1. Strona główna
  2. Blog
  3. Przeczytaj, jak robić bezpieczne zakupy — wytyczne z 1 kwietnia 2020
obrazek wpisu

Przeczytaj, jak robić bezpieczne zakupy — wytyczne z 1 kwietnia 2020

obrazek autora

10.04.2020

Pandemia koronawirusa ma kolosalny wpływ na nasze codzienne życie, a coraz to nowe obostrzenia sprawiają, że wiele osób już gubi się w tym, co można, a czego nie. Przychodzimy więc z pomocą i piszemy, jak robić bezpieczne zakupy wg ostatnich wytycznych z 1 kwietnia.

Jak przygotować się do zakupów?

Zanim wybierzemy się na zakupy, należy je przemyśleć i zaplanować. Trzeba zastanowić się, czego potrzebujemy i w którym sklepie dostaniemy wszystkie produkty. Z uwagi na nowe godziny otwarcia sklepów należy wybrać również odpowiednią porę. Lidl i Biedronka wydłużyły godziny pracy, jednak z drugiej strony wszystkie sklepy muszą zapewnić w godzinach 10:00-12:00 możliwość zakupów wyłącznie dla seniorów.

Lista zakupów pomoże nam zaopatrzyć się we wszystkie niezbędne produkty i zapobiegnie ponownej wizycie w sklepie tylko po jeden, zapomniany produkt. Wciąż nie trzeba i nie będzie trzeba robić zapasów na wiele dni, bo towaru w sklepach nie braknie, jednak warto ograniczyć wyjścia do minimum i zaopatrzyć się np. na cały tydzień. Listę zakupów dobrze na bieżąco — za każdym razem, gdy coś się na przypomni, od razu to dopisywać. Przed wyjściem do sklepu, papierową listę warto przenieść do Mojej Gazetki. W aplikacji można zaznaczyć i dodać do planu zakupów konkretne produkty z obowiązujących gazetek, co zdecydowanie sprzyja oszczędności.

W bezpiecznych zakupach pomaga także nowa funkcja dostępna w aplikacji Moja Gazetka, czyli udostępnianie listy zakupów. Pozwala ona przekazać listę innym użytkownikom, co można wykorzystać np. w sytuacji, gdy robimy zakupy dla starszej rodziny czy sąsiadów. Zmiany, które autor wprowadzi w udostępnionej już liście, będą od razu widoczne u każdego, kto ma do niej dostęp. Nie ma więc potrzeby dzwonienia, “bo o czymś zapomniałem”.

Jak zachowywać się w sklepie?

W trakcie zakupów należy stosować się do wytycznych sklepu. Dotyczą one zarówno liczby osób, które mogą wejść do środka, jak i innych środków ostrożności. W sklepie może przebywać jednocześnie nie więcej niż 3 osoby na każdą kasę, a osoby oczekujące na wejście muszą zachować między sobą odstęp min. 1,5 metra.

Jeśli sklep oferuje możliwość skorzystania ze środków do dezynfekcji, należy z nich skorzystać, a następnie nałożyć rękawiczki ochronne. Obecnie noszenie jednorazowych, ochronnych rękawiczek obowiązuje każdego klienta, bez wyjątków.

Same zakupy trzeba robić sprawnie i uważnie. Kierujmy się listą zakupów, nie dotykajmy produktów, których nie zamierzamy kupić i nie spędzajmy w sklepie więcej czasu, niż to konieczne. Pamiętajmy o zachowaniu bezpiecznej odległości od pozostałych klientów oraz personelu. Aby zwrócić komuś uwagę lub zapytać o produkty wcale nie trzeba przekraczać ustalonej, 1,5-metrowej granicy.

Maseczki, żel odkażający i rękawiczki

Od czwartku 1.04 każdy, kto chce wejść do sklepu, musi korzystać z jednorazowych rękawiczek ochronnych. Możemy używać tych, które oferowane są przez lokal, jednak trzeba pamiętać, że mogą być niedostępne. Warto więc nosić przy sobie awaryjną parę gumowych czy lateksowych rękawiczek.

Co z maseczkami? Obecnie nie mamy obowiązku ich zakładania, są jednak dodatkowym środkiem ochrony, który nie zaszkodzi. Nawet zwykła jednorazowa maseczka bez filtrów może sprawić, że dociera do nas mniejsza ilość patogenów, ochroni również innych gdy sami zakaszlemy lub kichniemy.

Maseczki warto nosić również dlatego, że przypominają nam o konieczności zachowania dystansu od innych oraz unikaniu zbliżania rąk do twarzy. Jeśli chcemy, by maseczka chroniła nas jak najlepiej, pod żadnym pozorem nie dotykać jej w trakcie zakupów, nie poprawiać i nie ściągać przed przyjściem do domu. Warto zapoznać się z instrukcją prawidłowego zakładania i ściągania maseczki ochronnej.

Jak najbezpieczniej płacić za zakupy?

Najbezpieczniejszym rozwiązaniem w obecnych czasach są płatności bezgotówkowe. Najlepiej płacić kartą zbliżeniową, telefonem lub BLIKiem. Płacąc gotówką, trzeba pamiętać o tym, by pozostawić ją na ladzie w wyznaczonym do tego celu miejscu, a nie przekazywać bezpośrednio do rąk kasjera. W podobny sposób odbieramy należną nam resztę. Z kolei po płatności kartą czy telefonem należy przemyć je płynem dezynfekującym zaraz po powrocie do domu.

Co zrobić z zakupami po powrocie do domu?

Po skończonych zakupach, zanim jeszcze zajmiemy się ich rozpakowywaniem, należy dokładnie umyć ręce. Powinno być ono bardzo skrupulatne i trwać minimum 30 sekund.

Produkty świeże, jak warzywa i owoce najlepiej dokładnie umyć pod bieżącą wodą, zanim jeszcze włożymy je do lodówki. Produkty, które poddajemy obróbce termicznej przed jedzeniem, nie stanowią zagrożenia, jednak przed umieszczeniem ich w lodówce warto przełożyć mięso czy jajka do własnych pojemników.

A co z produktami, które znajdują się w opakowaniach? W tym wypadku mamy dwie możliwości. Pierwsze to przesypanie ich do własnych pojemników. Makaron, mąkę i inne produkty sypkie z powodzeniem możemy przechowywać w słoiku, dzięki czemu mamy pewność, że nie dotykamy opakowania, które mogło być dotykane przez osobę zarażoną.
Drugim rozwiązaniem jest przetarcie opakowań za pomocą chusteczek antybakteryjnych — możemy to zrobić w przypadku opakowań z tworzywa oraz metalu. Po rozpakowaniu wszystkich sprawunków warto ponownie dokładnie umyć ręce i przetrzeć kuchenne blaty.

 

Mamy nadzieję, że ten wpis pomoże Wam w bezpieczniejszych oraz nieco spokojniejszych zakupach. Zaglądajcie na naszego bloga — regularnie publikujemy na nim treści, które mogą okazać się przydatne w obecnej sytuacji.