1. Strona główna
  2. Blog
  3. Raport o preferencjach zakupowych Polaków 2019
obrazek wpisu

Raport o preferencjach zakupowych Polaków 2019

obrazek autora

17.04.2020

Raport o preferencjach zakupowych Polaków 2019

Które sklepy Polacy najchętniej wybierali w 2019 roku? Jak często chodzili na zakupy i jak często
przed wyjściem szukali promocji w gazetkach? Wolą gazetki elektroniczne od papierowych czy
zupełnie odwrotnie? Nie musimy zgadywać, bo zapytaliśmy. Zapraszamy do przeczytania
corocznego raportu Mojej Gazetki o o preferencjach zakupowych Polaków.

Przedstawione w raporcie dane pochodzą z badania ankietowego (próba 1800) oraz z analizy danych dot. ruchu w aplikacji Moja Gazetka (próba 855 tys. osób)

Jak często robimy zakupy?

Największa część respondentów — aż 57,5% — zadeklarowała, że zakupy robi kilka razy w tygodniu. 23,4% robi je codziennie, a 17,5% tylko kilka razy w miesiącu. Jedynie mały odsetek — 1,6% — odwiedza sklepy częściej niż raz dziennie.

Jak często robimy zakupy?

Jak gazetki promocyjne pomagają w zakupach?

Niemal połowa badanych, bo aż 49,4%, sprawdza gazetkę wybranego sklepu przed każdym lub prawie każdym wyjściem na zakupy. 34,6% określa, że robi to często. Możemy więc pokusić się o stwierdzenie, że dla 84% respondentów gazetka w telefonie jest nieodłącznym elementem planowania zakupów.

9,1% przegląda gazetki wyłącznie w przypadku zakupów, które planuje z dużym wyprzedzeniem, a 6,9% robi to czasami, rzadko lub prawie nigdy.

Jak gazetki promocyjne pomagają w zakupach?

Dla 84% respondentów gazetka w telefonie jest nieodłącznym elementem planowania zakupów

Użytkownicy aplikacji w aż 74,5% przeglądają nowe gazetki od razu, gdy się pojawiają. 24,1% robi to kilka dni przed zakupami, 21,2% dzień przed zakupami a 27,5% w dniu wyjścia do sklepu.

13,2% robi to bezpośrednio przed wyjściem na zakupy, a 14% dopiero w trakcie chodzenia po sklepie. Każdy ma swój ulubiony sposób szukania aktualnych okazji.

Kiedy użytkownicy aplikacji oglądają gazetki?

Czy gazetki elektroniczne wyprą papierowe?

Już 43,6% ankietowanych korzysta wyłącznie z elektronicznych gazetek promocyjnych, które przegląda w aplikacji. 51,4% tylko czasami zdarza się korzystać z papierowych gazetek. Jedynie 4,9% badanych korzysta z gazetek papierowych częściej niż z aplikacji.

Co więcej, 56,6% respondentów opowiada się za całkowitym zastąpieniem gazetek papierowych ich elektronicznymi odpowiednikami. 34,2% uważa, że należy jedynie ograniczyć wydruk gazetek papierowych, a 9,2% nie chce żadnych zmian na tym polu.


Dlaczego użytkownicy korzystają z Mojej Gazetki?

Najczęściej docenianą wartością, jaką daje użytkownikom aplikacja Moja Gazetka, jest łatwy dostęp do gazetek promocyjnych — wskazało ją aż 66,3 % badanych. Na drugim miejscu znalazła się wygoda korzystania z aplikacji (64,9%), a podium zamyka aspekt ekologiczny (42,3%). 16,4% badanych wskazało także, że informacje w Mojej Gazetce są bardziej aktualne niż te w papierowych ulotkach.

Dlaczego użytkownicy korzystają z Mojej Gazetki?

Przeglądanie gazetek a rzeczywiste zakupy

Czy gazetki są motywatorem do wyjścia na zakupy? Okazuje się, że tak. Aż 99,5% badanych przyznało, że po zapoznaniu się z gazetką zazwyczaj wybiera się do sklepu. 19,9% robi to zawsze lub prawie zawsze, 55,3% często a 24,3% czasami. Tylko 0,5% twierdzi, obejrzenie gazetki nigdy nie jest powodem podjęcia decyzji o zakupach.

Powyższe informacje mają odzwierciedlenie w tym, jakie gazetki przeglądają badani. 89,1% zapoznaje się jedynie lub głównie z ofertami sklepów, w których rzeczywiście mają możliwość zrobienia zakupów.  Tylko 10,9% często przegląda gazetki sklepów, w których nie robi zakupów.

W których sklepach kupujemy najczęsciej?

W drugiej części raportu przedstawiamy sklepy, które cieszą się największą
popularnością wśród badanych. Wzięliśmy pod uwagę następujące kategorie: sklepy
spożywcze, dom i ogród, drogerie, meble, moda i tekstylia oraz elektronika.

Sklepy spożywcze

Walkę o pierwsze miejsce w kategorii sklepów spożywczych zwyciężyła Biedronka — zakupy w portugalskiej sieci robi aż 95,4% ankietowanych. Zaraz za nią plasuje się Lidl, z którego oferty korzysta 82,7% badanych. Ostatnie miejsce zajmuje Kaufland, w którym zaopatruje się 50,3%.

Dalej w zestawieniu znajdziemy m.in. Auchan, Carrefour, Żabkę i Netto.

W tym miejscu warto wspomnieć, że mimo przewagi Biedronki w odsetku klientów, to właśnie Lidl może pochwalić się szybciej rosnącym zainteresowaniem użytkowników*. W przypadku Biedronki w ciągu roku zainteresowanie gazetkami w naszej aplikacji wzrosło jedynie o 8%, kiedy w przypadku Lidla — o 20%. Jeszcze większy skok odnotowały Aldi (aż o 182% większe zainteresowanie gazetkami) oraz Lewiatan (o 40% większe zainteresowanie).

Raport 2019 sklepy spożywcze

 Dom i ogród

W kategorii Dom i ogród rywalizacja była bardzo wyrównana. Badani niemal równie często robią zakupy w Castoramie (56,2%), Leroy Merlin (52,6%) oraz Jysk (51,8%).

Na dalszych pozycjach plasują się m.in. Obi, Bricomarché, Mrówka i Jula.

Mimo że Polacy wciąż najchętniej wybierają Castoramę, zainteresowanie jej ofertą spadło w zeszłym roku o 22%. Wzrosło za to zainteresowanie gazetkami Obi — o 12%. Czy trend się utrzyma i będzie miał odzwierciedlenie w zestawieniu najchętniej wybieranych sklepów? Zobaczymy za rok!

Raport 2019 dom i ogród

Drogerie

Zapytaliśmy także o ulubione sieci drogerii. Zdecydowanie największą popularnością cieszy się Rossmann — robi w nim zakupy aż 94,1% ankietowanych. Na drugim miejscu znalazła się sieć Hebe z wynikiem 43,3%, a na trzecim Natura, w której kosmetyczne zakupy robi 30,4% badanych.

Na kolejnych pozycjach znalazły się m.in. Avon, Super-Pharm oraz Oriflame.

Dla niektórych będzie niespodzianką, że osiągający tak wysokie wyniki Rossmann mierzy się jednocześnie ze spadkiem zainteresowania gazetkami — i to aż o 22%. Czy ma na to wpływ ich własna aplikacja? To możliwe, jednak nie możemy udzielić jednoznacznej odpowiedzi. Zauważalny jest też wzrost zainteresowania gazetkami Hebe — o 19% w porównaniu z poprzednim rokiem.

Raport 2019 drogerie

Meble

Badani mają wyraźne upodobania również w kategorii Meble. 64,2% kupuje je w sklepach IKEA, 44,5% w Black Red White, a 39,9% w sieci Agata.

Agata z 3. miejsca może jednak dostać się wyżej, bo zainteresowanie jej ofertą urosło aż o 42%.

Poza podium znalazły się takie marki, jak Bodzio i Abra.

Raport 2019 meble

Moda

W kategorii moda i tekstylia bezdyskusyjnie zwyciężyło Pepco — zakupy w sklepach tej sieci deklaruje 90,6% respondentów. 48,4% robi zakupy tekstylne w KIK, a 27,9% w Textil Market.

Na kolejnych miejscach można zobaczyć m.in Bonprix i Takko

Raport 2019 moda

Elektronika

Również w kategorii Elektronika respondenci wskazali swoje ulubione sklepy. Liderem okazał się MediaExpert, w którym elektronikę kupuje 73,9% zapytanych osób. Niemal równie chętnie odwiedzają oni RTV Euro AGD — 69,1%. 56,8% natomiast wybiera Media Markt.

Popularnością cieszą się też m.in. Neonet, MyCenter i Max Elektro.

Raport 2019 elektronika

Gazetki oglądane do końca

Nie wszystkie gazetki interesują użytkowników jednakowo i nie wszystkie są przeglądane do końca. Wynikiem w granicach 90-100% gazetek otwartych i obejrzanych do ostatniej strony mogą pochwalić się Burger King, Ruch, North Fish, Textil Market, Lewiatan oraz Pepco.

Raport 2019 gazetki oglądane do końca

Przeglądanie gazetek w latach

 

Sklepy spożywcze

Raport 2019 sklepy spożywcze

Dom i ogród

Raport 2019 dom i ogród

Drogerie

Raport 2019 drogerie

Meble

Raport 2019 meble

Moda

Raport 2019 moda

Elektronika

Raport 2019 elektronika

Dodatkowe spostrzeżenia

Liczba godzin, jaką użytkownicy spędzili w naszej aplikacji, sumuje się do 3304 lat. 
Na tę imponującą liczbę sumuje się przeglądanie gazetek, tworzenie list zakupów, sprawdzanie niedziel handlowych, wyszukiwanie produktów czy zarządzanie kartami lojalnościowymi.

Warte uwagi są wzrosty i spadki zainteresowania* gazetkami poszczególnych sieci.
W porównaniu z zeszłym rokiem można zauważyć:
*mierzone liczbą wejść do gazetek

Raport 2019 Biedronka vs Lidl

raport 2019 OBI raport 2019 Agata
raport 2019 Aldi raport 2019 Rossman
Raport 2019 Castorama Raport 2019 Eleclerc
Raport 2019 Hebe Raport 2019 Lewiatan
Raport 2019 Intermarche Raport 2019 KIK

 

Demografia badanych

W badaniu wzięło udział 1726 osób. 24% z nich to mężczyźni, 76% — kobiety. Większość z nich do dorośli i młodzi dorośli — 64,6% to osoby w wieku 25-44 lat.

Najmniej użytkowników aplikacji — 13,9% – to mieszkańcy miast o zaludnieniu w przedziale 50-100 tys. Najwięcej to mieszkańcy miejscowości do 10 tys. mieszkańców – 27,3%.

9,6% badanych deklaruje, że są przedsiębiorcami.

Aplikacja Moja Gazetka

Moja Gazetka to aplikacja do przeglądania gazetek promocyjnych, tworzenia list zakupów oraz zarządzania kartami lojalnościowymi. Publikujemy ok. 600 gazetek każdego miesiąca, a w naszej bazie znajduje się ponad 80 sklepów z 12 kategorii. Miesięcznie odwiedza nas ponad 410 tys. użytkowników, a w samej Polsce zanotowaliśmy już ponad 1,3 mln instalacji.

Pobierz raport:
Moja Gazetka – 2019 – Raport o preferencjach zakupowych Polaków PDF, 1,94 MB