Produkty spożywcze, które zrobisz samodzielnie! Nieoczywiste propozycje
Iwona Karczmarczyk
08.12.2022
Szybkie, proste i tańsze niż gotowe — takie są produkty spożywcze, które możesz zrobić samodzielnie dzięki naszym przepisom! Chcesz przygotować własne tofu, serki kanapkowe, jogurty czy przyprawy? Przeczytaj, zrób zakupy i pędź do kuchni!
Puszysty serek kanapkowy — przepis
Wiesz, że serek kanapkowy wymaga użycia tylko jednego składnika? Cała reszta to tylko opcjonalne dodatki. Serek robi się w zasadzie sam i już po kilku godzinach jest gotowy do zjedzenia!
Składniki:
- jogurt grecki
- opcjonalnie: sól, pieprz, zioła, suszona papryka, szczypiorek, czosnek, inne ulubione przyprawy i dodatki
Przepis:
Duże sitko lub durszlak wyłóż pieluchą tetrową i połóż na misce. Jogurt wymieszaj z dodatkami i przełóż na pieluchę. Przykryj i odłóż do lodówki. Po 2-3 godzinach odciśnij zawartość pieluchy i zostaw na kolejne 2-3 godziny. Im dłużej serek będzie „czekał”, tym bardziej zbity i suchy będzie.
Z 500 gramów jogurtu greckiego można uzyskać 300-400 gramów serka.
Wegański majonez — przepis
Majonez wcale nie musi być zrobiony z jajek. Tak naprawdę jego najważniejszym składnikiem wcale nie jest żółtko, tylko olej. Poniżej przepis na majonez, który zje każdy z domowników, niezależnie od diety.
Składniki:
- Woda po ciecierzycy z puszki
- 2 szklanki oleju
- 2 łyżeczki soku z cytryny
- 1 łyżeczka musztardy
- 0,5 łyżeczki soli
- opcjonalnie: odrobina cukru, łyżka płatków drożdżowych, czarna sól zamiast zwyczajnej soli
Przepis:
Wszystkie składniki poza olejem umieścić w wysokim pojemniku i zblendować do powstania piany. Do powstałej masy dolewać olej cienkim strumieniem i dokładnie blendować dalej. Gdy masa zgęstnieje, majonez jest gotowy.
Tofu z dowolnych strączków — przepis
Tofu to jeden z tych produktów, o których wiele osób nie wiem, jak się je produkuje. Okazuje się, że jest to tak proste, że można zrobić je w domu, w dodatku z dowolnych strączków!
Składniki:
- 150 gramów dowolnej soczewicy, ciecierzycy, grochu (podgotowanych)
- 350 ml wrzątku
- 450 ml zimnej wody
- sól
Przepis:
Wypłukaj strączki na sitku i wsyp do blendera, dodaj wrzątek i odstaw na 20 minut. Gdy nasiąkną, zblenduj na gładką masę. Przelej masę na dużą patelnię, dodaj zimną wodę i sól. Podgrzewaj przez ok. 5-10 minut aż stanie się gęsta i błyszcząca. Gotową masę przelej do pojemnika posmarowanego olejem i przełóż na noc do lodówki.
Ocet jabłkowy — przepis
Octu używamy w kuchni na co dzień, więc czemu by nie produkować go samodzielnie?
Składniki:
- 1 kg jabłek
- 1 l wody
- 5 łyżek cukru
Przepis:
Jabłka dokładnie umyj, pokrój na ćwiartki i przełóż do dużego słoika. Zalej przegotowaną, ostudzoną wodą z dodatkiem cukru, przykryj gazą i zamocuj ją gumką. Ważne, aby jabłka nie wystawały powyżej wody. Odstaw miksturę w ciemne, ciepłe miejsce. Za 2-5 tygodnie zlej ocet przez sitko i gazę, trzymaj w szczelnych butelkach.
Przez wspomniane 2-5 tygodni sprawdzaj, czy poziom kwaśności już Ci odpowiada. Rób to zawsze wymytą, wyparzoną łyżką!
Domowy jogurt — przepis
Żeby zrobić jogurt potrzebny jest… jogurt. Za to nie jest potrzebna jogurtownica. Wystarczy słoik, łyżka i czas.
Składniki:
- jogurt bogaty w kultury bakterii
- mleko, najlepiej tzw. świeże
- opcjonalnie: sól, dodatki
Przepis:
Podgrzej mleko do temperatury ok. 35-40 stopni. Do litrowego słoika wlej mleko i dodaj 2-3 łyżki jogurtu. Zakręć, owiń w koc lub kołdrę i trzymaj w ciepły, ale nie gorącym miejscu przez 6-8 godzin. Gdy jogurt zgęstnieje, można dodać owoce, sól i inne dodatki.
Uniwersalna przyprawa do mięs i sosów — przepis
Chcesz poznać przepis na wyjątkową przyprawę, której próżno szukać w sklepach? To mieszanka, która wyniesie mięsne dania na nowy poziom!
Składniki:
- garść grzybów, najlepiej leśnych
- 1 cebula
- 1 łyżka płatków drożdżowych
Przepis:
Grzyby i cebulę pokrój na drobne kawałki i dokładnie wysusz na suszarce spożywczej lub w piekarniku w temperaturze 50 stopni. Gdy warzywa są zupełnie wysuszone, przełóż je do blendera, dodaj płatki drożdżowe i drobno zmiel. Przesiej przez sitko, aby usnąć większe kawałki — powinna zostać sama „mąka”. Tak przygotowaną przyprawę trzymaj w słoiczku z uszczelką.
Chcesz więcej przepisów? Znajdziesz je tutaj!