1. Strona główna
  2. Blog
  3. Świąteczne zwyczaje zakupowe Polaków — Co kupiliśmy? Jak spędziliśmy święta?
obrazek wpisu

Świąteczne zwyczaje zakupowe Polaków — Co kupiliśmy? Jak spędziliśmy święta?

obrazek autora

27.12.2019

Kilka dni przed Świętami Tesco przedstawiło interesujący raport na temat zwyczajów zakupowych Polaków w tym okresie. W listopadzie swoje spostrzeżenia na ten temat ujawniła także zajmująca się usługami biznesowymi firma Deloitte, a Polskie Banki Żywności dodają informacje o tym, ile z tych kupionych rzeczy niestety ląduje na śmietniku. Zobaczcie najciekawsze dane o tym, jak Polacy spędzają Boże Narodzenie i ile na nie wydają.

Tradycyjne Święta wciąż najpopularniejsze, ale…

…nowe pokolenia tworzą nowe zwyczaje. 68% osób powyżej 50 roku życia nie wyobraża sobie Wigilii bez karpia, ale już 48% młodych ludzi nie stawia tej ryby na swoich wigilijnych stołach. Tylko 30% ankietowanych samodzielnie przygotowało wszystkie potrawy.

Nie dla wszystkich tradycyjny model spędzania Świąt jest tym najlepszym. Dla 11% rodzinne spotkania wcale nie są obowiązkowym elementem świętowania, a 10% ankietowanych nie ma nic przeciwko spędzania świąt na wyjeździe. Mimo że aż 39% badanych deklaruje, że Święta spędza tradycyjnie, to 30% zdradza, że ich obecne świętowanie nie przypomina tego, które pamiętają z dzieciństwa.

Polacy bardzo zgodni są w kwestii słodyczy i pierogów. 77% z nas za element konieczny uważa ciasta i ciasteczka. W okresie świątecznym w samym Tesco sprzedają się także niewiarygodne ilości pierogów — 100 ton. Również 95% całorocznej sprzedaży uszek przypada właśnie na grudzień.

Przedświąteczne zakupy — kiedy i za ile?

Większość ankietowanych przez Tesco zadeklarowała, że zakupy mają z głowy już tydzień przed Świętami. Da się jednak zauważyć, że im młodsi jesteśmy, tym bardziej zwlekamy ze sprawunkami — osoby w wieku 24-34 lat najczęściej wybierają się na zakupy już w dzień Wigilii.

Tegoroczny koszt Świąt — prezentów, jedzenia, wyjazdów itp. — wyniósł średnio 1521 zł. Kwota jest wyższa o 5% niż rok temu — wynika to głównie z korzystania z promocji oraz deklarowanej lepszej sytuacji finansowej niż rok wcześniej, ale wzrost cen również nie pozostaje bez znaczenia. Podarunki i potrawy pochłaniają największą część budżetu — odpowiednio 36 i 34%.

Książki, czekoladki, kosmetyki i perfumy to najczęściej kupowane prezenty w gronie osób dorosłych. W przypadku młodszych członków rodziny perfumy i kosmetyki ustępują miejsca grom komputerowym oraz kreatywnym zabawkom. 38% ankietowanych kupi je na dwa lub trzy tygodnie przed Świętami, a 20% będzie zwlekać aż do Wigilii.

Świąteczne zakupy przez Internet

Mimo stałego wzrostu popularności zakupów online, mają one mały udział w specyficznych, świątecznych zakupach — stanowią jedynie 32%. W okresie bożonarodzeniowym wciąż 68% budżetu wydajemy stacjonarnie i tendencja ta nasila się — od 2018 roku o 6,1%.

W kwestii prezentów sprawa wygląda nieco inaczej. Respondenci mniej więcej tyle samo podarunków kupują w sieci (49%) co w sklepach stacjonarnych (51%). W kwestii wyboru 40% pyta o poradę członków rodziny i przyjaciół, a 38% szuka inspiracji w sklepach. 36% sposób wszystkich ankietowanych nie ryzykuje, tylko pyta najbliższych, co chcieliby znaleźć pod choinką.

W zakupach przez Internet respondenci niezmiennie cenią wygodę dostawy do domu (62%), duży wybór produktów (58%) oraz możliwość łatwego porównania cen (57%).

Ile zjadamy, a ile wyrzucamy?

W Polsce marnuje się przynajmniej 9 mln ton jedzenia rocznie. To jedyne dostępne dane, które pochodzą sprzed ponad dekady, więc można szacować, że straty są dużo większe.

Największy udział w marnowaniu jedzenia mają konsumenci (58%) oraz producenci i sprzedawcy. Wśród osób prywatnych do marnowania jedzenia przyznaje się 42%. Wyrzucają najczęściej pieczywo (49%), owoce (46%), wędliny (45%) oraz warzywa (37%).

W okresie świątecznym wyrzuca się 3 razy więcej jedzenia niż standardowo. Warto pamiętać o tym podczas przygotowań do kolejnych rodzinnych uroczystości i postawić na rozsądne, przemyślane zakupy.

Źródła: