1. Strona główna
  2. Blog
  3. Kaucja za butelki zwrotne wzrośnie do 1 zł
obrazek wpisu

Kaucja za butelki zwrotne wzrośnie do 1 zł

obrazek autora

27.01.2023

Po ostatniej podwyżce kaucji za butelki zwrotne jej wysokość utrzymała się jedynie przez niecałe 6 lat. Dziś jest już pewne, że niedługo, zamiast 50 gr będziemy zostawiać „w zastaw” aż 1 zł za każdą butelkę.

Skąd ta podwyżka? Czy przy tak wysokiej kaucji wciąż będzie potrzebny paragon, aby ją odzyskać? Przeczytajcie!

Kaucja za butelki przez dekady stała w miejscu

Większość z nas pamięta jeszcze czasy, kiedy kaucja za butelki zwrotne wynosiła jedynie 35 gr. Tak niska opłata obowiązywała od lat 90. aż do 2017 roku.

W maju 2017 roku miała miejsce ostatnia podwyżka kaucji, po której butelki nią objęte zyskały wartość 50 gr. Okres ten trwał jedynie niecałe 6 lat, bo w lutym tego roku czeka nas kolejna podwyżka. W dodatku spora.

Kaucja za butelki zwrotne wzrośnie do 1 zł

Na początku stycznia Grupa Żywiec poinformowała konsumentów o decyzji w sprawie zmiany wysokości kaucji. Jako pierwsza ogłosiła, że nowa opłata za piwa ich produkcji wyniesie 1 zł i wejdzie w życie z początkiem lutego 2023.

Przedstawiciele Grupy tłumaczą, że podwyżka podyktowana jest głównie dużym wzrostem cen butelek u dostawców. Podobno koszt ich zakupu wzrósł w ciągu roku o ponad 100%.

Piwa, o których mowa, to m.in. Żywiec, Heineken, Desperados, Warka, Tatra, Specjal, EB, Królewskie, Namysłów Leżajsk czy Brackie.

20 stycznia w mediach pojawiła się informacja, że na podobny krok zdecydowały się także Kompania Piwowarska oraz Carlsberg Polska. Również te marki zmieniają wysokość kaucji za butelki zwrotne na 1 zł.

Piwa Kompanii Piwowarskiej to m.in. Tyskie, Lech, Wojak, Żubr, Kozel, Redd’s, Dębowe i Książęce.

Z kolei piwa spod parasola Carlsberg Polska, to oczywiście Carlsberg, ale też Okocim, Harnaś, Karmi, Somersby, Grimbergen, Kasztelan, Bosman, Piast czy Książ.

Przedstawiciele browarów dodają, że dotychczasowa wartość kaucji nie wystarcza, by pokryć koszt produkcji nowych butelek w miejsce tych, które nie zostają oddane. Liczą, że wyższa opłata zmotywuje konsumentów do bardziej skrupulatnego zwracania pustego „szkła”.

Wzrost cen będzie można zaobserwować już w lutym, więc tym bardziej zachęcamy Was do szukania promocji w naszej aplikacji.

Zwrot butelek dalej tylko z paragonem?

Jak podaje Gazeta Prawna, „przepisy ustawy z 13 czerwca 2013 r. o gospodarce opakowaniami i odpadami opakowaniowymi (Dz.U. poz. 888 ze zm.) nie nakładają na przedsiębiorców obowiązku przyjmowania odpadów opakowaniowych po produktach, których nie mają w swojej ofercie”.

Można z tego wywnioskować, że sprzedający powinien przyjąć od klienta butelki, jeśli są to butelki po piwie, które sklep ma w ofercie. Ale co z kaucją? Czy sklep zawsze ma obowiązek ją wypłacić?

Kaucja jest częścią ceny produktu, a więc jest elementem niepisanej umowy sprzedaży między sprzedającym a kupującym. Z definicji, kaucja podlega zwrotowi. Jednak kupujący, który chce otrzymać zwrot pobranej wcześniej kaucji, musi wykazać, że rzeczywiście ją zapłacił — czyli pokazać paragon.

Nie ma obecnie przepisów, które nakazywałyby przyjmować sklepom butelki i oddawać kaucje za piwa, których nie sprzedały.

Czy nowy system kaucyjny poprawi sytuację?

Prace nad ustawą dotyczącą nowego systemu kaucyjnego wciąż trwają. Choć jeszcze nie znamy szczegółów, jawne są główne założenia nowego systemu: ma nie opierać się na paragonach i umożliwiać zwrot butelek w niemal dowolnym sklepie. Na Zachodzie Europy to norma już od dawna.

Zgodnie z informacjami, jakie mamy na ten moment, butelki będzie można oddać prawie w każdym sklepie. Sklepy o powierzchni powyżej 100 mkw będą miały obowiązek przyjmować opakowania, a mniejsze lokale będą to mogły robić dobrowolnie. Ostateczne kwoty kaucji nie są jeszcze znane

Więcej na ten temat pisaliśmy już wcześniej w tym artykule: https://mojagazetka.com/sprawdz-co-oddasz-za-kaucje