1. Strona główna
 2. Blog
 3. Czy na pewno wiesz, jak prawidłowo płacić kartą? Przeczytaj i sprawdź!
obrazek wpisu

Czy na pewno wiesz, jak prawidłowo płacić kartą? Przeczytaj i sprawdź!

obrazek autora

15.01.2021

Jesteś pewien/ pewna, że robisz wszystko, by zabezpieczyć swoje pieniądze podczas płacenia kartą? Jesteśmy przekonani, że w poniższym artykule znajdziesz chociaż jedną informację, o której wcześniej nie miałeś/ nie miałaś pojęcia.

Ten artykuł skierowany jest zarówno do wprawionych posiadaczy kart płatniczych, jak i osób, które jeszcze nie miały z nimi do czynienia.

W kolejnych artykułach z cyklu „Czy na pewno wiesz, jak płacić…” omówimy inne metody płatności dostępne w polskich sklepach. Wszystkich zainteresowanych zachęcamy do śledzenia naszego bloga!

Jak prawidłowo płacić kartą w tradycyjny sposób?

Jeśli chcesz zapłacić za zakupy kartą, powiedz o takiej chęci osobie, która obsługuje Cię przy kasie. Kasjer lub kasjerka poprosi Cię wtedy o podanie karty, umieszczenie jej w terminalu lub przeciągnięcie nią wzdłuż czytnika z boku terminala. Wygląda to tak:

Gdy terminal odczyta Twoją kartę, zobaczysz komunikat z prośbą o wpisanie kodu PIN — obsługująca Cię osoba prawdopodobnie powtórzy ją na głos. Wpisz PIN, używając klawiatury terminala, a następnie potwierdź go, wciskając zielony przycisk. Transakcja powinna zostać zatwierdzona, a Ty dostaniesz paragon i potwierdzenie płatności.

Czasami można jeszcze spotkać się z kartami, które wymagają podpisu właściciela na potwierdzeniu transakcji. Gdy zostaniesz poproszony/ poproszona o podpis, pamiętaj, by wyglądał tak, jak podpis na karcie.

Co, jeśli wpiszesz nieprawidłowy PIN?

Jeśli jeszcze nie wcisnąłeś/ nie wcisnęłaś zielonego przycisku, możesz usunąć wpisane cyfry żółtym przyciskiem i wpisać ponownie te poprawne.

Jeżeli jednak już zatwierdziłeś/ zatwierdziłaś błędny PIN zielonym przyciskiem, anuluj operację, wciskając czerwony przycisk. Kasjer lub kasjerka powie Ci, kiedy możesz wpisać PIN ponownie. Oczekiwanie na pozwolenie potrwa jedynie kilkanaście sekund.

Jeśli wpiszesz nieprawidłowy PIN trzy razy z rzędu, karta zostanie zablokowana. Aby ją odblokować, konieczne będzie skontaktowanie się z bankiem.

O czym warto pamiętać?

 • Zasłaniają dłonią klawiaturę, gdy wpisujesz kod PIN.

Jak prawidłowo płacić kartą zbliżeniowo?

Płatności zbliżeniowe są szybsze i wygodniejsze od tradycyjnych. Wystarczy przyłożyć kartę do odpowiedniego miejsca na terminalu płatniczym i gotowe.

W zależności od kwoty transakcja zostanie zrealizowana automatycznie lub będzie trzeba zatwierdzić ją przez wpisanie kodu PIN. Limit kwoty dla płatności zbliżeniowych bez konieczności wpisywania PIN-u może wynosić 50 lub 100 zł jednorazowo — to zależy od banku.

Co ważne, aby zapłacić zbliżeniowo, nie trzeba dotykać kartą terminala. Wystarczy przyłożyć ją na odległość ok. 2-3 cm, możliwie równolegle do jego powierzchni — czyli na płasko, a nie pod kątem. W ten sposób:

A jak sprawdzić, czy Twoja karta umożliwia takie płatności? To proste — musi posiadać taki symbol:

O czym warto pamiętać?

 • Zasłaniaj przynajmniej częściowo dane karty — np. trzymaj ją w miejscu, gdzie nadrukowany jest numer lub data ważności.
 • Karta może mieć limit dziennej liczby transakcji zbliżeniowych.

Kiedy transakcja kartą może zostać odrzucona?

Transakcja kartą może zostać odrzucona m.in. z powodów:

 • Braku wystarczającej ilości pieniędzy na koncie
 • Przekroczenia limitu dziennej liczby transakcji
 • Przekroczenia limitu kwoty, jaką możesz jednorazowo wydać
 • Błędnie wpisanego kodu PIN
 • Uszkodzenia lub zabrudzenia karty
 • Awarii terminala płatniczego

Dlaczego warto brać potwierdzenie transakcji?

Potwierdzenia płatności zawierają poufne dane Twojej karty, więc nie wolno zostawiać ich samych sobie. Jeśli nie potrzebujesz potwierdzenie, powiedz o tym kasjerce/ kasjerowi lub potargaj i wyrzuć.

Koniecznie zbieraj potwierdzenia nieudanych transakcji, bo mogą okazać się niezbędne podczas składania ewentualnej reklamacji w banku.

Ogólne zasady bezpieczeństwa

Nie baw się kartą, stojąc w kolejce — nie obracaj jej w palcach, nie wachluj się nią. Najlepiej trzymaj ją w portfelu, dopóki nie będzie trzeba zapłacić za zakupy. Wystarczy, że ktoś stanie nieopodal i niepostrzeżenie zrobi zdjęcia lub nagra filmik, gdzie widać obie strony Twojej karty. Otrzyma w ten sposób komplet danych, dzięki którym będzie mógł zapłacić za swoje zakupy w Internecie pieniędzmi z Twojego konta.

Niektórzy radzą, aby zapamiętać kod CVV i usunąć go z karty — zamalować lub zdrapać. Uniemożliwi to złodziejowi opłacenie zakupów w sieci. Trzeba jednak pamiętać, że karta jest własnością banku. Z tego powodu nie powinno się jej celowo uszkadzać, choć raczej nie grożą nikomu z tego tytułu żadne poważne konsekwencje. Dużo bezpieczniej zablokować transakcje internetowe w aplikacji bankowej oraz korzystać z uwierzytelnienia płatności online kodem SMS 3-D Secure, które w większości kart jest dostępne automatycznie.

Inne istotne zasady bezpieczeństwa:

 • Nie pozwalaj sprzedawcy oddalać się z Twoją kartą.
 • Przed płatnością upewnij się, że kwota wyświetlona na terminalu jest prawidłowa.
 • Nie zapisuj nigdzie kodu PIN — a już w szczególności nie na samej karcie ani karteczce w portfelu. Będzie Ci łatwiej go zapamiętać, gdy skojarzysz go np. z jakąś ważną datą.
 • Trzymaj kartę w osobnym etui zamiast w portfelu — w razie kradzieży portfela, zostanie Ci przynajmniej karta.
 • Jeśli masz kilka kart, nie noś ich wszystkich przy sobie.
 • Nikomu nie pożyczaj swojej karty. 
 • Nie podawaj nikomu PIN-u ani innych danych karty

Jak szybko zablokować kartę?

Gdy zgubisz kartę płatniczą lub ktoś Ci ją ukradnie, natychmiast ją zablokuj. Dzięki temu złodziej lub nieuczciwy znalazca nie zrobi zakupów na Twój koszt.

Kartę możesz zablokować w aplikacji lub na stronie banku. W każdym banku będzie wyglądało to nieco inaczej — dobrze przećwiczyć to wcześniej, aby w stresującym momencie lepiej sobie poradzić.

Możesz też zadzwonić na uniwersalną, całodobową infolinię Związku Banków Polskich, w którym zablokujesz kartę niezależnie od tego, jaki bank ją wydał. Numer to +48 828 828 828.