1. Strona główna
  2. Blog
  3. Sekret idealnej kiełbasy na grilla — jak wybrać najlepszą?
obrazek wpisu

Sekret idealnej kiełbasy na grilla — jak wybrać najlepszą?

obrazek autora

10.04.2024

Grillowanie to kulinarna przyjemność i sztuka, która łączy ludzi wokół wspólnego stołu. Niezbędnym elementem każdej imprezy przy grillu czy ognisku jest kiełbasa — najbardziej tradycyjna i lubiana przez prawie wszystkich. Aby cieszyła swoim smakiem, kiełbasa na grilla musi być starannie wybrana.

Jak w takim razie kupić najlepszą kiełbasę na grilla? Na co zwrócić uwagę? W tym artykule odkryjemy przed Tobą tajniki wyboru najlepszej kiełbasy na grilla i podpowiemy, jak uniknąć pułapek w czasie zakupów.

Dlaczego kiełbasa z grilla jest taka popularna?

Kiełbasa z grilla to klasyczne danie, której roznoszący się naokoło aromat rozpozna chyba każdy. Co sprawia, że tak wiele osób ze smakiem pałaszuje właśnie ją?

Naszym zdaniem chodzi o soczyste, delikatne wnętrze, chrupiącą skórkę i odpowiednią kompozycję przypraw.

Ponadto grillowanie kiełbasy jest wyjątkowo proste i szybkie, co sprawia, że jest idealnym wyborem na spotkania towarzyskie czy plenerowe imprezy. Wystarczy ją ponacinać i wrzucić na ruszt — bez krojenia, marynowania i długiego czekania, aż będzie gotowa.

Kiełbasa na grilla — co kupić?

Pierwszym krokiem w przygotowaniu idealnej kiełbasy na grilla jest wybór odpowiedniego rodzaju mięsa. Na rynku dostępnych jest wiele opcji, począwszy od klasycznej wieprzowej po bardziej wyszukane mieszanki mięs. Jeśli preferujesz intensywniejszy smak, możesz sięgnąć po kiełbasę wołową, natomiast dla fanów lekkich i delikatnych smaków świetnym wyborem będzie kiełbasa drobiowa.

Rodzaj mięsa to jednak nie wszystko, bo równie istotny jest też sposób jej przygotowania przez producenta. Nie nadają się niestety m.in. kiełbasa krakowska, kiełbasa chorizo czy kiełbasa myśliwska, które są zbyt suche.

Najlepsze kiełbasy na grilla to kiełbasy parzone, jak np. kiełbasa toruńska, kiełbasa podwawelska, kiełbasa śląska, ewentualnie kiełbasa drwala. Kiełbasa drwala może jednak być nieco problematyczna, jeśli kupisz ją surową, bo może pęknąć w trakcie pieczenia. Z tego powodu najlepiej przyrządzać ją na tacce.

Co poza mięsem?

Gdy już zdecydujesz się na rodzaj mięsa, warto zwrócić uwagę na pozostałe składniki użyte do produkcji kiełbasy. Im mniej dodatków, tym lepiej. Postaw na produkty wysokiej jakości, pochodzące od zaufanych producentów lub lokalnych rzeźników. Świeże składniki kiełbasy na grilla gwarantują nie tylko lepszy smak, ale także bezpieczeństwo żywnościowe.

Warto też zastanowić się nad różnymi opcjami smakowymi, takimi jak kiełbasa na grilla z delikatnymi przyprawami, pikantna czy z dodatkiem sera.

Kiełbasa na grilla — jeszcze jedna ważna rzecz!

Bardzo duże znaczenie ma konsystencja surowej kiełbasy na grilla, bo to ona decyduje, jak będzie prezentować się gotowe danie.

Niektóre kiełbasy są bardziej miękkie, podczas gdy inne mogą być bardziej jędrne i chrupiące. To te drugie najlepiej nadają się do grillowania.

Zbyt miękka surowa kiełbasa podczas obróbki termicznej może zmięknąć jeszcze bardziej, a więc rozpadać się, być wodnista lub gumiasta i zwyczajnie nieapetyczna.

Jak mieć pewność, że kiełbasa na grilla jest świeża?

Kiełbasa na grilla w witrynie sklepowej nie powinna wyglądać ani na zbyt śliską, ani na obeschniętą — powinna tylko lekko lśnić.

Warto zapytać sprzedawcę, sprzedawczynię, kiedy została dostarczona lub wyprodukowana — takie dane znajdują się na opakowaniu.

Kiełbasa z grilla kcal i wartości odżywcze

Kiełbasy są różne, więc różne są też ich wartości odżywcze. Trzeba pamiętać też, że po wrzuceniu na grill, kiełbasa pozbędzie się dużej ilości tłuszczu i wody, więc zmieni się jej waga oraz kaloryczność. Poniżej podajemy uśrednioną, przybliżoną wartość odżywczą kiełbasy z grilla:

  • kiełbasa z grilla kcal — ok. 250 w 100 g
  • białko — ok. 20 g
  • tłuszcz — ok. 18 g
  • węglowodany — mniej niż 1 g