Niedziele handlowe i dni wolne od pracy w 2024
Iwona Karczmarczyk
27.12.2023
Czy już wiadomo, kiedy będą niedziele handlowe w 2024? Czy zrobimy zakupy w długie weekendy i przed ważnymi świętami? Odpowiadamy na pytania, które nurtują wiele osób przed wejściem w nowy rok!
Niedziele handlowe w 2024
Niedziele handlowe wciąż często są kwestią sporną. Zgodnie z obowiązującymi obecnie przepisami, w nadchodzącym roku będziemy mieli 7 niedziel, podczas których zrobimy zakupy. Najbliższa wypada już 28 stycznia.
Kiedy wypadają niedziele handlowe w tym roku?
- 28 stycznia
- 24 marca (niedziela handlowa przed Wielkanocą)
- 28 kwietnia
- 30 czerwca
- 25 sierpnia
- 15 grudnia
- 22 grudnia (niedziela handlowa przed Bożym Narodzeniem)
Miesiące bez niedziel handlowych to zatem luty, maj, lipiec, wrzesień, październik i listopad.
Czy zmienią się niedziele handlowe w 2024?
W momencie pisania tego artykułu rząd ma kilka pomysłów na to, jak rozwiązać kwestię niedziel handlowych. Politycy wciąż dyskutują, czy przywrócić niedziele handlowe całkowicie, a może ustanowić, by zakupy były możliwe w co drugą niedzielę.
Jeśli cokolwiek zmieni się w kwestii niedziel handlowych, z pewnością Was o tym poinformujemy. Dni handlowe i niehandlowe możecie także sprawdzić na aplikacji Moja Gazetka oraz na naszej stronie https://mojagazetka.com/dni-handlowe.
Dni wolne od pracy 2024
Dni wolne od pracy często są równocześnie dniami, w których obowiązują ograniczenia handlu. Warto wiedzieć, kiedy przypadają, żeby odpowiednio wcześniej zrobić zakupy na zapas. Dni wolne od pracy to w tym roku:
- 1 stycznia (poniedziałek) — Nowy Rok
- 6 stycznia (sobota) — Trzech Króli
- 31 marca (niedziela) — Wielkanoc
- 1 kwietnia (poniedziałek) — Poniedziałek Wielkanocny
- 1 maja (środa) — Święto Pracy
- 3 maja (piątek) — Święto Konstytucji 3 Maja
- 19 maja (niedziela) — Zielone Świątki
- 30 maja (czwartek) — Boże Ciało
- 15 sierpnia (czwartek) — Wniebowzięcie Najświętszej Maryi Panny
- 1 listopada (piątek) — Wszystkich Świętych
- 11 listopada (poniedziałek) — Święto Niepodległości
- 25 grudnia (środa) — Boże Narodzenie
- 26 grudnia (czwartek) — Boże Narodzenie
W 2024 mamy więc 13 dni wolnych od pracy, z czego 10 w dni powszednie, 1 w sobotę i 2 w niedzielę.
Należy pamiętać, że osobom zatrudnionym na umowę o pracę przysługuje dodatkowy dzień urlopu za święta, które przypadają w sobotę. W tym roku będzie to Trzech Króli. Zgodnie z przepisami pracodawca musi przyznać pracownikowi dzień wolny w innym terminie.
Jak najlepiej wykorzystać dni wolne od pracy w 2024?
Pierwsze wolne można zafundować sobie już niedługo. Z racji tego, że Sylwester wypada w niedzielę, a Nowy Rok w poniedziałek, wystarczą 3 dni urlopu, aby mieć wolne od 30.12 do 7.1, czyli przez aż 9 dni. Zakładamy tu, że wolne za sobotę 6.1 będzie odbierane dzień wcześniej, w piątek.
Kolejna okazja na dłuższy urlop to oczywiście Wielkanoc. 4 dni urlopu wziętego w terminie 2-5 kwietnia da 9 dni nieprzerwanego wolnego.
Korzystnie w 2024 wypada również majówka. 1 i 3 maja to środa i piątek. Jeśli weźmiemy więc urlop na poniedziałek, wtorek i czwartek znów mamy okazję do 9-dniowego odpoczynku.
Następny jest naturalnie długi weekend czerwcowy, który mamy dzięki świętowanemu w czwartek dniu Bożego Ciała. Wystarczy 1 dzień urlopu w piątek, żeby cieszyć się 4-dniowym urlopem.
A co z drugą połową roku? Możemy liczyć m.in. na długi weekend w sierpniu, gdy wystarczy wciąć wolne w piątek 16.8 i być na urlopie przez 4 dni — od 15.8 do 18.8.
Nie zawodzą także święta listopadowe, ponieważ i one wypadają w dzień powszedni. 1 listopada to piątek, czyli okazja np. do kolejnego 9-dniowego odpoczynku, jeśli wykorzystamy 4 dni urlopu od 28.10 do 31.10.
Z kolei 11 listopada to poniedziałek. Można zadowolić się 3 dniami bez pracy lub wziąć kolejne 4 dni urlopu i mieć wolne aż przez 9 dni.
A jeśli chodzi Ci po głowie naprawdę długie wolne, możesz poprosić pracodawcę o wolne w tych dniach: 28, 29, 30 i 31 października oraz 4, 5, 6, 7 i 8 listopada. Dzięki 9 dniom urlopu od pracy zyskasz nieprzerwane wolne od 26 października do 11 listopada, czyli aż 17 dni!
Podsumowując, w 2024 możesz mieć nawet 70 dni wolnego, biorąc 29 dni urlopu od pracy.