1. Strona główna
  2. Blog
  3. Który proszek do prania jest najlepszy? UOKiK dał nam odpowiedź!
obrazek wpisu

Który proszek do prania jest najlepszy? UOKiK dał nam odpowiedź!

obrazek autora

22.10.2020

Niektórzy mają swój ulubiony proszek do prania i od lat kupują zawsze ten sam. Inni wybierają tylko te, które aktualnie są na promocji. Każda z postaw ma swoje wady i zalety. Jednak niezależnie od tego, jak podejmujemy decyzje zakupowe, warto mieć świadomość, czy nasze wybory są opłacalne. Z pomocą przyszedł nam UOKiK, który postanowił przeprowadzić test jakości popularnych proszków do prania kolorowego. Który proszek okazał się najlepszy? Przeczytajcie!

UOKiK przebadał popularne proszki do prania

Do przepadania specjaliści UOKiK wybrali 10 popularnych proszków do prania kolorowych tkanin. Wyboru dokonano na podstawie rozeznania Inspekcji Handlowej i kupiono je w różnych miejscach: marketach, dyskontach i lokalnych sklepach.

Aby zapewnić badaniu rzetelność i wyeliminować ryzyko błędów, testy wykonali specjaliści akredytowanego laboratorium UOKiK w Łodzi. 

Co dokładnie zbadano?

Badacze założyli przetestowanie proszków pod kilkoma względami. Wyniki poszczególnych testów — a przeprowadzono ich aż 290 — zestawiono ze sobą, aby wybrać obiektywnie najlepszy proszek. Co dokładnie zbadano?

  • Usuwanie plam, czyli jak skutecznie proszek dopiera zabrudzenia. Badanie przeprowadzono na tkaninie bawełnianej zabrudzonej 15 rodzajami różnych substancji, m.in. trawy, krwi, wina, tłuszczu czy kosmetyków do makijażu.
  • Utrzymanie oryginalnego kolory tkaniny po licznych praniach.
  • Ochronę jasnych elementów tkaniny przed zafarbowaniem.
  • Wpływ proszku na pogorszenie się jakości tkaniny.
  • Zawartość rozjaśniaczy optycznych.
  • Zgodność rzeczywistej wagi z wagą podaną na opakowaniu.

Który proszek okazał się najlepszy?

Najwyższą ogólną ocenę jakości, a także wysoką ocenę stosunku jakości do ceny otrzymał proszek Persil Color Deep Clean Technology. Szczegóły oceny można poznać dzięki tabeli autorstwa UOKiK:

Warto zapoznać się z innymi szczegółami badania, które znajdują się na tej stronie, szczególnie w pliku do pobrania.

Jak wybrać proszek do prania i nie przepłacać?

W dobie licznych przecen i promocji koszt jednego prania to element, którego nie możemy traktować jako stałej cechy żadnego produktu. Zmiana kosztu zakupu wpływa także na inny uwzględniony w badaniu UOKiK aspekt, którym jest stosunek jakości do ceny. Dlatego zawsze warto podzielić aktualną cenę wybranego proszku przez deklarowaną na opakowaniu liczbę prań, aby dowiedzieć się, czy jednostkowy koszt jest atrakcyjny i mieści się w założonym budżecie.

Pozostając jeszcze na moment w temacie cen, należy mieć świadomość, że promocja promocji nierówna. Planowanie zakupów warto zacząć od przejrzenia aktualnych ofert w aplikacji Moja Gazetka. Po przeliczeniu ofert, które nas interesują, trzeba jeszcze zastanowić się, czy wycieczka do sklepu nie podniesie ceny proszku do nieopłacalnego poziomu. Może okazać się, że pozostałe produkty z listy zakupów są droższe, niż w innym markecie. Wtedy należy kierować się całościowym kosztem zakupów, a nie pojedynczą promocją.

Nasza ostatnia rada dotyczy opakowania. Nigdy nie kieruj się jego wielkością — zawsze sprawdzaj wagę i deklarowaną liczbę prań. Producenci celowo pakują produkty w zbyt duże opakowania, aby wydawały się one bardziej opłacalne.