1. Strona główna
  2. Blog
  3. Polacy wolą ładne opakowania od ekologicznych? RAPORT
obrazek wpisu

Polacy wolą ładne opakowania od ekologicznych? RAPORT

obrazek autora

17.10.2023

Opakowania produktów, choć czasami wydają się jedynie zewnętrzną warstwą, pełnią znacznie ważniejszą rolę, niż mogłoby się wydawać. To również przestrzeń marketingowa dla producenta i nośnik informacji, a z punktu widzenia ekologii, kwestia często problematyczna. 

W naszym kolejnym badaniu postanowiliśmy przyjrzeć się bliżej tematowi opakowań, który ma znaczenie nie tylko dla producentów, ale i konsumentów. I to właśnie konsumentów postanowiliśmy zapytać o opinię. Wzięliśmy pod lupę 3 aspekty dotyczące opakowań produktów: ekologiczny, estetyczny oraz informacyjny. Czego się dowiedzieliśmy? Przeczytajcie.

Po jakie opakowania sięgamy na zakupach?

Zapytaliśmy użytkowników Mojej Gazetki, jakie produkty starają się wybierać, biorąc pod uwagę ich opakowania. Wyniki ankiety pokazują, że:

  • 58,6% stara się wybierać produkty w opakowaniach, które są ekologiczne,
  • 65,3% stara się wybierać produkty w opakowaniach, które są estetyczne,
  • 84,4% stara się wybierać produkty na podstawie informacji podanych na opakowaniu.

Wygląda więc na to, że Polki i Polacy częściej wolą kupić produkt w ładnym opakowaniu niż w takim, które jest przyjazne dla środowiska. Pocieszeniem jest, że zwracamy uwagę na informacje umieszczone na opakowaniu — dla prawie 85% ankietowanych jest to czynnik często decydujący o zakupie.

Co to właściwie jest „ekologiczne opakowanie”?

Zapytaliśmy ankietowanych również o to, co ich zdaniem oznacza określenie „ekologiczne opakowanie”. Największa grupa, bo aż połowa odpowiedziała, że dla nich ekologiczne opakowanie to takie, o którym wiedzą, że jest wykonane z materiałów nadających się do przetworzenia. Kolejną popularną odpowiedzią, wskazaną przez 48% badanych, jest opakowanie wyprodukowane z materiałów pochodzących z recyklingu. Podium zamyka odpowiedź, którą wybrało 45,2% — że opakowanie ekologiczne to takie, o które łatwo rozłoży się na wysypisku.

Najmniej osób, bo 4,4% wskazało, że ekologiczne opakowanie to takie, które po prostu wygląda na eko, czyli np. jest brązowe. Padały również pojedyncze odpowiedzi, że ekologiczne opakowanie to plastik, opakowanie zbiorcze, opakowanie objęte systemem kaucyjnym lub takie, które można wielokrotnie wykorzystać.

Wyniki nie sumują się do 100%, ponieważ respondenci mogli wybrać więcej niż 1 odpowiedź.

Dlaczego tak bardzo liczy się estetyka opakowania?

65,3% badanych wskazało, że stara się kupować produkty w ładnych opakowaniach. To o prawie 7% więcej niż ankietowanych, którzy starają się sięgać po opakowania ekologiczne. Tylko dlaczego estetyka opakowań jest tak istotna? Temu również przyjrzeliśmy się bliżej.

46,3% przyznało, że zwyczajnie lubi korzystać z produktów w ładnych opakowaniach. 32,7% lubi mieć w domu ładne produkty, a 27,4% sięga po estetyczne opakowania impulsywnie podczas zakupów.

Pojawiały się także pojedyncze odpowiedzi twierdzące, że ładne opakowanie obiecuje wysoką jakość tego, co jest w środku.

Wyniki nie sumują się do 100%, ponieważ respondenci mogli wybrać więcej niż 1 odpowiedź.

Informacje o produkcie są dla nas ważne

84,4% ankietowanych przyznało, że stara się wybierać produkty na podstawie informacji umieszczonych na opakowaniu. Postanowiliśmy podrążyć również ten aspekt i dowiedzieć się, o jakie informacje chodzi.

W przypadku produktów spożywczych na pierwszym miejscu znalazła się data ważności, wskazana przez 88,4% badanych. Zaraz za nią skład produktu, wskazany przez 83,7%. Próg 50% wskazań przekroczyły jeszcze pojemność opakowania (55,4%) oraz kraj pochodzenia (50,7%). Najmniejsze znaczenie dla ankietowanych ma producent lub marka (31,4%).

Z kolej w przypadku produktów niespożywczych najważniejsze okazały się opis działania (62,3%), klasa energetyczna (56,2%) i lista funkcji (55,1%). Producent lub marka są ważniejsze niż w przypadku produktów spożywczych (47,9% vs 31,4%), a mniej istotny okazuje się kraj pochodzenia (43,3% vs 50,7%).

Wyniki nie sumują się do 100%, ponieważ respondenci mogli wybrać więcej niż 1 odpowiedź.

Jakie opakowania wybieramy najczęściej?

Ankietowani wskazali, że częściej sięgają po produkty w opakowaniach średnich (33,5%) lub dużych (33%) niż w małych (10%). Wolą opakowania papierowe (36,5%) i szklane (33,7%) niż plastikowe (9,1%).

32,6% najchętniej wybiera produkty w opakowaniach ekologicznych, a 17,9% nie zwraca uwagi na opakowania.

Wyniki nie sumują się do 100%, ponieważ respondenci mogli wybrać więcej niż 1 odpowiedź.

Co więcej, wiele produktów można kupić bez opakowania — pieczywo, owoce i warzywa luzem, orzechy i cukierki na wagę itp. Czy użytkownicy Mojej Gazetki korzystają z tej możliwości? Wyniki naszego badania jasno wskazują, że tak — aż 66,7% ankietowanych przyznało, że stara się kupować produkty bez opakowań, gdy jest to możliwe.

Choć na wejście w życie nowelizacji ustawy o gospodarce opakowaniami i odpadami opakowaniowymi przyjdzie nam jeszcze poczekać, użytkownicy naszej aplikacji już teraz starają się wybierać opakowania zwrotne — deklaruje to 58,8%.

Gdy opakowanie jest już puste…

…można je wykorzystać lub wyrzucić.

82,8% badanych przyznało, że segreguje odpady i wyrzuca puste opakowania do odpowiedniego kontenera, podczas gdy 4,2% niestety wciąż nie segreguje odpadów i wyrzuca wszystkie opakowania do zmieszanych. Co ciekawe, 83% osób niesegregujących to równocześnie osoby, które we wcześniejszym pytaniu zaznaczyły, że nie starają się kupować produktów w opakowaniach ekologicznych.

Natomiast 13% stara się dać opakowaniom drugie życie i wykorzystać powtórnie. Które opakowania nadają się do tego najlepiej?

Faworytem są słoiki z metalową zakrętką — wskazało na nie aż 87,5% osób, które zadeklarowały powtórne wykorzystywanie opakowań. Na drugim miejscu znalazły się opakowania po lodach (62,5%), a na trzecim kartony (51,8%).

Wyniki nie sumują się do 100%, ponieważ respondenci mogli wybrać więcej niż 1 odpowiedź.

Demografia

W badaniu wzięło udział 71,8% kobiet i 28,2% mężczyzn.

Najliczniejszą grupą okazały się osoby w wieku 35-44 lat (34,9%).

Największa grupa ankietowanych mieszka w miejscowości poniżej 10 tys. mieszkańców (26%).

Szczegóły badania

Ankieta została przeprowadzona na grupie 430 użytkowników aplikacji Moja Gazetka w dniach 10-11 października 2023.