1. Strona główna
  2. Blog
  3. Nowy system kaucyjny — wyjaśniamy!
obrazek wpisu

Nowy system kaucyjny — wyjaśniamy!

obrazek autora

17.06.2022

Prace nad stworzeniem systemu, który będzie pozwalał objąć kaucją puszki i butelki, trwają w Polsce od dawna. Na północy i zachodzie Europy oddawania butelek i puszek ze szkła, plastiku oraz aluminium było normą od przynajmniej kilkunastu lat, ale w końcu i my doczekaliśmy się systemu kaucyjnego z prawdziwego zdarzenia!

Poniżej wyjaśniamy, jak będzie działać nowy system kaucyjny w Polsce. Warto śledzić również informacje podawane przez sklepy, gdy system kaucyjny będzie już oficjalnie wdrażany.

Co będzie można oddać za kaucję?

Do tej pory kaucją były objęte tylko wybrane szklane butelki — najczęściej po piwie, ale nie każdym, oraz np. Coca-Coli, małej wodzie mineralnej czy oranżadzie.

Tylko niektóre sklepy przyjmowały butelki bez dodatkowych warunków. W innych konieczne było okazanie paragonu za kupione wcześniej napoje.

Co zmieni nowa ustawa?

Po pierwsze, zgodnie z nową ustawą, butelki będzie można oddać prawie w każdym sklepie. Sklepy o powierzchni powyżej 100 mkw będą miały obowiązek przyjmować opakowania, a mniejsze lokale będą to mogły robić dobrowolnie.

Po drugie, do zwrotu opakowań nie będzie potrzebny paragon.

Po trzecie, zwiększy się lista butelek i innych opakowań, które będzie można zwracać. Teraz za kaucję będzie można oddać:

  • puszki o pojemności do 1 litra, czyli zapewne m.in. puszki po piwie, dużych i małych napojach energetycznych czy niestandardowe puszki promocyjne o powiększonej pojemności;
  • butelki szklane do 1,5 lita, czyli zapewne m.in. butelki po małych sokach owocowych, po alkoholach, w tym również tzw. małpki;
  • butelki plastikowe do 3 litrów, czyli zapewne m.in. butelki po wodzie mineralnej, słodzonych napojach czy mleku.

Ile kaucji będzie można dostać za butelki?

Ostateczne kwoty kaucji nie są jeszcze znane. Obserwuj naszego bloga, bo z pewnością będziemy pisać więcej na temat systemu kaucyjnego, gdy tylko pojawią się nowe informacje.

Od kiedy będzie działać nowy system kaucyjny?

Nowy system kaucyjny ma zacząć obowiązywać od 2023 roku, czyli już za ok. 6 miesięcy od momentu, w którym piszemy ten artykuł.

Jakie problemy przyniesie nowy system kaucyjny?

Po tzw. podatku cukrowym i inflacji, system kaucyjny będzie trzecim elementem, który z pewnością przyczyni się do kolejnego wzrostu cen napojów. Możliwe, że osoby, które z różnych powodów nie chcą oddawać butelek, będą szukały alternatyw np. w postaci dzbanków filtrujących wodę.

Co więcej, na projekt nowego systemu kaucyjnego skarżą się właściciele małych sklepów, których powierzchnia nieznacznie przekracza proponowane 100 mkw. Twierdzą, że nie będą mogli wydzielić odpowiedniej przestrzeni na przechowywanie butelek oddawanych przez klientów. Jeśli będą musieli zmniejszyć powierzchnię handlową na rzecz zaplecza na opakowania, spadną ich obroty i opłacalność biznesu. Część specjalistów przewiduje, że nowy system kaucyjny przyczyni się więc do kolejnej fali zamykania małych, osiedlowych spożywczaków.