Owoce i warzywa sezonowe w sierpniu – co kupić i jak wybrać najlepsze?
Iwona Karczmarczyk
07.08.2023
Ostatni miesiąc wakacji rozpieszcza nas smakołykami. Z tego powodu napisaliśmy dla Was poradnik, w którym przedstawiamy najlepsze sierpniowe warzywa i owoce, radzimy jak rozpoznać najlepsze, czego unikać podczas zakupów oraz jak w pełni wykorzystać ich walory smakowe i odżywcze, zamykając je w smakowitych przetworach. Zapraszamy!
Warzywa sezonowe w sierpniu
Świeże i wysokiej jakości warzywa są zazwyczaj cięższe, twardsze oraz mają żywsze, intensywniejsze barwy od tych, które spędziły już trochę czasu na półce. Ogólnie rzecz biorąc, zawsze unikaj warzyw z oznakami pleśni i zgnilizny lub z uszkodzeniami mechanicznymi.
Jak kupić dobrego bakłażana?
Świeże bakłażany przede wszystkim powinny być jędrne — nie mogą być twarde jak kamień, muszą trochę ustępować pod palcami, jednak od razu wracać do swojego kształtu. Dobry bakłażan nie może jednak być miękki, pomarszczony i wiotki.
Smaczny, świeży, młody bakłażan nie może też być zbyt lekki — niska waga to oznaka starości tego warzywa. Ponadto wybieraj egzemplarze o głębokim, ciemnym i jednolitym kolorze oraz błyszczącej skórce bez plam, przebarwień i obeschniętych miejsc.
Jakie przetwory z bakłażana?
Z bakłażana można przygotować m.in. pastę baba ganoush, plastry marynowane w oliwie i czosnku, sałatki i sosy z dodatkiem papryki i pomidorów, ajvar lub lutenicę.
Jak kupić dobrego brokuła?
Dobrej jakości brokuły poznasz po tym, że mają intensywny, jednolity, ciemnozielony kolor różyczek, a całe warzywo jest jędrne. Nie kupuj brokuła, jeśli jest wiotki i przywiędnięty, a jego różyczki mają niejednolity kolor — np. ma jasnozielone lub żółte plamy. Nie kupuj brokuła także wtedy, gdy jedne egzemplarze, jakie masz do wyboru, osypują się lub mają bardzo zdrewniałą łodygę — to znaczy, że są stare lub zebrane z pola dawno temu.
Staraj się nie kupować brokułów zapakowanych w folię. Po pierwsze, trudno ocenić ich jakość, a po drugie, często bywają zaparzone, a nawet zepsute, zwłaszcza w ciepłe dni.
Jakie przetwory z brokuła?
Brokuła najlepiej zamrozić lub zamarynować z dodatkiem kalafiora i marchewki. Łodygi brokuła można natomiast zakisić jak ogórki.
Jak kupić dobrego pora?
Wybierając pora, zwróć uwagę na białą część, która powinna być lekko połyskująca, gładka, pozbawiona plam i jak najdłuższa. Zielona część może być matowa, ale powinna być świeża — soczysta, jędrna i nieuszkodzona.
Unikaj porów z zaschniętymi lub zwiędłymi liśćmi, bo z pewnością nie są pierwszej świeżości. Nie kupuj też takich, którym ucięto wcześniej liście, bo wtedy szybko wysychają.
Jakie przetwory z pora?
Por po pokrojeniu w krążki dobrze nadaje się do mrożenia. Może także zrobić z niego chutney na bazie oliwy i z dodatkiem cebuli lub użyć go jako dodatek do sałatek.
Jak kupić dobre pomidory?
Wybierz pomidory o intensywnie czerwonej barwie, bez zielonych lub białych plam. Sięgaj po takie, które intensywnie pachną i są na gałązce lub przynajmniej mają ogonki, bo takie pomidory dłużej zachowują świeżość. Powinny być gładkie w dotyku i jędrne, bez obszarów wyjątkowo twardych ani bardzo miękkich.
Unikaj pomidorów, które są zbyt miękkie, zmarszczone lub mają uszkodzone skórki. Miękkie pomidory można kupić pod warunkiem, że zużyjesz je tego samego dnia.
Jakie przetwory z pomidorów?
Sosy, soki, passaty, przeciery, keczupy — z pomidora można zrobić przetwory o każdej konsystencji. Twarde, niedojrzałe pomidory nadają się na marynowaną sałatkę lub do zakiszenia. Mniejsze pomidory można obrać ze skórki i zalewając passatą, stworzyć idealną bazę do jesiennych i zimowych obiadów.
Jak kupić dobry słonecznik?
Słonecznik to wprawdzie nie warzywo, ale dla uproszczenia zostawiamy go w tej kategorii. Jeśli chcesz kupić dobrej jakości słonecznik „do dłubania”, sięgaj po egzemplarze o dużych nasionach i najlepiej takie, które mają jeszcze płatki, a na powierzchni ziaren małe żółte kwiatki — to oznaka, że zostały zerwanie niedawno. Popatrz też na tył słonecznika — powinien być żółty, a nie zielony ani brązowy.
Jakie przetwory ze słonecznika?
Słonecznik najlepiej jest ususzyć — można zrobić to na słońcu lub w suszarce go grzybów.
Owoce sezonowe w sierpniu
Świeże, smaczne i dostępne na każdym kroku — owocom sezonowym w sierpniu nie można się oprzeć. Zazwyczaj są zbierane w bliskiej okolicy miejsca, gdzie są sprzedawane, co wpływa na ich jakość i walory smakowe, ale też ekologię. Przeczytaj, po co warto sięgnąć w sierpniu!
Jak kupić dobre morele?
Dobre, dojrzałe morele mają jednolity, pastelowy pomarańczowy kolor bez przebarwień i zielonych plam. Są matowe, a ich powierzchnia napięta, ale nie przesadnie twarda.
Dopiero dojrzałe morele pachną, więc nie bierz tych bezwonnych, bo będą jeszcze kwaśne. Ostatni dzwonek na zakup moreli jest wtedy, gdy owoce zaczynają wybarwiać się na różowo — takie morele są najsłodsze, jednak trzeba je szybko zjeść.
Jakie przetwory z moreli?
Morele nadają się na dżemy, konfitury i marmolady, a także do mrożenia. Można zrobić też morele w syropie, które przydadzą się do ciast i deserów.
Jak kupić dobre brzoskwinie?
Najlepsze brzoskwinie mają gładką w dotyku, delikatnie włochatą skórkę. Najsłodsze będą te o intensywnych kolorach — w zależności od odmiany mogą to być odcienie pomarańczowego, czerwonego, bordowego. Nigdy nie bierz natomiast owoców bladych, pomarszczonych, karłowatych i bez zapachu.
Jakie przetwory z brzoskwini?
Brzoskwinie też nadają się na dżemy, konfitury i marmolady, do syropu, a także do mrożenia.
Jak kupić dobre nektarynki?
Wysokiej jakości nektarynki powinny być trochę miękkie, lecz nie zbyt miękkie. Delikatnie naciśnięcie palcem powinno dawać lekki opór. Co więcej, ich skórka powinna być błyszcząca i gładka w dotyku, a kolor intensywny, z przewagą czerwonego, a nawet bordowego — obszary żółte lub pomarańczowe są dozwolone, ale powinny być jak najmniejsze.
Jakie przetwory z nektarynek?
Podobnie jak morele i brzoskwinie, nadają się na dżemy, konfitury i marmolady oraz do mrożenia. Z uwagi na dużą zawartość soku można zrobić z nich również kompot.
Jak kupić dobre śliwki?
Sprężyste, miękkie śliwki to najlepsze śliwki! Dobre śliwki mają też intensywny kolor — w zależności od odmiany może być żółty, pomarańczowy, różowy lub fioletowy, ale zawsze powinien być mocny, a nie blady.
Podobnie, jak przy większości warzyw i owoców, lepiej nie brać śliwek pomarszczonych i z plamami.
Jakie przetwory ze śliwek?
Oczywiście powidła, ale też dżemy, kompoty i mrożonki.
Jak kupić dobrego arbuza?
Dobry arbuz ma ciemną skórkę i jest ciężki – to gwarancja, że miąższ jest dojrzały i soczysty. Skóra arbuza musi mieć jednolity kolor, bo gdy ma żółte plamy, środek może być niedojrzały lub zepsuty.
Nie kupuj arbuza, jeśli ma miękkie miejsca na skórze. Najlepiej zawsze poprosić o przekrojenie — nawet jeśli masz zamiar kupić całość.
Jakie przetwory z arbuza?
Arbuz zawiera bardzo dużo wody, dlatego nie nadaje się jako baza do przetworów. Można jednak używać go jako dodatek np. w sytuacji, gdy bazowy owoc puszcza zbyt mało soku na dżem.
Jak kupić dobrą czarną porzeczkę?
Wybieraj czarną porzeczkę o intensywnym, głębokim, bardzo ciemnym kolorze i jak największym rozmiarze. Zbyt jasne lub blade owoce są niedojrzałe, a małe mogą być kwaśne.
Unikaj takich, które puściły już sok, bo znaczy, że leżą w pojemniku zdecydowanie zbyt długą i mogły zacząć się psuć. Sięgaj po lekko błyszczące, suche owoce, leżące luźno, a nie upchnięte.
Jakie przetwory z czarnej porzeczki?
Czarna porzeczka doskonale nadaje się na dżem i konfiturę, ale też do zamrożenia oraz na kompot lub sok.