1. Strona główna
  2. Blog
  3. Jak wybrać truskawki na przetwory?
obrazek wpisu

Jak wybrać truskawki na przetwory?

obrazek autora

22.06.2023

Szczyt sezonu truskawkowego trwa właśnie teraz! W najbliższych dniach truskawki będą miały najniższe ceny, a ich smak będzie najsłodszy.

To najlepszy moment, aby kupić owoce na dżemy, kompoty czy do mrożenia. Jak wybrać najlepsze i na co zwrócić szczególną uwagę podczas zakupów? Przeczytaj!

Jakie truskawki na dżem?

Dżem truskawkowy to klasyk, po który z chęcią sięgamy przez cały rok. Dodajemy go do naleśników, deserów, kanapek, a gdy jest naprawdę pyszny, jemy go łyżeczką prosto ze słoika. Przeczytaj, jak wybrać najlepsze truskawki na dżem.

Truskawki na dżem powinny być przede wszystkim świeże. Nie ma znaczenia, czy będą małe, czy duże, bo i tak rozpadną się na kawałki podczas smażenia. Nie przeszkadza też, jeśli truskawki są brudne, bo zanim staną się dżemem, należy je dokładnie umyć.

Warto zwrócić uwagę, by truskawki na dżem były ciemne, słodkie i soczyste. Wtedy przetwory będą najsmaczniejsze i nie będzie trzeba dodawać do nich dużo cukru. Truskawki zbierane po dużych deszczach niestety są wodniste i kwaśne – lepiej zrobić z nich kompot.

Co można dodać do dżemu truskawkowego? Sok i miąższ z cytryny, aby zachował ładny kolor oraz agrest, rabarbar lub liście mięty dla smaku.

Najlepsze odmiany truskawek na dżem: pandora, dukat, malinówka

Jakie truskawki do mrożenia?

Mrożenie truskawek pozwala zachować smak lata aż do kolejnego sezonu. Truskawki zamrożone w czerwcu są dużo smaczniejsze niż świeże truskawki ze sklepu zimą.

Truskawki do mrożenia powinny być duże, dojrzałe, jędrne, suche i czyste. Owoce trzeba dokładnie przejrzeć, poodrywać szypułki i w zamrażarce umieścić tylko te najlepsze.

Truskawek przed mrożeniem nie należy myć, bo zamrożenie mokrych owoców sprawi, że staną się one mniej apetyczne. Jeśli nie możesz nigdzie znaleźć czystych truskawek, umyj je w zimnej wodzie, delikatnie odsącz z wody i poczekaj, aż dokładnie wyschną.

Najlepsze odmiany truskawek do mrożenia: polka, kent

Jakie truskawki na kompot?

Kompot truskawkowy to smak dzieciństwa i doskonały dodatek do każdego posiłku. Nie ważne, czy robisz go na zapas, czy tylko na kolejne 2 dni – przeczytaj, jak zrobić to najlepiej!

Jeśli robimy kompot do dzbanka, do wypicia w ciągu 1-2 dni, można użyć praktycznie każdych truskawek. Nawet takich, które zostały jako „odpad” po segregacji owoców do zamrożenia – pogniecione, brudne, nie do końca dojrzałe. Jednak aby zrobić kompot do słoika, najlepiej wybierać truskawki tak samo, jak te na dżem.

Truskawki należy dokładnie umyć, umieścić w garnku, zalać wodą i gotować do momentu, aż owoce zbledną. Potem tylko dosłodzić do smaku, a po wystygnięciu schować w lodówce.

Najlepsze odmiany truskawek na kompot: wszystkie

Jakie truskawki na ciasto?

Jogurtowe, ucierane, drożdżowe, francuskie – każde ciasto lubi się z truskawkami. Jeśli szukasz najlepszych owoców do wypieków, poniżej znajdziesz kilka porad.

Jeśli masz zamiar dodać do ciasta całe owoce, wybieraj te duże, ciemne i słodkie, czyli truskawki deserowe. Jeśli jednak masz zamiar zrobić truskawkowy mus lub masę, wielkość owoców nie ma znaczenia – ważne, aby były naturalnie słodkie.

Istotne jest, aby truskawki nie były wodniste, więc nie kupuj ich bezpośrednio po deszczu.

Najlepsze odmiany truskawek na ciasto: honeoye, kama, ostara, elsanta