Na co przerobić jedzenie z Wielkanocy?
Iwona Karczmarczyk
05.04.2023
Choć większość z nas stara się, jak może, by nie marnować jedzenia, pewnie każdemu zostaną po Świętach jakieś resztki. Pół ciasta, kawałek pieczeni, trochę ugotowanych jajek, podeschnięte wędliny…
Zamiast wyrzucać wciąż dobre produkty, można przerobić je na nowe dania, które po 3 dniach jedzenia sałatki jarzynowej zasmakują każdemu. Sprawdźcie nasze przepisy!
*Nie podajemy konkretnych proporcji, za to proponujemy różne warianty składników — wszystko po to, aby każdy mógł dopasować danie do tego, co akurat zostało mu po świątecznej uczcie.
Jajka na twardo przerób na… pastę kanapkową
Jajka na twardo i jajka nadziewane można przerobić na smaczną, pożywną pastę kanapkową.
Pozostałe składniki, które będą potrzebne:
- ser twarogowy, feta, serek wiejski (wystarczy jedno)
- szczypiorek, bazylia, pietruszka (wystarczy jedno)
- śmietana, jogurt naturalny, majonez (wystarczy jedno)
- sól, pieprz
- cebula (opcjonalnie)
Jajka można zetrzeć na tarce lub zmielić w blenderze na gładką masę — w zależności od upodobań. Do jajek należy dodać ser, zioła, przyprawy i ew. pokrojoną drobno cebulę, a wszystko razem dokładnie wymieszać. Na koniec wystarczy dodać śmietanę, jogurt lub majonez — w takiej ilości, aby konsystencja nam odpowiadała.
Ciasta, ciasteczka przerób na… bajaderki
Resztki ciast i ciasteczek można wykorzystać do przygotowania… innych, nowych ciastek. Co istotne, w przepisie można użyć ciastek podeschniętych, sernika, ciast z kremami, ale nie mogą być to wypieki, które zaczynają się psuć!
Pozostałe składniki, które będą potrzebne:
- stopione masło, dżem, nutella (wystarczy jedno)
- albo herbatniki, biszkopty (wystarczy jedno)
- kakao
- wiórki kokosowe
- rum (opcjonalnie)
Przepis na bajaderki, kartofelki, ziemniaczki — nazw jest wiele — jest prosty. Przede wszystkim reszty ciast należy zgnieść ręką lub tłuczkiem, a potem zmielić dokładnie blenderem. W zależności od użytych ciast, to, co wyjdzie, może być sypkie lub lepkie.
Masę należy doprowadzić do konsystencji plasteliny, dodając masło, dżem, powidła lub nutellę (gdy jest zbyt sypkie) albo zmielone herbatniki, lub biszkopty (gdy jest zbyt rzadkie).
Aby nadać ciastkom nowego smaku, należy dodać kakao i ewentualnie rum. Z powstałej masy ulepić kulki, obtoczyć w wiórkach kokosowych, schować na kilka godzin do lodówki.
Mięsa przerób na… pasztet
Domowy pasztet na zimno jest świętym dodatkiem do kanapek. Na ciepło, polany sosem, można zjeść go na obiad.
Pozostałe składniki, które będą potrzebne:
- surowe jajka
- bułka tarta
- przyprawy, zioła
- gotowane warzywa (opcjonalnie)
Mięso należy zmielić na gładką masę razem z gotowanymi warzywami. Do powstałej masy należy dodać jajka i bułkę tartą w takich ilościach, aby otrzymać konsystencję gęstego budyniu. Całość wystarczy już tylko doprawić do smaku, przelać do formy wyłożonej papierem do pieczenia i piec przez ok. 1-1,5 godziny w temperaturze 180°C.
Wędliny, sery dodaj do… pizzy, grzanek, zapiekanek
W każdym domu funkcjonuje inny, ulubiony przepis na ciasto na pizzę, więc nie będziemy podawać tu żadnych konkretów. Domowy fast food, jak pizza, grzanki czy zapiekanki będą smakowitą odskocznią od świątecznych potraw, które po 3 dniach już pewnie wszystkim się przejadły.
Pieczywo przerób na… bułkę tartą
Nie ma prostszego przepisu niż wrzucenie czerstwego pieczywa do maszynki 😉 Zmieloną bułkę należy przechowywać w szczelnie zakręconym słoiku.