1. Strona główna
  2. Blog
  3. Owoce i warzywa sezonowe w czerwcu – co kupić i jak wybrać najlepsze?
obrazek wpisu

Owoce i warzywa sezonowe w czerwcu – co kupić i jak wybrać najlepsze?

obrazek autora

14.06.2023

Czerwiec to pierwszy miesiąc, kiedy możemy kupić świeże, polskie sezonowe owoce i warzywa. Wybór jeszcze nie jest tak bogaty, jak w środku lata, ale z pewnością nie ma na co narzekać. W końcu pojawiają się wyczekiwane przez cały rok truskawki i czereśnie, pyszna młoda kapusta, kalarepa, marchewka i jeszcze kilka innych przysmaków.

Przeczytaj, jak wybrać najlepsze warzywa i owoce sezonowe w czerwcu!

Owoce sezonowe w czerwcu

Jakie są najsmaczniejsze owoce? Owoce sezonowe! W czerwcu zaczynają się zbiory pierwszych letnich owoców, tylko ja wybrać te najlepsze? Skąd wiedzieć, że pochodzą z polskich upraw, czy są słodkie i świeże?

Jak kupić najlepsze truskawki?

Polskie truskawki gruntowe pojawiają się na straganach dopiero w drugiej połowie czerwca.  Wcześniejsze najpewniej pochodzą z upraw w szklarniach.

Jak poznać, czy truskawka jest dobra? Przede wszystkim sprawdź, czy owoce w koszyczkach są suche i błyszczące. Jeśli truskawki są mokre, szybko zaczną się psuć lub psują się już w momencie kupowania. A jeżeli są matowe, prawdopodobnie leżą na straganie dłużej niż powinny i niedługo będą już całkiem zeschnięte.

Ponadto najlepsze truskawki mają wyrazisty, czerwony kolor. Zazwyczaj im ciemniejszy, tym są słodsze. Jeśli zależy Ci na słodkich owocach, wybieraj odmiany Honeoye, Polka, Kent i Lambada.

Najlepiej kupować truskawki razem z koszyczkiem, aby nie pognieść ich podczas przesypywania. I koniecznie z szypułkami, bo dłużej pozostają świeże. Warto też zabierać ze sobą pusty koszyczek na wymianę.

Jak kupić najlepsze czereśnie?

Podobne zasady dotyczą czereśni. Najlepiej kupować lśniące, suche owoce, z ogonkami, i nie przesypywać ich z koszyczka.

W przypadku czereśni szczególną uwagę trzeba zwrócić na fakt, czy w koszyczku nie znajdują się zepsute owoce. To ważne, bo zgnilizna czy pleśń na czereśniach rozprzestrzenia się błyskawicznie i w ciągu kilku godzin może zająć kolejne owoce.

Nie warto kupować czereśni bezpośrednio po ulewach. Po pierwsze, nieuczciwi sprzedawcy mogą dodawać do koszyczków spady, czyli owoce, które spadły na ziemię podczas burzy. Takie czereśnie są poobijane i szybciej się psują. Po drugie, owoce, które dojrzewały w deszczu, są raczej kwaśne i wodniste.

A jakie odmiany czereśni warto kupić? Burlat są dostępne najwcześniej, Summit, Kordia i Buttnera mają duże, ciemne, słodkie owoce, a Regina najlepiej nadaje się do dłuższego przechowywania.

Jak kupić najlepszy rabarbar?

Rabarbar dostępny jest już od końca maja, ale to w czerwcu osiąga najlepsze ceny i najsłodszy smak.

Aby wybrać najlepszy rabarbar na bazarze, trzeba rozglądać się za łodygami jędrnymi, bo to gwarantuje świeżość. Im grubsze są łodygi, tym więcej miąższu zawierają, a im są ciemniejsze, tym słodsze.

Gruby rabarbar oznacza też więcej włókien, ale jest na to sposób. Wystarczy obrać go obieraczką po całej długości łodygi.

Jeśli rabarbar wygląda nieświeżo, jest przywiędły, miękki, oklapnięty, lepiej darować sobie zakup i poszukać gdzie indziej.

Warzywa sezonowe w czerwcu

W czerwcu możemy wybierać spośród imponującego już wachlarza nowalijek. Przed wyjściem na zakupy po młode warzywa warto przeczytać, jak wybrać te najlepsze z najlepszych.

Jak wybrać najlepszą młodą marchew?

Młoda marchew ma charakterystyczny wygląd. Jej korzeń jest jaśniejszy, cieńszy i krótszy niż w przypadku dorosłej marchewki, również sama nać ma dużo drobniejsze listki. Mogłoby się więc wydawać, że im mniejsza młoda marchew, tym lepsza, ale to nieprawda.

Młoda marchewka jest jaśniejsza od dorosłej, jednak nie warto kupować tej, której kolor jest zbyt jasny, jakby rozwodniony. Takie warzywo nie ma w sobie jeszcze zbyt wiele marchewkowego smaku, dlatego lepiej sięgać po bardziej pomarańczowe. Te będą apetyczne, słodkie i bardzo marchewkowe!

Jeśli natka jest wysuszona lub przywiędła, korzeń również zaczął już tracić wodę, nie będzie więc tak chrupki i soczysty, jak w przypadku świeżej marchewki.

Jak wybrać najlepszą młodą kapustę?

Młoda kapusta jest najlepsza, gdy jest świeża. Jeśli chcesz mieć pewność, że egzemplarz, który kupisz, nie leżał w magazynie przez kilka dni, zwróć uwagę na liście.

Wewnętrzne liście młodej kapusty powinny być ciasno zwinięte i mocno do siebie przylegać. Z kolei zewnętrzne nie mogą być pomięte, przywiędłe, pozbawione życia.

Sama kapusta powinna być ciężka, co świadczy o odpowiedniej zawartości wody, a tym samym dużej soczystości warzywa.

Jak wybrać najlepszą  kalarepę?

Idealna kalarepka przede wszystkim nie powinna być obeschnięta. Nie może też być za duża, bo im większa, starsza, tym większe ryzyko, że będzie miała grubą skórę i zdrewniałe włókna.

Najlepiej wybierać mniejsze egzemplarze kalarepy, jasne, jędrne, niepomarszczone. Dobrze, jeśli kalarepa ma liście, bo po nich łatwo poznać, jak długo leży na straganie. Jeśli są zwiędłe, warzywo jest przechowywane zbyt długo i prawdopodobnie straciło już swoją soczystość.

Jak wybrać najlepszego kalafiora?

Najsmaczniejszy kalafior będzie miał idealnie biały kolor bez przebarwień i zżółknięć. Plamy i odbarwienia świadczą bowiem o tym, że warzywo jest przechowywane zbyt długo lub w nieodpowiednich warunkach.

Jak w przypadku wielu innych warzyw, warto zwrócić uwagę również na liście. Jeśli są jędrne i zielone, kalafior na pewno będzie smaczny. Jeżeli wyglądają na stare lub zostały obcięte, warzywo lepiej zostawić na półce.

Jak wybrać najlepszego brokuła?

Młode brokuły nie wyglądają tak imponująco, jak dorosłe. Mają długie nóżki i dużo mniejsze różyczki. Te niepozorne warzywa są jednak pełne smaku i warto się do nich przekonać.

Choć młody brokuł wygląda niepozornie, łatwo rozpoznać, kiedy jest najsmaczniejszy:

Po pierwsze, popatrz na spód nóżki. Nie powinna być mocno obeschnięta ani zdrewniała.

Po drugie, upewnij się, że warzywo jest jędrne, nie jest przyklapnięte ani wiotkie. Nieświeży brokuł, który zbyt długo leży w sklepie, będzie łykowaty.

Po trzecie sprawdź, czy z różyczek nie sypią się kawałki jego drobnych kwiatków. Jeśli tak, jest on przechowywany stanowczo zbyt długo i nie jest już soczysty.

Nie kupuj też brokuła w folii, bo latem może się zaparzyć i zwiotczeć, co bardzo negatywnie odbije się na jego smaku.

Jak wybrać najlepszą botwinkę?

Po przeczytaniu poprzednich akapitów pewnie nie zdziwi Cię informacja, że najlepsza botwinka to taka, która jest jędrna i świeża.

Nie kupuj takiej, której korzeń jest pomarszczony, a liście i łodygi zwiotczałe. Nie sięgaj też po nią jeżeli liście mają przebarwienia i lub zeschnięte końcówki.

Jeśli nie przepadasz za łykowatą strukturą łodyg, kupuj cienkie, młode egzemplarze.