas od końca stycznia do początku lutego;
- Słowacja: na tańsze zakupy warto wybrać się zaraz po Bożym Narodzeniu. Latem opłaca się zaś zaplanować wypad w lipcu/sierpniu;
- Czechy: letnia wyprzedaż od przełomu czerwca i lipca do sierpnia. Zimą taniej kupujemy po świętach przez okres ok. 2 miesięcy;
- Litwa: letnie wyprzedaże rozpoczynają się dość późno – z końcówką lata. Zimą zaś rozpoczynają się od stycznia.
To kupisz taniej niż w Polsce
Wyprzedaże w krajach sąsiadujących z Polską — podobnie jak u nas — dotyczą przede wszystkim odzieży, obuwia, sprzętów gospodarstwa domowego oraz elektroniki. Poza nimi istnieje jednak wiele produktów, których ceny nawet bez przecen zazwyczaj są niższe.
Przykładowo, w Niemczech jest to kawa, kosmetyki, chemia gospodarcza i środki czystości oraz słodycze.
W Czechach zaoszczędzimy na zakupie podstawowych produktów spożywczych, piwa, wina oraz drobnej elektroniki. Co więcej, w czasie wypadu do naszych sąsiadów możemy skorzystać z tego, że ceny w lokalach w tym kraju również są niższe niż u nas.
W przypadku wyjazdu na Ukrainę warto wrócić ze sporym zapasem miodu. Taniej kupimy tam również słodycze, alkohol, papierosy (pamiętajmy o możliwości przewiezienia przez granicę ograniczonej liczby opakowań), a także wodę brzozową, która jest doskonałym naturalnym kosmetykiem i suplementem diety.
Jak robić tanie zakupy za granicą?
Jeśli często odwiedzasz kraje Europy Środkowo-Wschodniej lub mieszkasz w obszarze przygranicznym, możesz korzystać z promocji dostępnych w innych krajach. Podczas polowania na zagraniczne okazje można korzystać z aplikacji podobnych do Mojej Gazetki — mamy ich całą listę! Osobom, które korzystają z naszej aplikacji w Polsce, z pewnością przypadną do gustu także jej zagraniczne wersje. Oto one:
- Czechy — Moje Letáky
- Ukraina — LoveSales UA
- Białoruś — LoveSales BY
- Litwa — Mano akcijos
- Słowacja — Moje Letáky
- Kazachstan — Скидки и Акции KZ
- Rumunia — Reducerile mele
Co warto przywieźć z wakacji?
Warto w tym miejscu zaznaczyć, że na zakupy za granicą warto udać się nie tylko podczas wyprzedaży u naszych sąsiadów. Można wykorzystać również wakacyjnego wyjazdu. Wczasy za granicą są doskonałą okazją do nabycia produktów, które w naszym kraju trudno znaleźć lub często są niższej jakości.
Dlatego też wyjeżdżając do Włoch, warto kupić sery. Najlepiej wybierać gatunki, którym nie zaszkodzi podróż oraz zatroszczyć się o ich szczelne opakowanie. Poza tym we Włoszech warto zwrócić uwagę na wyborne wina, doskonałej jakości wyroby ze skóry, buty, a także wspaniałe lokalne słodycze — jak ciastka amaretti i cantucci.
W Chorwacji poszukujmy okazji do zakupu produktów z lawendą. Jest ich naprawdę sporo, a przy tym wyróżniają się doskonałą jakością. Warto kupić również Licitar, czyli lokalny piernik w kształcie serca oraz wina, oliwy i figi o znacznie lepszym smakiem niż te dostępne w polskich marketach.
Jeśli wyjeżdżamy do Grecji, opłaca się wrócić ze sporym zasobem produktów spożywczych takich jak oliwki i oliwa, przyprawy, miód oraz anyżowy alkohol Ouzo.
Wielu Polaków na miejsce letniego wypoczynku wybiera również bardziej egzotyczne Maroko. Z tego kraju warto przywieźć ze sobą olej arganowy, który jest doskonałym kosmetykiem pielęgnującym skórę i włosy. Dobrym pomysłem jest również zakup ras-el-hanout — mieszanki przypraw — oraz wyrobów skórzanych.
Jak widać, wyjazdy zagraniczne to nie tylko okazja na poznanie nowych miejsc, ale również udane zakupy. Warto to wykorzystać!