1. Strona główna
  2. Blog
  3. Kiedy warto robić zakupy zagranicą?
obrazek wpisu

Kiedy warto robić zakupy zagranicą?

obrazek autora

05.03.2020

Swobodny przepływ osób na terenie Unii Europejskiej oraz coraz bardziej atrakcyjne ceny podróży sprawiają, że wyjeżdżamy już nie tylko w celach służbowych czy turystycznych, ale również…na zakupy.

Często okazuje się bowiem, że krótki wyjazd może być okazją do nabycia wielu interesujących towarów w bardzo przystępnych cenach.

Wyprzedaże — głównie latem i zimą

Czasem, kiedy najbardziej opłaca się robić większe zakupy zarówno w naszym kraju, jak i poza jego granicami, jest okres wyprzedaży. W większości krajów Europy ma on miejsce dwa razy do roku: latem oraz zimą. Musimy jednak mieć świadomość, że terminy wielkich obniżek cen są różne w poszczególnych krajach. W przypadku tych, które sąsiadują z naszym państwem wyglądają one następująco:

  • Niemcy: letnia wyprzedaż zaczyna się tu w ostatnich dniach sierpnia i trwa do września. Zimowa to czas od końca stycznia do początku lutego;
  • Słowacja: na tańsze zakupy warto wybrać się zaraz po Bożym Narodzeniu. Latem opłaca się zaś zaplanować wypad w lipcu/sierpniu;
  • Czechy: letnia wyprzedaż od przełomu czerwca i lipca do sierpnia. Zimą taniej kupujemy po świętach przez okres ok. 2 miesięcy;
  • Litwa: letnie wyprzedaże rozpoczynają się dość późno – z końcówką lata. Zimą zaś rozpoczynają się od stycznia.

To kupisz taniej niż w Polsce

Wyprzedaże w krajach sąsiadujących z Polską — podobnie jak u nas — dotyczą przede wszystkim odzieży, obuwia, sprzętów gospodarstwa domowego oraz elektroniki. Poza nimi istnieje jednak wiele produktów, których ceny nawet bez przecen zazwyczaj są niższe.

Przykładowo, w Niemczech jest to kawa, kosmetyki, chemia gospodarcza i środki czystości oraz słodycze.

W Czechach zaoszczędzimy na zakupie podstawowych produktów spożywczych, piwa, wina oraz drobnej elektroniki. Co więcej, w czasie wypadu do naszych sąsiadów możemy skorzystać z tego, że ceny w lokalach w tym kraju również są niższe niż u nas.

W przypadku wyjazdu na Ukrainę warto wrócić ze sporym zapasem miodu. Taniej kupimy tam również słodycze, alkohol, papierosy (pamiętajmy o możliwości przewiezienia przez granicę ograniczonej liczby opakowań), a także wodę brzozową, która jest doskonałym naturalnym kosmetykiem i suplementem diety.

Jak robić tanie zakupy za granicą?

Jeśli często odwiedzasz kraje Europy Środkowo-Wschodniej lub mieszkasz w obszarze przygranicznym, możesz korzystać z promocji dostępnych w innych krajach. Podczas polowania na zagraniczne okazje można  korzystać z aplikacji podobnych do Mojej Gazetki — mamy ich całą listę! Osobom, które korzystają z naszej aplikacji w Polsce, z pewnością przypadną do gustu także jej zagraniczne wersje. Oto one:

Co warto przywieźć z wakacji?

Warto w tym miejscu zaznaczyć, że na zakupy za granicą warto udać się nie tylko podczas wyprzedaży u naszych sąsiadów. Można wykorzystać również wakacyjnego wyjazdu. Wczasy za granicą są doskonałą okazją do nabycia produktów, które w naszym kraju trudno znaleźć lub często są niższej jakości.

Dlatego też wyjeżdżając do Włoch, warto kupić sery. Najlepiej wybierać gatunki, którym nie zaszkodzi podróż oraz zatroszczyć się o ich szczelne opakowanie. Poza tym we Włoszech warto zwrócić uwagę na wyborne wina, doskonałej jakości wyroby ze skóry, buty, a także wspaniałe lokalne słodycze — jak ciastka amaretti i cantucci.

W Chorwacji poszukujmy okazji do zakupu produktów z lawendą. Jest ich naprawdę sporo, a przy tym wyróżniają się doskonałą jakością. Warto kupić również Licitar, czyli lokalny piernik w kształcie serca oraz wina, oliwy i figi o znacznie lepszym smakiem niż te dostępne w polskich marketach.

Jeśli wyjeżdżamy do Grecji, opłaca się wrócić ze sporym zasobem produktów spożywczych takich jak oliwki i oliwa, przyprawy, miód oraz anyżowy alkohol Ouzo.

Wielu Polaków na miejsce letniego wypoczynku wybiera również bardziej egzotyczne Maroko. Z tego kraju warto przywieźć ze sobą olej arganowy, który jest doskonałym kosmetykiem pielęgnującym skórę i włosy. Dobrym pomysłem jest również zakup ras-el-hanout — mieszanki przypraw — oraz wyrobów skórzanych.

 

Jak widać, wyjazdy zagraniczne to nie tylko okazja na poznanie nowych miejsc, ale również udane zakupy. Warto to wykorzystać!