1. Strona główna
 2. Blog
 3. Podwyżka opłat za wywóz śmieci? Wszystko przez opakowania!
obrazek wpisu

Podwyżka opłat za wywóz śmieci? Wszystko przez opakowania!

obrazek autora

30.01.2020

Koszty wywozu odpadów rosną — tak samo, jak ilości odpadów, które należy zutylizować lub przetworzyć. Wyjście z sytuacji jest trudne i proste zarazem — trzeba produkować mniej śmieci.

Kosztowny problem — rosnące opłaty za wywóz śmieci

Opłaty za wywóz odpadów komunalnych rosną, co wiele osób oburza i smuci. To naturalne — wszyscy chcemy płacić jak najmniej. Zwłaszcza jeśli w grę wchodzi zajmowanie się rzeczami, których nie chcemy, czyli śmieciami.

Wiele osób jednak nie zdaje sobie sprawy z tego, że źródłem podwyżek jest m.in. coraz wyższy koszt zajmowania się odpadami, ponieważ jest ich coraz więcej. Owszem, odbiór segregowanych surowców kosztuje nas mniej, niż śmieci zmieszanych, jednak recykling nie jest rozwiązaniem problemu. Przetwarzanie surowców również wymaga produkcji energii czy wynagrodzenia dla pracowników zakładów, a zatem generuje koszty.

Rozwiązaniem problemu może natomiast być ograniczenie ilości odpadów.

Opakowania po produktach — główny sprawca podwyżek

Niestety, z roku na rok rośnie liczba odpadów produkowanych przez Polaków. Największą ich część, bo ponad 80%, produkują… gospodarstwa domowe! Nie wielkie firmy, nie przedsiębiorstwa produkcyjne, tylko „zwykli” ludzie. Śmieci te są liczone w tysiącach ton.

Zdecydowaną większość z tych 80% stanowią różnego rodzaju opakowania. Czasem szklane, czasem papierowe, ale — jak łatwo się domyślić — najczęściej plastikowe.

Te wiadomości nie napawają optymizmem, jednak pozwalają dostrzec światełko w tunelu. Skoro to my w głównej mierze stoimy za produkcją ogromnych ilości odpadów, również my możemy ją ograniczyć.

Jak ograniczyć produkcję odpadów?

Statystyczny Polak zużywa w ciągu roku niemal 500 reklamówek. Statystyczny Duńczyk — 4. Ten przykład doskonale obrazuje, że ograniczenie produkcji odpadów jest realne i wcale nie wymaga rewolucji.

Zmiany najlepiej wprowadzać stopniowo, jedna po drugiej. Dużo łatwiej będzie przyzwyczaić się do jednej nowej rzeczy niż nagle pamiętać o kilku czy kilkunastu. Warto podejmować świadome decyzje i szukać informacji na temat zarządzania domowymi odpadami. Jak zredukować ilość wyrzucanych opakowań? Podajemy kilka pomysłów, które sprawdzą się na początek:

 • Gdy tylko to możliwe, kupuj produkty bez opakowań lub używaj własnych woreczków, kubków, pojemników czy pudełek. Dotyczy to zarówno zakupów spożywczych i odzieżowych, jak i kupowania jedzenia na wynos. W wielu sklepach można już kupić wielorazowe woreczki.
 • Do recyklingu nadają się tylko niektóre rodzaje tworzyw sztucznych — w rzeczywistości przetwarza się tylko 11% z nich. Możesz poszukać informacji, jaki plastik wybierać, by dało się do przetworzyć lub — o wiele lepiej — całkowicie z niego zrezygnować.
 • Wykorzystuj wielokrotnie jednorazowe opakowania. Kubki po jogurtach nadadzą się do rozrządzania roślin, w pojemnikach po lodach można mrozić resztki z obiadu, a kartonowe pudełko można okleić ozdobnym papierem i użyć do zapakowania prezentu.
 • Nie używaj worków na śmieci — są naprawdę zbędne. W pojemnikach na papier, szkło czy plastik są zupełnie niepotrzebne. Pojemnik na odpady zmieszane można wyłożyć gazetą, aby wchłaniała wilgoć. Odpady BIO również należy wyrzucać bez plastikowych worków, by nie zanieczyszczać kompostu.
 • Sprawdzaj promocje w naszej aplikacji Moja Gazetka, zamiast korzystać z papierowych gazetek promocyjnych dostępnych w sklepach.
 • Gdy tylko możesz, kupuj rzeczy z drugiej ręki. Nie napędzasz w ten sposób popytu na produkcję kolejnych egzemplarzy, nie dostajesz niepotrzebnego opakowania, dajesz drugie życie przedmiotowi, którego pierwszy właściciel już nie potrzebuje, a w dodatku możesz naprawdę sporo oszczędzić!
 • Kupując przez Internet, staraj się nie kupować każdej rzeczy w innym sklepie.
 • Kupując przez Internet, warto też prosić o ekologiczne opakowanie — z użyciem starych opakować, gazet jako wypełniacz itp. Zadziwiająco wielu sprzedawców nie widzi w tym problemu i chętnie spełnia prośby klientów, nie marnując przy tym np. nowej folii bombelkowej.
 • Rób samodzielnie „chemię gospodarczą” lub używaj produktów uniwersalnych. Woda z octem szybko i skutecznie usunie osad z okien i kabiny prysznicowej, a dzięki sodzie oczyszczonej pozbędziesz się brudu z ceramiki łazienkowej. Natomiast szare mydło świetnie nada się do mycia podłogi. Jeśli musisz kupować produkty do sprzątania, wybieraj te, które możesz wykorzystać na różnych rodzajach powierzchni.
 • Zapytaj babcię lub dziadka, jak to było dawniej i wykorzystaj sprawdzone pomysły. Plastik to stosunkowo młody wynalazek i całe mnóstwo osób pamięta czasy, gdy doskonale radziły sobie bez niego.
 • Podpisuj petycje, pisz maile i wyrażaj swoje niezadowolenie wobec firm, które niepotrzebnie pakują produkty lub używają plastiku zamiast bardziej ekologicznych alternatyw. Spadek sprzedaży i niezadowolenie klientów to coś, co najbardziej motywuje producentów do zmian.
 • Tłumacz innym, dlaczego ograniczenie produkcji śmieci jest taki ważne i podawaj sposoby, które im w tym pomogą.