Mleko tanieje w skupach, ale drożeje w sklepach | RAPORT
Iwona Karczmarczyk
31.05.2023
1 czerwca to nie tylko Dzień Dziecka, ale też Światowy Dzień Mleka. Wiele osób nie wyobraża sobie codzienności bez tego produktu – piją mleko na śniadanie, dodają do kawy, używają do pieczenia ciast i wykorzystują je na wiele innych sposobów.
Niestety mleko, jak większość podstawowych produktów spożywczych, w ostatnim czasie mocno podrożało. O ile? Z jakiego powodu? Właśnie o tym wszystkim piszemy poniżej.
Dlaczego mleko drożeje?
Ilość skupowanego w Polsce mleka stale wzrasta, a ceny w skupach maleją. Można by pomyśleć, że odzwierciedleniem niskich cen skupowania mleka będą również niskie ceny w sklepach. Niestety, jest odwrotnie – mleko drożeje w szybkim tempie.
Branża mleczarska, jak chyba każda inna branża produkcyjna, została mocno dotknięta rosnącymi cenami produkcji. Mowa tutaj m.in. o podwyżkach cen energii elektrycznej, cen paliw, cen pasz oraz cen nawozów oraz wzroście minimalnego wynagrodzenia. Cena mleka w skupie jest tylko jedną z wielu składowych ceny docelowej, którą widzimy na sklepowych półkach.
Polska nie jest niestety wyjątkiem, bo rosnące koszty produkcji odbijają się na cenach mleka w całej Unii Europejskiej.
Jak bardzo podrożało mleko?
Przyjrzeliśmy się cenom mleka, które publikowane były w gazetkach popularnych super- i hipermarketów. Porównaliśmy ceny z maja 2022 z cenami z maja 2023. Co powiedziały nam te dane?
W pierwszej kolejności podzieliliśmy oferty na 4 rodzaje: mleko UHT 2%, mleko świeże 2%, mleko UHT 3,2% oraz mleko świeże 3,2%. Ogólny wniosek z naszej analizy jest dość pesymistyczny: podrożał każdy z badanych rodzajów mleka.
Cena mleka UHT 2% wzrosła w ciągu roku o 20%, z kolei mleka świeżego 2% aż o prawie 30%.
Cena mleka UHT 3,2% wzrosła w ciągu roku o ponad 13%, z kolei mleka świeżego 3,2% o 27%.
Średnia cena 4 najpopularniejszych rodzajów mleka krowiego wzrosła w ciągu roku o 22,34%.
Jak podrożały wybrane marki mleka?
Tam, gdzie było to możliwe, porównaliśmy ceny konkretnych marek mleka. Nie jest niespodzianką, że każda z nich podrożała w granicach ok. 20-40%. Oto wyniki naszej analizy:
- Łaciate UHT 3,2% – wzrost ceny o 18,8%
- Łaciate UHT 2% – wzrost ceny o 20,27%
- Wypasione Mlekovita UHT 2% – wzrost ceny o 22,13%
- Łaciate Świeże 2% – wzrost ceny o 33,58%
- Łaciate Świeże 3,2%– wzrost ceny o 38,23%
Szczegóły badania
W badaniu uwzględniliśmy oferty z gazetek promocyjnych sklepów Auchan, Biedronka, Carrefour, E. Leclerc, Intermarché, Kaufland, Lidl, Stokrotka, Twój Market. Gazetki obowiązywały w maju 2022 oraz w maju 2023 roku.
Przedmiotem porównania było 17 ofert z 2022 i 17 ofert z 2023 roku.
W analizie uwzględniliśmy wyłącznie promocje bez dodatkowych wymogów, jak np. posiadanie karty lojalnościowej lub zakup więcej niż 1 sztuki.