1. Strona główna
  2. Blog
  3. Koniec sklepów Tesco w Polsce
obrazek wpisu

Koniec sklepów Tesco w Polsce

obrazek autora

11.06.2021

Obecność Tesco w Polsce to już przeszłość. Wszystkie sklepy zostały sprzedane, a w ciągu najbliższych miesięcy rozpoczną działalność pod nowymi szyldami.

Większość lokali brytyjskiej sieci wykupili właściciele marketów Netto, wzbogacając się dzięki temu o 301 nowych sklepów. Pojedyncze placówki trafiły m.in. do Kauflandu czy Leroy Merlin. Z kolei w miejscu „dużego” Tesco w Krakowie powstanie… osiedle mieszkaniowe.

O zmieniającej się sytuacji Tesco w Polsce pisaliśmy już wcześniej, m.in. tutaj i tutaj.

Jak Tesco przyczyniło się do rozwoju Polskiego rynku super- i hipermarketów? Dlaczego sieć nie przyjęła się w naszym kraju? Przeczytajcie!

Tesco zmieniło polski rynek super- i hipermarketów

Tesco bezdyskusyjnie było prekursorem wielu innowacji, a co za tym idzie – motorem zmian także wśród konkurencji.

Tesco jako pierwsze uruchomiło w Polsce hipermarkety działające całą dobę oraz możliwość zamówienia zakupów online z dostawą do domu. Pionierskim rozwiązaniem były także ręczne skanery, dzięki którym klienci sami skanowali produkty umieszczane w koszyku, żeby nie musieć wykładać ich przy kasie.

Tesco było też jedną z pierwszych sieci hipermarketów, która tak mocno postawiła na kasy samoobsługowe. Niestety technologiczne ciekawostki nie wystarczyły, aby wygrać z konkurencją.

Tesco nie wytrzymało rosnącej konkurencji

Tesco w naszym kraju przez wiele lat notowało straty. Osoby podejmujące decyzje dotyczące działań przez długi czas nie mogli wyczuć polskiego rynku ani wbić się w obowiązujące trendy.

Szereg złych decyzji to jedno. Do opuszczenia Polski przez Tesco przyczyniła się też prężnie rozwijająca się konkurencja. Nowe markety Biedronki czy Lidla wyrastały jak grzyby po deszczu, więc dla coraz większego grona osób stawały się sklepami pierwszego wyboru. Coraz więcej osób miało je w zasięgu – na osiedlu lub w drodze do pracy, a ceny w nich stawały się równie atrakcyjne, co w dużych hipermarketach. Z czasem w małych supermarketach pojawiało się coraz więcej znanych, markowych produktów, co również zagrało na ich korzyść.

Netto zamiast Tesco

Netto wykupiło prawie wszystkie lokale po Tesco, w których otworzy sklepy pod własnym szyldem. Proces rebrandingu, czyli zmiany marki, zaczął się w kwietniu 2021 i – zgodnie z umową – Netto ma 18 miesięcy, by przeprowadzić go we wszystkich wykupionych placówkach. Pierwsze lokale mają otwierać się już w tym miesiącu, kolejne zaraz po nich.