1. Strona główna
  2. Blog
  3. Owoce i warzywa sezonowe we wrześniu – co kupić i jak wybrać najlepsze?
obrazek wpisu

Owoce i warzywa sezonowe we wrześniu – co kupić i jak wybrać najlepsze?

obrazek autora

20.09.2023

Kupowanie sezonowych owoców i warzyw sezonowych pozwala wesprzeć lokalnych producentów i cieszyć się produktami o pełni smaku i aromatu. To istotne zwłaszcza teraz, pod koniec lata, gdy musimy zacząć się powoli żegnać ze świeżymi przysmakami prosto z krzaka. Przeczytaj więc, jakie owoce i warzywa sezonowe warto kupić we wrześniu!

Warzywa sezonowe we wrześniu

Jesień zbliża się wielkimi krokami, a wraz z nią nadchodzą nowe smaki pod postacią sezonowych warzyw. Wrzesień to okres, w którym witamy interesujący wybór nowych, świeżych warzyw, na które czekamy całe lato. Przyjrzymy się więc razem jak maksymalnie wykorzystać smak i aromat tych wczesnojesiennych przysmaków.

Jak kupić dobre ziemniaki

Ziemniaki stanowią nieodłączny element wielu naszych ulubionych dań. Przełom sierpnia i września to czas wykopków, czyli ostatni moment na zakup świeżych ziemniaków prosto z ziemi. W kolejnych miesiącach dostępne będą już tylko ziemniaki przechowywane w magazynach i piwnicach.

Skórka świeżych ziemniaków powinna być gładka i nieuszkodzona. Unikaj tych z widocznymi plamami, zadrapaniami lub ogniskami zgniłego miąższu. Również jeśli zauważysz, że ziemniaki są miękkie lub wydają się puste w środku, lepiej ich nie kupuj.

Nie kupuj też ziemniaków z kiełkami, ponieważ  oznaczają, że ziemniak jest stary i traci świeżość. Świeże ziemniaki są gładkie, pozbawione kiełków.

Jakie przetwory z ziemniaków

Niestety ziemniaki nie nadają się na przetwory do słoika. Jeśli chcesz, aby przez całą zimę smakowały jak świeże, zadbaj o odpowiednie warunki do ich przechowywania, czyli ciemne, chłodne, przewiewne i suche miejsce.

Jak kupić dobrą dynię

Wybierając dynię, warto sprawdzić jej wagę. Dobra dynia powinna być stosunkowo ciężka jak na swój rozmiar — to gwarancja, że w środku jest dużo soczystego miąższu. Sam ogonek powinien być suchy i zdrowy. Unikaj dyni, które mają miękki lub wilgotny ogonek, ponieważ prawdopodobnie zostały zebrane zbyt wcześnie i mogą nie być w pełni dojrzałe.

Co więcej, warto wybrać dynię o regularnym, symetrycznym kształcie, ponieważ taki egzemplarz jest łatwiejszy do obróbki.

Jakie przetwory z dyni

Pokrojoną dynię można zamrozić i wykorzystać później do zrobienia zupy lub purée. Dynię można zamknąć też w słoikach — również w formie zapasteryzowane purée albo dżemu lub marynaty. Przeprawy, które dobrze współgrają z dynią to m.in. kardamon, cynamon, anyż, curry, chilli, imbir, pieprz, kurkuma.

Jak kupić dobre patisony

Patisony powinny mieć jasnozieloną lub białawą skórkę, która jest gładka, raczej jednolita i bez uszkodzeń. Wybieraj patisony o średnicy do 10-15 cm. Te średniej wielkości są zazwyczaj bardziej soczyste niż te duże, a małe są najbardziej chrupiące.

Co więcej, dobry patison powinien być stosunkowo ciężki w porównaniu do swojej wielkości. To oznacza, że jest pełen miąższu i soczysty. Unikaj za to patisonów z widocznymi plamami, guzkami czy uszkodzeniami oraz tych przerośniętych.

Jakie przetwory z patisonów

Patisony można kisić i marynować — zarówno solo, jak i z dodatkiem innych warzyw. Nadają się więc jako składnik sałatek i warzywnych keczupów. Świetnie pasują do nich takie przyprawy, jak cebula, czosnek i koper.

Jak kupić dobry seler

Dobry, świeży seler powinien być jędrny, twardy i ciężki. Podobnie jak w przypadku dyni czy patisona, gwarantuje to dużą zawartość wody, a zatem soczystość. Dobry seler będzie miał też intensywny, świeży zapach — to właśnie po nim najłatwiej odróżnić seler z uprawy przemysłowej od selera ze wsi, uprawianego z troską o jakość, a nie ilość.

Również wielkość selera ma znaczenie. Wybierając go, postaraj się znaleźć średniej wielkości korzeń, ponieważ te zbyt duże mogą być włókniste i mniej smaczne, a małe zazwyczaj są jeszcze niedojrzałe. 

Nie kupuj selera, który jest podejrzanie lekki, bo może być pusty w środku lub wyschnięty.

Jakie przetwory z selera

Seler jest doskonałym dodatkiem do sałatek ze słoika, ale również sam może być jedynym składnikiem przetworów. Najpopularniejszą formą marynowania selera są cienkie nitki.

Owoce sezonowe we wrześniu

We wrześniu sezon na wiele owoców dobiega końca, ale też przynosi nam wciąż dość bogaty wybór tych, które dopiero teraz zaczynają dojrzewać. Polska jesień ma swój niepowtarzalny urok, również na talerzu! Sprawdź więc, jakie owoce warto kupować przez najbliższe tygodnie.

Jak kupić dobre śliwki?

Najlepsze śliwki to te sprężyste i miękkie! Dobre śliwki mają też intensywny kolor — w zależności od odmiany może być żółty, pomarańczowy, różowy lub fioletowy, ale zawsze powinien być wyrazisty, a nie wyblakły.

Podobnie, jak w przypadku zdecydowanej większości warzyw i owoców, lepiej nie brać śliwek pomarszczonych i z plamami.

Jakie przetwory ze śliwek?

Oczywiście powidła, ale też dżemy, kompoty i mrożonki, śliwki marynowane w occie lub dodane do sałatki z pomidorów. Do śliwki doskonale pasują goździki i cynamon, ale też rozmaryn, czosnek i liść laurowy.

Jak kupić dobre jabłka

Sezon na jabłka zaczyna się na dobre. O ile wcześniej mogliśmy kupić parę letnich odmian lub jabłka sprowadzane, o tyle teraz zacznie się prawdziwe jabłkowe szaleństwo. 

Pierwszą rzeczą, na którą warto zwrócić uwagę przy wyborze jabłek, jest skórka. Sprawdź, czy jest gładka i nie ma na niej miękkich miejsc. Zwróć też uwagę na twardość. Aby ocenić twardość jabłka, delikatnie dociskaj je palcami. Dobre jabłka powinny być jędrne, ale niezbyt twarde ani niezbyt miękkie.

Istotny jest też zapach. Przytrzymaj więc jabłko blisko nosa i powąchaj przez moment. Dobre jabłka będą miały przyjemny, świeży zapach. Jeśli czujesz pleśń czy piwniczną stęchliznę, nie kupuj ich.

Jakie przetwory z jabłek?

Soki, kompoty, musy, dżem, ocet — możliwości jest mnóstwo! Jabłka można również pociąć na cienkie plastry i ususzyć. Mało osób o tym wie, ale jabłka świetnie nadają się też do mrożenia — wystarczy je obrać, wyciąć gniazda nasienne i pociąć na kawałki.

Smak jabłek podkreśli oczywiście cynamon, ale też wanilia i goździki.

Jak kupić dobre gruszki

Skąd wiedzieć, że gruszka jest dojrzała? Delikatnie dociśnij palcem okolice ogonka. Jeśli skórka jest tam miękka to znak, że gruszka jest soczysta i gotowa do spożycia. Jednak nie powinna być zbyt miękka ani pomarszczona — to z kolei oznacza, że najlepsze dni mają za sobą i zaczynają już wysychać.

W zależności od odmiany, gruszki mogą być mniej lub bardziej twarde, ale to, co łączy wszystkie dobrej jakości owoce, to jednolitość tej twardości. Jeśli gruszka ma pojedyncze miejsca, które są dużo bardziej miękkie niż reszta powierzchni, może być obita lub zepsuta i lepiej jej nie kupować.

Jakie przetwory z gruszek?

Dżem gruszkowy, kompot z gruszek, gruszki zanurzone w syropie lub w alkoholu, mus gruszkowy, a także suszone gruszki. A dla miłośników wytrawnych smaków pozostają gruszki marynowane.

Jak kupić dobre winogrono

Winogrona powinny mieć żywy kolor, który jest charakterystyczny dla danej odmiany. Zanim kupisz wybraną kiść, przyjrzyj się, czy w głębi nie ma oznak zgnilizny, pleśni ani przesuszenia. Pomarszczone winogrona także świadczą o przesuszeniu, a takie owoce nie będą wystarczająco soczyste, by zrobić z nich przetwory. Skórka winogrona powinna więc być gładka i napięta

Jakie przetwory z winogrona?

Przetwory z winogrona to nie tylko wino! Owoce te świetnie się nadają przede wszystkim na soki i kompoty.

Jak kupić dobrą pigwę

Zdrowa pigwa powinna być owalna lub gruszkowata w kształcie, ale może mieć nieregularną powierzchnię. Jeśli jednak widzisz oznaki uszkodzeń, plamy czy zmarszczki na skórce, lepiej wybierz inny owoc — ten może być już nieświeży.

Pigwa powinna być także lekko twarda w dotyku, żółta lub żółtopomarańczowa oraz stosunkowo ciężka.

Jakie przetwory z pigwy?

Pamiętaj, że pigwy są owocem cierpkim, dlatego często wymagają obróbki cieplnej i dodatku cukru. To świetny materiał przede wszystkim na dodatek do herbaty — można ją utrzeć i zasypać cukrem. Z pigwy można zrobić też dżemy, konfitury czy plasterki w słodkim syropie.