Czy za zrywki trzeba płacić? Nowa opłata od 2024 roku
Iwona Karczmarczyk
11.01.2024
Choć opłata za większość foliówek nikogo nie dziwi, konsumentów zszokowały informacje, które od stycznia można zauważyć w wielu super- i hipermarketach.
Źródłem zamieszania są tzw. zrywki, czyli cienkie, jednorazowe reklamówki przeznaczone do pakowania produktów na wagę, za które sieci handlowe chcą pobierać opłaty.
Czy zrywki naprawdę są płatne? Jakie przepisy za to odpowiadają? Przeczytaj koniecznie!
Jakie reklamówki w sklepach są płatne?
Opłaty za reklamówki obowiązują od początku 2018 roku. W ciągu 6 lat większość z nas zdążyła już do nich przywyknąć i obecnie traktujemy je jako coś oczywistego.
Zgodnie z informacjami ze strony biznes.gov.pl sklep, w którym klienci mają możliwość pakować zakupy w dostępne na miejscu torby z tworzywa sztucznego, musi pobierać opłatę recyklingową od wydanych toreb.
Zasada ta nie dotyczy zrywek, które są wyjątkiem od przytoczonego przepisu. Okazuje się jednak, że również zrywki w wielu miejscach od niedawna są płatne, ale tylko w konkretnych przypadkach.
Płatne zrywki od nowego roku
Wiele osób zaczęło informować w sieci, że od nowego roku zauważyło w sklepach informacje o opłacie za cienkie, jednorazowe reklamówki.
Zaskoczeniem była informacja, że wprowadzenie opłat nie jest skutkiem kolejnych, nowych przepisów. Niektóre sieci handlowe postanowiły ustanowić opłatę samodzielnie. Ma ona obowiązywać tylko w sytuacjach, gdy zrywki nie są używane do pakowania produktów sypkich, jak owoce, warzywa, orzechy na wagę itp.
Ma to na celu zmniejszenie zużycia jednorazówek, a także zapobieganiu nadużywania zrywek przez konsumentów. Pracownicy super- i hipermarketów mówią, że często byli świadkami zabierania przez klientów zdecydowanie większej liczby reklamówek, niż było potrzebne do zapakowania zakupów.
Czy da się robić zakupy bez reklamówek?
Choć jednorazowe, cienkie foliówki ułatwiają zakupy spożywcze, przy odrobinie zaangażowania można obyć się bez nich i przyzwyczaić się do nowych nawyków.
Wielorazowe, cienkie woreczki można uszyć np. z firanek albo kupić. W wielu marketach znajdują się bezpośrednio na stoiskach warzywno-owocowych, a niektóre organizują akcje, podczas których wielorazówki na produkty sypkie można dostać za darmo.
Jeśli kupujesz pojedyncze sztuki warzyw czy owoców, możesz też zabierać je luzem i pakować wszystko do tylko jednej zrywki. Naklejki z wagi można nakleić bezpośrednio na produkt albo z tyłu listy zakupów.